Vejetaryen ve Veganlar İçin Adana Rehberi

Dünyada büyüyen bir vegan ve vejetaryen nüfusu var. Kimi sağlıkla ilgili nedenlerle, kimi doğayı korumakla ilgili nedenlerle, kimi de hayvanların özgürlüğü gibi nedenlerle et yemeyi reddediyor. Et yemeyen insanların sayısı Türkiye’de de hızla artıyor. 10 yıl önce vejetaryenlik ve veganlık bu kadar gündemde değildi. Şimdiyse durum değişti. Bazı restoranlar menülerine vegan seçenekler eklediler. Bazı yerlerde ise menüsü tamamen vegan olan restoranlar açıldı. Ayrıca vegan ürünlerin satıldığı ekolojik mağazalar açıldı.

Adana’ya yolu düşen vegan ve vejetaryen sayısı çok az. Oldukça istisnai. Bu insanların büyük çoğunluğu, toplumun geneline hakim olan yanlış Adana algısının etkisinde. Okumakta olduğunuz bu yazı, onların aklındaki yanılgıları düzeltmek ve onlara Adana’da bulabilecekleri seçenekleri tavsiye etmek için yazılmıştır.

Adana, Et Yemekleri ve Yanlış Bilinenler

Herkes gibi vegan ve vejetaryen insanlar da Dünyayı ve Türkiye’yi gezmek istiyorlar ve geziyorlar. Fakat pek çoğu Adana’ya gelmekten çekiniyor. Çünkü gittikleri yerde kendi beslenme ve yaşam tarzlarına uygun seçenekler bulmak istiyorlar. Doğal olarak yaşam tarzlarından taviz verecekleri yerlere gitmek istemiyorlar. Bu yüzden Adana’ya gelmek yerine festivallerimizi ve karnavalımızı uzaktan seyretmekle yetiniyorlar. Tarihî eserlerimizi göremiyorlar.

Vegan yiyecekleri
Vegan yiyecekleri

Adana hakkındaki algıyı hepiniz biliyorsunuz. Dışarıdan bakan herkes Adanalıların günde üç öğün et yediğini sanıyor. Neredeyse her gün kebap, lahmacun, ciğer, şırdan ve benzeri şeyler yediğimiz düşünülüyor. Bu yanlış algının nedeni, Adana yöresinin et yemeklerinin, etsiz yemeklere kıyasla çok daha meşhur olması.

Bir diğer nedeni ise Adana’nın tanıtımını yapan web siteleri ve sosyal medya hesaplarının yanlış kişilerinin elinde olması. Adana hakkında iki yanılgı çok yaygın. Birincisi, etten başka hiçbir şey yemediğiniz. İkincisi ise sürekli kavgalı çatışmalı olaylar yaşadığımız. Adana’yı tanıtan bu sözde Adanalılar bu iki yanılgıyı da düzeltmek yerine sahipleniyorlar ve Adana’ya zarar veriyorlar. İkinci yanılgı başka bir yazının konusu. Biz, Adanalıların etten başka bir şey yemediğini yanılgısına bakalım.

Evet, şehrimizin en sevilen yemekleri et yemekleridir. Fakat mutfağımızdaki etsiz yemeklerin sayısı çok daha fazladır. Her gün kebap ve benzeri şeyler yemiyoruz. Biz Adanalılar da sebze yiyoruz. Hatta mutfağımızdaki bazı vegan yemekler Türkiye çapında meşhur olmuştur ama o yemeklerin Adanalı olduğu bilinmez. Sadece et fiyatlarının arttığı günümüzde değil, geçmişte de Adanalılar evlerinde sık sık sebze yemekleri yiyorlardı. Bu yazıda bu sebze yemeklerine yer vereceğiz.

Adana’ya geldiğinizde Adanalıların size zorla et yedirmesini beklemeyin. Elbette Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da da vegan ve vejetaryenlere karşı hoşgörüsüz bir kesim vardır. Fakat kimse size et yemeyi dayatmaz, dayatamaz. Hatta şunu nerede bulabilirim diye sorsanız size yardımcı olmaktan çekinmezler.

