Yumurtalık Plajı ve Yumurtalık Denizi

Şu günlerde Adana sıcağı kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Adanalılar sıcaklarla mücadeleyi türlü şekillerde sürdürmeye devam ediyor. Yıllar içinde bu konuya sayısız çözümler bulmuşlar. Fakat bazen Akdeniz’in güneyinden gelen çöl sıcakları da konuya dâhil olunca sıcak bambaşka bir boyuta varıyor. İşte böyle anlarda artık durulması imkânsız bir kente dönüşüyor Adana. Seçenekler masaya yatırılıp tartışılıyor. Tabiri caizse kaçış planları yapılıyor. Bu yazımda Adanalının masaya yatırdığı seçeneklerden biri olan “deniz” seçeneği üzerinde duracağım. Değineceğim yer ise Yumurtalık plajı olacak. Bana sorarsanız Yumurtalık plajı Adanalılar için “çölde vaha” gibi. Dolayısıyla da ayrıcalıklı bir yere sahip.

Yumurtalık sahili
Mavi Bayraklı Yumurtalık Plajı

Daha önceki yazılarımda Adana ikliminin çeşitliliğinden bahsetmiştim. İl sınırları içinde bulunan bir çok farklı noktada farklı hava koşullarının aynı anda yaşanabildiğini söylemiştim. Doğu Akdeniz’e kıyısı olan bir kent Adana. Yüksek sıcaklıkların öldürücü seviyelere ulaştığı bu vilayetin denize kıyısı olması gerçekten çok büyük bir şans. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında Adanalıların bir kısmı yaylaları tercih ederken başka bir kısmı da plajlarda alıyor soluğu. Yumurtalık plajı da bu plajlardan biri. 20 küsür yıldır Adana’da yaşıyor olmama rağmen Yumurtalık’ı ilk kez 2 yıl önce görme fırsatı bulmuştum. Açıkçası beklentimin çok çok üzerindeydi ki neredeyse sıfır beklentiyle gitmiş olduğumu da belirtmeliyim. Dolayısıyla sonraki yaz tatilimin bir bölümünü de burada geçirdim. O tatilimizde yaşadıklarımı ve tavsiyelerimi Yumurtalık otel ve pansiyonlarına değindiğim bir yazımda anlatmıştım. Okumak isterseniz burayı tıklamanız yeterli.

Yumurtalık daha önce sadece adını bir kaç kere duyduğum bir ilçeydi benim için. Yumurtalık plajı ve lagünü anlatılan yerlerden ikisiydi. Tabii bir yer ile ilgili bir şeyler duymak başka, gidip görmek daha başka. Bir gün yine Adana sıcağının dayanılmaz boyutlara vardığı bir anda kendimizi atmıştık Yumurtalık’a. O hatıramı da başka bir yazımda anlatmıştım. Eğer o yazıyı da okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Yumurtalık Plajı için Detaylar

Yumurtalık plajı öyle bembeyaz kumsalı olan bir plaj değil ama kesinlikle göz ardı edilecek bir yer de değil. Plaj kesinlikle çok düzenli. Temizlik konusunda da inanın anlatılanın çok üzerinde. Soyunma kabinleri yeni ve yeterli sayıda. Halk plajı olduğu için kalabalık olması muhtemel günler de hesaba katılarak yeterli sayıda duş musluğu da konulmuş. Denize gelince… Yumurtalık plajı temizlik konusunda beni ne kadar şaşırttıysa Yumurtalık denizi de beni aynı oranda şaşırttı. Gitmeden önce dibi taşlık, suyu bulanık bir yer bekliyordum. Tam tersine gayet temiz, dibi dümdüz, kumlu, oldukça güzel bir denizle karşılaştım. Ben Türkiye’nin birçok yerinde denize girdim. O yüzden iyi bildiğim bir şey varsa o da şudur;  her girdiğiniz yerden keyif alamazsınız. Fakat Yumurtalık plajı ve denizi bana kendimi çok iyi hissettiren ender yerlerden biri. Adana’ya ait bir yerde denize girmenin keyfi bambaşka.

Mavi Bayrak Hüsranı

Yumurtalık denizi 2018 yılında mavi bayraklı iki plaja sahipti. Bunlardan biri Ayas Belediye Plajı (bu plaj yazıda bahsettiğimiz plajdır), diğeri de Alara Plajı idi. Fakat 2019 yılı mayıs içinde açıklanan mavi bayrak listesine maalesef bu iki plajımız da girememiştir. Türkiye’nin plaj sayısı klasmanında dünya 3.sü olduğu listede Antalya 202 mavi bayraklı plaj ile zirvede. Listede 1 mavi bayraklı plaj ile Van ilimiz de kendine yer edinmiş. Adana’nın 2018 yılı mavi bayrak listesinde bulunan 2 güzel plajının tekrar mavi bayrak alabilmesi için çalışmaların en kısa zamanda başlatılmasını umut ediyorum.

Yumurtalık plajı deniz eğlence aktivitelerinin de yapılabildiği bir yer. Deniz bisikletleri, tekneler, mavi tur, dalış Yumurtalık plajında faydalanabileceğiniz aktivite araçlarından birkaç tanesi. Yumurtalık yatırımı fazlasıyla hak eden bir yer ama bir yandan da buraya devasa otellerin yapılmasını istemiyorum. “Turistik destinasyon olarak değerlendirilip iş sahaları yaratılsa fena mı olur?” diyeceksiniz. Tabii ki çok güzel olur ama içimden bir ses Yumurtalık böyle kalsın, Adanalılara özel olsun diyor. Duygusal açıdan bakınca böyle düşünüyorum. Çünkü buraya yatırım yapılırsa biliyorum ki çehresi çok değişecek. Yumurtalık ve Karataş turizm potansiyelinin çok çok yüksek olduğu destinasyonlar. Yıllarca nasıl bu kadar göz ardı edilmişler inanın anlamakta güçlük çekiyorum. Özellikle bakımı yapılsa dünya çapında bir yere dönüşecek olan Yumurtalık lagününün durumu içimi parçalıyor. Yumurtalık plajı ne kadar  tertipli düzenli ise lagün aynı oranda kaderine terk edilmiş durumda.

Tur Şirketlerinden Beklentimiz

Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda bu konuda çok güzel gelişmeler olacak. Tur operatörleri, örneğin Ets Tur, Anı Tur, Jolly Tur gibi tanınmış tur şirketlerinin görevi sadece tur satmak değil böyle destinasyonların da değerlendirilmesi için çalışmak olmalı. Böyle konularda onlar da taşın altına ellerini sokarlarsa çok daha hızlı ve güvenli yol alacağımıza inanıyorum. Bir Turizmci ve bir Adanalı olarak Yumurtalık’ı ziyaret etmenizi, denizine girmenizi tavsiye ederim.

Sağlıcakla kalın.

Ne düşündüğünü yazar mısın?