Yeni Hamam – Adana

Adana şehrinde dört tane tarihî hamam bulunuyor. Bunlardan üçü günümüzde bile hamam olarak faaliyete devam ediyor. İsimleri Mestan Hamamı, Çarşı Hamamı ve Irmak Hamamı. En yenisi olan Yeni Hamam ’ın restorasyonu ise yeni tamamlandı. Bir kültür merkezi oldu

Yeni Hamam - Adana
Yeni Hamam – Adana

Yeni Hamam’ın Tarihi

Yeni Hamam, diğer üç tarihî hamamdan farklı olarak tam anlamıyla bir Osmanlı dönemi eseridir. Diğer hamamlarda şu ya da bu şekilde Ramazanoğlu ailesinin imzası vardır. Çarşı Hamamı, Ramazanoğulları Beyliği döneminde yapıldı. Irmak Hamamı, Roma İmparatorluğu döneminde yapıldı ama günümüzdeki şeklini Ramazanoğulları Beyliği döneminde aldı. Mestan Hamamı ise Osmanlı Devleti döneminde yapıldı ama Ramazanoğlu ailesinden Mestanzade Hacı Mahmut Ağa tarafından yaptırıldı.

Yeni Hamam’a gelince, bu hamamda Ramazanoğlu ailesinin imzası yoktur. Yeni Hamam, Musabalıoğlu Mustafa Bey tarafından 1720’de yaptırılmıştır. Musabalıoğlu Mustafa Bey, Ramazanoğulları Beyliği’ne büyük hizmetlerde bulunmuş, önemli Türkmen beylerinden Musa Balı Bey’in torunlarındandır. Musa Balı Bey’in de Tepebağ’da bir konağı var. Onu da başka bir yazıda anlatacağız.

Hamam, 18. yüzyılda yapıldığı günden sonra 200 yıl boyunca Adana halkına hizmet etmiştir. 1992’de bir restorasyon görmüş ama ne yazık ki altı yıl sonra, 1998’deki büyük depremde ağır hasar görüp kullanılamayacak hâle gelmiştir. Yıllar boyunca kaderine terk edilmiş olan Yeni Hamam, yakın zamanda tekrar restore edildi. 2018’de Adana Valisi Mahmut Demirtaş, restorasyon çalışmalarını denetledi ve yakında açılacağını duyurdu.

Yeni Hamam’ın Özellikleri

Yeni Hamam, Adana’daki diğer tarihî hamamlarla benzer özelliklere sahiptir. Fakat boyutları itibariyle Adana hamamlarının en büyüğü ve en görkemlisidir. Soyunmalık, ılıklık, sıcaklık ve tezhin olmak üzere dört bölümden oluşur. Kemerli bir girişin ardından soyunmalığa ulaşılır. Soyunmalık, mahalli murabba plana göre yapılmıştır. Soyunmalıktan sonra ılıklık gelir. Burası tepe ışıklıkları olan kubbelerle örtülmüştür.

Adana Yeni Hamam'ın iç kısmı
Adana Yeni Hamam’ın iç kısmı

Ilıklıktan sonra gelen sıcaklık bölümü ise kalın taş duvarlarla örülmüş sekizgen bir plana sahiptir. Orta kubbesi sekizgen kasnak üzerine oturur. Kenarlarında kemerli gömme yıkanma nişleri bulunur. Sıcaklığın ortasında büyük bir dinlenme kaidesi bulunur. O da mermer kaplamalı ve sekizgen şeklindedir. Sıcaklıktan sonra ise tezhin merkezi ve su deposu gelir.

Ziyaret Bilgileri ve Ulaşım Bilgileri

Yeni Hamam, Adana’nın en kötü durumdaki hamamıydı ama bu değişti. Çok güzel bir restorasyon yapıldı. Şu anki görüntüsü çok hoş. Fakat diğer üç tarihî hamamın aksine hamam olarak kullanılmayacak, müze olarak kullanılacak. Açılışı geçen sene Cumhurbaşkanı tarafından Ankara’da yapılan bir toplu açılışla birlikte yapıldı. Ki aslında tarihî bir eseri müze olarak kullanmak bence en doğrusudur. Yani buraya gittiğinizde yıkanamazsınız ama tarihî bir eseri gezmek için gitmenizi tavsiye ederim. Zaman zaman sergi gibi etkinlikler de yapılıyor.

Yeni Hamam, Adana’nın tarihî bölgesine çok yakın. Bu bölgenin biraz güneyinde, Debboy caddesinin ara sokaklarında. Tam olarak söylemek gerekirse, bu caddeden ayrılan Sarı Yakup Sokağında. Büyük Saat Kulesi’ne altı dakikalık yürüme mesafesinde. Şehir merkezine ise 20 dakika uzaklıkta diyebiliriz. Adana’da gezilecek yerler rotanıza eklemenizi tavsiye ederim.

Ne düşündüğünü yazar mısın?