Bazen çocuğunun vejetaryen olma kararından memnun olmayan ailelerin çocuğu yeniden et yemeye başlatmak için Adana’ya getirdiklerini, kebapçılara götürdüklerini görüyorum. Kusura bakmayın ama biz Adanalılar sizin çocuğunuzun kararlarına karışamayız. Hatta siz de karışmamalısınız. Çocuğu yeniden et yemeye başlatmak yerine, vejetaryenliği ve veganlığı nasıl doğru ve sağlıklı bir şekilde yürütebileceklerini öğretseniz daha iyi olur.

Adana Vegan ve Vejetaryen Topluluğu

Hatta size şaşırtıcı gelebilir ama Adana’da da bir vegan ve vejetaryen topluluğu var. 2015’te Facebook’ta Vegan Adana / Adana Vegan ve Vejetaryen Topluluğu adında bir sayfa da kuruldu. Takipçileri bir araya gelip etkinlikler de düzenliyorlar. Bazen caddelerde yürürken duvarlarda ve direklerde herkesi vegan olmaya davet eden yazıların karalandığını da görüyorum. Yani Adana’nın gençleri arasında et yememek gittikçe yaygınlaştığı gibi bu gençler bunu yaygınlaştırmaya da daha çok çalışıyorlar.

Adana’da ne yazık ki henüz bir vegan lokantası yok. Google Haritalar, Tripadvisor ve Foursquare gibi sitelerde “vegan adana” ya da “adana vegan” gibi aramalar yaptığınızda size düzgün bir öneri yapıldığını göremezsiniz. Hatta vegan restoranı diye kebapçı önerdiklerini bile gördüm. Bu yüzden Adanalı vegan ve vejetaryenlerin şimdilik kesin bir buluşma noktası da yok. Fakat Adana’nın restoran ve marketlerinde vegan seçeneklerin artmaya devam ettiği de bir gerçek.

Döner, köfte, lahmacun ve diğer bazı bilinen et yemeklerinin ve süt ürünlerinin vegan taklitlerinin üretildiğini ve bazı şehirlerdeki restoranlarda satıldığını görüyorum. Hatta bunların hazır versiyonları Adana’daki süpermarketlerde de satılıyor. Peki Adana Kebabının etsiz bir taklidi mümkün değil mi? Tabii ki mümkün. Hatta Youtube’da bir iki tanesinin videosunu da gördüm. Fakat deneysel olarak kalmış. Bildiğim hiçbir kebapçının menüsünde yok. İşte videosu:

Etsiz Kebap

Peki Adana’da bir vegan restoranı açılsa tutar mı? Belki tutar, neden olmasın? Bence tutabilir. Çünkü hem Adana’da büyüyen bir vegan/vejetaryen nüfusu var hem de Adana’ya her yıl daha çok turist geliyor. Bu turistlerin içinde de vegan/vejetaryenler olacaktır. Adana’ya bir vegan restoranı açılabilir. Bu yörenin sebze yemekleri ve diğer vegan tatları satılabilir. Hatta Adana Kebabının vegan taklidi de satılabilir. Fakat 30 kişi birden vegan restoranı açıp talebin çok üstünde arz yaratmamalı. Sonra hepsi batıyor, ortada bir tane bile kalmıyor. Bunu daha önce dönercilerde, mısırcılarda, kahvecilerde gördük. Bugünün modası olan lokmacılarda da görmemiz olasıdır. Bir ya da iki tane vegan restoran şimdilik iyi olur. Talep arttıkça yenileri de açılır. (Benim söylediklerim yatırım ve girişim tavsiyesi değildir, onu da baştan belirteyim)

Kısacası Adana’da vegan/vejetaryen nüfus vardır. Gittikçe büyümektedir. Ekşi Sözlük gibi yerlerde Adana’da vegan olmak imkânsızdır yazan cahillere bu insanların varlığı en iyi cevaptır. Adana’da bol bol sebze yenmektedir. Adana’da etten başka bir şey yenmez efsanesini yeterince çürüttüğümüzü düşünüyorum. Şimdi Adana’da vejetaryen ve veganlar ne yerler, nerede yerler ona bir bakalım.

