Yumurtalık – Bir Akdeniz İncisi

Hava çok sıcaktı. Adana yılın büyük bölümünde çok sıcaktır zaten. Hatta eminim ki “Adana” ve “sıcak” kelimeleri ile aynı cümlede bulundurduğum için “çok” oldukça mahcup olmuştur. Sıcak kelimesi Adana’nın yazını tanımlamak için artık yetersizdir ve bana sorarsanız bu cehennemi tanımlayabilecek yeni bir sıfat türetilmelidir. Bu bir güncelleme talebidir. Sıcağın freninin sıkça patladığı bu şehirde Yumurtalık ilçesi gibi benzersiz kaçış rampalarının bulunması da kaçınılmazdır.

Yumurtalık Sahili
Yumurtalık Sahili

Adana Sıcağı Nedir?

Çok bunaldığımız bir gündü. Ferahlamak tüm Adanalılar için yegane amaç konumundaydı. Amaca hizmet edecek her şeyin başımızın üstünde yer bulabileceği günlerin en acımasızıydı. “Yaylaya mı gidek? Denizde mi çimek? Aslında ne yapacan, bilün nü? Çadırın olacak, gidip Toroslar’ a çökecen” gibi Adana lisanında sorulup cevaplanmış kendinden cevaplı sorular beynimizde yer değiştirip duruyorlardı. Bakın, dikkat edin! Beynimizde sorular ve cevaplar oluşuyordu demiyorum. Bu sorular dünyaya gelen her Adanalı zihnin temel unsurlarıydı. İşte zihnimizde bu soruları serinletmeye çalışırken kardeşimden eşsiz bir öneri geldi. “Abi, denize gidelim”. Kalkıp alnından öpmek geldi içimden. Hayatta hiç bir öneriyi bu kadar mantıklı bulmamıştım. Hiç bir cümle bana bu kadar şairane gelmemişti. Mesele bu önerinin muhteşemliği değildi. Asıl mesele o sıcakta bunu düşünen onca insandan (onca insan dediğime bakmayın. Odada iki kişiydik) birinin akıl edip bu öneriyi söyleme dönüştürmesiydi.

Akla gelen en iyi seçenek Yumurtalık‘tı. Reddedilemez bu muazzam teklifi düşünmeden onayladım ki sebebi düşünmeye gerek olmadığından değil, erimekte olan beynime daha fazla hararet dalgası yaymaya niyetim olmamasıydı. Hemen hazırlandık. Hazırlık aşaması kısa sürdü. Neticede arabanın anahtarı, şort, terlik ve güneş kreminden oluşan kombinimizle kendimizi Yumurtalık’a girmek üzere iken bulduk. Yolun geri kalanını nasıl geldik hatırlıyorum tabi ki ama hangi erkek birinden ya da bir yerden kaçışını ballandıra ballandıra anlatır ki? Yumurtalığa varmıştık işte gerisini kurcalamayın. Arabanın bütün camları kapalıydı ve pek tabi klimayı da “dondur” modunda çalıştırıyordum. Fakat böylesi bir sıcakta ben bu moda “esiyür, esiyür babuş. Eğer yakan da olmazsa bu gece cıncık gibi yatarıh” modu diyordum. Bu cümlenin anlamını bir Adanalıdan iyi kimse bilemez.

Yumurtalık Sıcağı
Yumurtalık Sıcağı

Yumurtalık Hakkında Kısa Bir Ön Bilgi

Yumurtalık ilçesi Adana’nın güney doğusunda bulunan, Akdeniz’e kıyısı olan, küçük de olsa bir limana sahip güzel bir ilçesidir (coğrafi ve demografik yapıyla ilgili bilgiyi Yumurtalık yazı dizisinin ikinci bölümünde anlatacağım.) Araçtaki üç kişi de camları açsalar dışarıdan serin ve iyotlu bir deniz kokusu geleceğinin kesin bilincindeydi fakat zihinleri klimasız her ortamın kati suretle yüksek derecede nem ve ısıya sahip olduğunu da kabullenmişti. Bir bilginin bilincinde olup bu bilginin doğruluğunu hafızamızdaki tecrübelerin insafına bırakmak öğrenilmiş çaresizliğin ta kendisidir. Eğer siz bir Adanalı değilseniz burada dikkatinizi celbeden şey sıcaktan ziyade “araçtaki üç kişi” tamlaması olmalıdır. Sıcak biz Adanalıların sorunudur, onu siz bize bırakın.