Vegan Yiyecek/İçecekler

Sebze Yemekleri

Batırık Köftesi: Mercimekli köfteye benzese de içeriği çok daha zengindir. Çok fazla malzemesi bulunur ama hepsi vegandır. Evlerde yapılır ama zahmetli olduğu için birebir tarife uygun hâlini lokantalarda bulmak zor olabilir.

Kabak Çintme: Kabak, domates ve benzeri malzemelerin tencerede yağda kızartılması ile yapılan bir yemektir. Tümüyle vegan bir yemektir. Fakat bazı insanlar kabağı et kıymasıyla karıştırılarak yaptıkları yemekleri Kabak Çintme sanıyorlar. Yaptıkları yemek hem vegan değil, hem de bir sulu yemek. Kabak çintme sulu yemek değildir ve vegandır. Size yanlış yemek yedirmeye çalışanlara karşı aklınızda bulunsun.

Adana Usulü Kabak Çintme
Adana Usulü Kabak Çintme

Kısır: Kısırı bilmeyen yoktur herhâlde. Bulgurla yapılan bir yemektir. Yanında çeşitli sebzeler ve turşularla ikram edilir. Türkiye’nin her yerinde bilinir ama çıkış noktası Adana ve komşu illeridir.

Adana Usulü Kısır
Adana Usulü Kısır

Sarımsaklı Köfte: Sarımsaklı köfte de bulgurla yapılır ve çeşitli sebzeler ve turşularla ikram edilir. Bulgurdan yapılan minik köfteler kaşıkla yenilir. Hatay yöresinin Fellah Köftesinden tek farkı şeklidir. Zaten Adana, Hatay ve komşu illerde farklı isimlerle oldukça yaygın bir yemektir.

Bamya Dolması: Bamya, pirinç, fıstık, kuş üzümü gibi malzemelerle yapılan zeytinyağlı bir yemektir. Bir sulu yemektir.

Patatesli Sıkma: Adana ve komşu illerinde en sevilen kahvaltılık hamur işi yiyecek sıkmadır. Gözlemenin dürüm hâli de diyebiliriz. Eskiden sıkmada kullanılan yağ hayvansal tereyağı olsa da günümüzde yaygın olarak bitkisel margarinler tercih ediliyor. Sıkmanın iki çeşidi yaygındır. Bunlar peynirlisi ve patateslisidir. Hâliyle patatesli sıkma vegandır.

Etsiz Lahana Sarması: Lahana sarması Türkiye’nin her yöresinde bulunabilen bir yemek. Tarifi de yöreden yöreye değişiyor. Kimi yörelerde et de dâhil hayvansal gıdalar ekleniyor. Kiminde ise vegan bir yemek sayılabilir. Adana’da ise her iki şekilde de mevcut. Kimi restoranlarda ve evlerde etli yapılıyor ama pek çok restoranda etsiz yapılır. Adana usulü etsiz lahana sarması tamamen vegandır.

Adana Yemekleri Sarma
Adana’ya Özgü Yemeklerden Sarma

Etsiz Acebek: Börülceye Adanacada Acebek denir. Bununla yapılan bir ev yemeği de vardır. Acebeğin de tıpkı lahana sarması gibi etli ve etsiz versiyonları var. Çoğu restoran etsiz yapar. Et fiyatlarının artışıyla evlerde de etsiz yapılır olmuştur. Hatta ben hayatımda bir kere bile etlisine denk gelmedim. Zaten Türk Mutfağındaki bazı etli ev yemekleri, son yıllarda et fiyatlarının pahalılığı nedeniyle etsizleşmeye başladı. Acebek de bunun bir örneği. Güzel bir yemektir. Görüntüsü taze fasulyeye benzer.

Çorbalar

Ispanak Başı: İsminden de anlayacağınız üzere ıspanakla yapılan bir çorba yemeğidir. Hem Adanalıların hem de Tarsusluların sahip çıktığı yemeklerdendir. Ispanak dışında domates, nane, zeytinyağı, nohut, mercimek, soğan gibi malzemeler de kullanılır.

Dul Avrat Çorbası: Soğan, nohut, mercimek, erişte, sarımsak, salça, pul biber ve nane ile yapılan bir çorbadır.

İçecekler

Şalgam: Adana deyince akla gelen birkaç şeyden biri şalgamdır. Tümüyle bitkisel, sağlıklı ve alkolsüz bir içecektir. Ayrana harika bir alternatiftir. Şalgamı yemeğin yanında da içebilirsiniz, sade de içebilirsiniz.

Şalgam Adana İçeçeği kapak
Şalgam Suyu – Adana

Aşlama: Aşlama, Adanalıların yaz günlerinde serinlemek için içtiği içeceklerdendir. Kola, gazoz, soğuk çay gibi şeylere çok iyi ve sağlıklı bir alternatiftir. Meyan kökünden yapılır.

Vişne Suyu: Türkiye’de ve Dünyada moda olmadan çok önce Adana’da sıcak havaların da etkisiyle taze meyve suları akımı vardı. Adana’nın dört bir köşesinde taze meyve suları bulabileceğiniz vitamin barları vardır. Burada içebileceğiniz meyve suları içinde en Adana’ya özgü olanı Adana usulü vişne suyudur. Vişnenin çekirdeği çıkarılır, vişne kaynatılır, eğer çok ekşiyse şeker de eklenebilir. Sonra da iyice soğutulur.

Meze ve Salata

Sumaklı Soğan Salatası: Adana’da evlerde ve diğer pek çok yerde bir çeşit soğan salatası göreceksiniz. Tabii ki sumaklıdır. Adana Mutfağında sumak yoğun olarak kullanılır. Soğan seviyorsanız bu salatayı tavsiye ederim. Adana’da yemeğin yanında çok sık tüketilir.

Acılı Ezme: Domatesin ince ince kıyılması ve üzerine maydanoz ve pul biber serpilmesi ile yapılan bir salatadır. Adana’da en sevilen salatalardandır. Bir diğer ismi de Gavurdağı’dır.

Patates Salatası: Adana da dâhil olmak üzere tüm Akdeniz Bölgesinde patates salatası oldukça yaygın bir yiyecektir. İsmi salata olsa da aslında başlı başına bir yemektir. Aynı zamanda iyi bir mezedir. Akdeniz Bölgesinde her şehrin tarifi değişir. Mesela Hatay’da gördüğüm patates salatasında haşlanmış yumurta da doğranarak ekleniyordu. Yani onlarınki vegan değil. Adana’da ise yumurta ya da başka bir hayvansal malzeme eklemeyiz, yani bizdeki vegandır.

Dondurma ve Tatlılar

Bici Bici: Adana’nın en sevilen ve en meşhur tatlısı, yaz günleri bizi serinleten ve tümüyle vegan bir tatlı olan bici bicidir. Nişasta, pudra şekeri, bol miktarda buz, meyan kökünden yapılan gıda boyası, gül suyu ve çeşitli meyvelerle yapılır.

Bici Bici - Fotoğraf: Aziz Aykan
Bici Bici – Fotoğraf: Aziz Aykan

Turunç Tatlısı: Akdeniz bölgesi narenciye tarımında başı çeken bölgedir. Bu nedenle bu bölgede turunçgiller ile yapılan yiyecekler hiç de az değildir. İşte bunlardan biri Adana Turunç Tatlısı olup tamamen vegandır. Yapımında sadece turunç, şeker ve su kullanılır. Reçeli andırır.

Karsambaç: Türkiye’nin bütün güney illerinde yoğun olarak rastlanan bir tatlıdır. Asıl çıkış noktası Mersin’in Tarsus ilçesidir ama Adana’da da sıklıkla tüketilir. Bici bici ile benzer yönleri vardır. Kar helvası olarak da bilinir. Karın üstüne tatlı bir şurup dökülerek yapılır. Bu şurup çeşitli malzemelerden olabilir. Bu şurup çeşitli meyvelerden hazırlanan şerbetler, üzüm pekmezi ya da kızılcık şerbeti ile hazırlanabilir. İnternette bal ile yapılır diye bir bilgi görürseniz ciddiye almayın.

Yerel Meyveler

Çukurova bir tarım bölgesidir. Hâliyle pek çok sebze ve meyve yetiştirilir. Bunlardan bazıları bu yöreye özgüdür.