Evet üç kişiydik araçta. Adana sıcağından kaçarken teyzemlerin evinin önünden geçtiğimiz sırada kuzenimi de yanımıza almıştık. 29 kuzenimden biri olan bu kuzenim ayrıca yaşça en küçük olanlarıydı. “Adana’dan kaçışınızı anlatmıyorsun ama kuzen detayını da atlamıyorsun” diyebilirsiniz. Unutmayın ki bir kavgada ağzı burnu darmadağın edilmiş birisiyle tanışırsanız size anlatacağı yumruklar, yediği değil attığı yumruklar olacaktır.

Yumurtalık
Yumurtalık

Yumurtalık Adana şehir merkezinden 94 km uzaklıktadır. Otoyoldan Ceyhan’a doğru devam edip Ceyhan çıkışından güneye doğru ilerlerseniz çok rahat bir yolculukla hedefe ulaşırsınız. Yumurtalık’a ulaşmak için en güzel yoldur. Zaten başka da adam akıllı bir yol yoktur.

Yumurtalık’a vardıktan sonra hemen aracı bir yere park edip kendimizi kumsala attık. Zaten deniz üniformamızla (!) geldiğimiz için ekstra bir hazırlığa gerek yoktu. Yanımıza mümkün olduğunca az eşya aldık. Kumsala gittik ve bir dakika bile duraksamadan Akdeniz’in ılık sularına kendimizi bırakıverdik. “Ilık değil serin olacaktı o” dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle bir konuda anlaşalım. Eğer Adana il sınırları içindeyseniz ve yaz aylarındaysanız serin ve soğuk kelimelerini bir kenara bırakmalısınız. Çünkü bu kelimeler bahsini ettiğim şartlarda tatilde olacaklarından kendilerini bu tip cümlelerde kullanamazsınız.

Yaşadığım Şaşkınlık

Denizin dibi kumdu, Zeminde tek bir taş ve yabancı tek bir madde yoktu. Su oldukça temizdi. Yumurtalık sahili Yumurtalık Belediyesi‘nin denetim ve kontrolündedir ve şunu söyleyebilirim ki kesinlikle o yaz işlerini iyi yapmışlardı. Kumsal oldukça düzenli ve temizdi. Duş muslukları çalışır durumdaydı. Talebi karşılayacak sayıda soyunma-giyinme kabini mevcuttu. Şezlonglar sağlam ve ucuzdu. Tuvaletler hemen ulaşabileceğimiz bir mesafedeydi ve gerçekten oldukça temizdi. Bir turizmci olarak çok sayıda turistik yer gördüm fakat hiç biri beni Yumurtalık kadar şaşırtmadı. Çevrede gözümüzü ve sağlığımızı bozacak bir unsur görünmüyordu. İnsanlar suyun tadını çıkarabiliyor, eğlenebiliyorlardı. Bizim için de o an beklentimiz sadece buydu.

Çok fazla kalmadık. Günü birlik bir geziydi ve derdimiz ferahlamaktı. Kalmayı düşünmedik. O nedenle otel aramadık. Eğer aramış olsaydık otelden daha muazzam pansiyonlar vardı. Gittik, çimdik ve döndük. Tertemiz ve oldukça pratik bir deneyimdi. Bu arada söylemeden geçmek istemiyorum: Bu gezi benim Yumurtalık’a yaptığım ilk ziyaretti. Daha önce hiç gitme fırsatım olmamıştı. İki saat kaldık ama gerçekten oldukça mutlu ayrılmıştık oradan. Bu yüzden de bir sonraki yıl ailece ve gerçekten 5 yıldızlı bir resorttakinden daha da konforlu bir tatil yapmama vesile olan harikulade anılarla dönmüştüm. Bir sonraki yazımda da size Yumurtalık’ta kalabileceğiniz enfes bir pansiyon önereceğim. Adana’da gezilecek yerlerin en güzellerinden bir tanesidir. Gidip kaldığınız zaman kesinlikle bana teşekkür edeceksiniz.

Lütfen takipte kalın. Sevgilerle

“Yumurtalık – Bir Akdeniz İncisi” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?