Adana Karpuzu: Her ne kadar henüz Diyarbakır Karpuzu kadar meşhur olamasa da Adana’nın karpuzu da meşhurdur. Hatta son yıllarda karpuz festivali ile tanıtmaya başladık. Diğer karpuzlardan kolay ayırt edilir. Kabuğu koyu yeşildir. İçi kan kırmızıdır, pembe değil. Yeni koparıldığı için sapı yeşildir. Şeker oranı çok yüksektir.

Dikenli İncir: Karpuzu herkes bilir bilmesine de dikenli inciri çok az kişi bilir. Adana’ya yolunuz düştüğünde caddelerde daha önce büyük olasılıkla görmediğiniz bir meyvenin yoğun olarak tüketildiğini göreceksiniz. Bu meyve Dikenli İncir olarak adlandırılır, fakat Hint İnciri olarak da bilinir. Asıl vatanı ise Hindistan değil, Güney Afrika’dır. Kaynanadili olarak adlandıranlar da var. Türkiye’de Adana ve çevresi hariç çok bilinmez. Tablacılar bu meyveyi buz kalıpları arasında muhafaza ederler. Almak istediğinizde kabuğunu hemen soyup verirler. Yazın serinlemek için tükettiğimiz meyvelerdendir. Lezzeti benzersizdir ama dikenlerine dokunmamaya çalışın, çok fena acıtır.

Dikenli İncir
Dikenli İncir

Karpuz ve dikenli incir dışında da Adana’nın kendine has meyveleri vardır elbette. Pozantı – Karaisalı yöresinin çileği, Sarıçam yöresinin narı, Saimbeyli yöresinin kirazı benim aklıma gelenler.

Vejetaryen Yiyecek/İçecekler

Yukarıda vegan seçenekler var. Onlarda hayvansal hiçbir şey bulunmuyor. Aşağıda ise vegan olmayan vejetaryen seçenekler var. Bunlarda ise et yok ama süt, süt ürünleri, yumurta veya bal bulunabiliyor.

Sebze Yemekleri

Övelemeç (Kocayumak): Yufka, soğan, domates, peynir, maydanoz, salça, tuz ve sıvı yağ ile yapılan bir yemektir. Bu malzemelerle hazırlanan karışıma yufka ufalanarak eklenir. Ardından çiğ köfte gibi elde sıkılarak şekil verilir.

Övelemeç - Adana
Övelemeç – Adana

Çorbalar

Toyga Çorbası: Dövme, yoğurt, un, yumurta sarısı ve nohutla yapılan bir çorbadır. Üzerine tereyağı ve nane de eklenebilir. Osmaniye yöresinde ise bu çorbanın ıspanaklı bir tarifi de vardır.

Tarhana Çorbası: Adana yöresinde, özellikle de köylerinde tarhana çorbası çok sık içilir. Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini okuyanlar bilirler. Hâliyle bu yörede çeşitli tarhana çorbası tarifleri vardır. Tarhana; domates, soğan, biber, nohut, maydanoz, nane, un ve yoğurt (kısacası aklınıza gelen her şey) eklenerek yapılan bir malzemedir. Bu malzeme ile de çorba yapılır.

Hamur İşi

Peynirli Sıkma: Adana’nın ilk akla gelen hamur işi tabii ki sıkmadır. Yukarıda patatesli sıkmayı anlatmıştık. Peynirlisi ise daha meşhurdur ama vegan değil, vejetaryendir. Kahvaltıda iyi gider.

Adana Böreği: Adana’da son yıllarda Adana Böreği çok popüler oldu. Dışarıdan bildiğimiz su böreğine benze de aslında çok farklı. Sır gibi saklanan bir tarifi var. Bildiğimiz şeyler sadece üç çeşit peynir ve iki çeşit yufka kullanıldığı. Bol peynirli ve çıtır bir börektir.

Adana böregi
Vejetaryen Beslenenler için – Adana böregi

İçecekler

Muzlu Süt: Adana’nın kendine has bir muzlu sütü var. Hatta Adana Mutfağının en popüler parçalarından biridir. Donma noktasına kadar soğutulan süt, muz ve şeker ile yapılır. Bardak hesabı değil, blender hesabı satılır. Tek başına bile oldukça doyurucudur. Aslında biri inek sütü yerine bitkisel sütle yapmayı denerse vegan bile olabilir.

Adana usulü muzlu
Adana Usulü Muzlu süt

Misis Ayranı: Adana ile Ceyhan arasında Misis bulunur. Burası tarihî öneme sahip bir yerdir. Organize Sanayi yakınlarındadır. Ayranı oldukça meşhurdur. Bol köpüklü bir ayrandır.

Tatlılar

Adana Burması: Küçük halka tatlıları bilirsiniz. Adana’da bu halkanın kocaman olanları vardır. İçten dışa bir spiral şeklindedir. Halka tatlıdan daha dolgun bir tatlı olduğundan daha lezzetlidir.

Karakuş Tatlısı: Türk Mutfağındaki diğer meşhur tatlılarda bulunan bilindik malzemelere ek olarak nişasta da kullanılır. Yağda kızardığından çıtır çıtırdır. Şerbeti biraz daha hafiftir.

Taş Kadayıf: Tel kadayıfı herkes bilir ama Adana’da bir de taş kadayıf yapılır. İrmikli, cevizli ve tarçınlı bir tatlıdır. İsmindeki kadayıf sözcüğüne aldanmayın. Tel kadayıfa hiç benzemiyor.

Fıstık Bombası: Adana’nın en yeni tatlısıdır. Baklava ekolünden bir tatlı olsa da hamur bulunmaz. Antep fıstığı ve şerbetten oluşur. Alabildiğine Antep fıstığı ile doludur. Bu yüzden yeşil top şeklindedir. Fakat içinde tel kadayıf, labne ve kaymak da bulunur.

Adana Fıstık Bombası
Adana Fıstık Bombası

Meze ve Salata:

Teretür: Teretür, çeşitli yörelerde bilinen bir mezedir. Marul, sarımsak, tahin, limon, tuz ve zeytinyağı ile yapılır. Aslında vegan bir mezedir ama Adana usulü olanı vegan değildir. Çünkü içine yoğurt da girer.

Vartabit: Bu yemeği hangi kategoriye koysam bilemedim. Hem bir meze, hem bir hamur işi, hem bir aperatif. Hem vegan tarifleri var, hem de vegan olmayan vejetaryen tarifleri var. İlginç bir yemek. Ana malzemeleri haşlanmış kuru fasulye ve tahin. Bunun dışında limon, tuz ve biber de kullanılır. Vegan olmayan tariflerinde üstüne yoğurt ve tereyağı da dökülüyor. Hatta hamurlu tarifleri de var.

Adana’nın Neresinde Vegan ve Vejetaryenlere Uygun Yemek Bulunur?

Gördüğünüz üzere et yemekleri Adana Mutfağının sadece bir kısmından ibaret. Sebze yemekleri ve diğer seçenekler bu şehrin mutfağında daha büyük bir yere sahip. Adana’ya yolu düşen vegan/vejetaryenlerin önünde iki farklı yol var. Birincisi, yukarıda saydığımız yöresel yiyecekler. İkincisi ise restoran ve otellerin kendilerine özel yiyecekleri ile Dünya mutfağından yiyecekleri. Önce yukarıda söz ettiğimiz yiyeceklere bakalım.

Adana yöresinin sebze yemeklerini genellikle esnaf lokantalarında görebilirsiniz. Bunlar genelde ev yemekleri olduğu için çoğunlukla bu tarz yemekleri yapan yerlerde bulunabilir. Hepsini toplu olarak bulmak istiyorsanız size tavsiyem her sene Ekim ayında düzenlenen Adana Lezzet Festivaline gelmeniz. Bu festivalde Adana Mutfağındaki her şey bulunuyor. Sadece kebap değil. Kınalı Eller Kadın Kooperatifi bu festivalde yöresel yemekleri yapıyor. Oraya göz atabilirsiniz. Bir de Gastronomi Fikir Kulübü var. Onlar da Çukurova Belediyesi ile kuracakları çadırda Adana’nın kebap dışında daha az bilinen yemeklerine yer verecekler. Adana Lezzet Festivali bu sene (2019) 4-6 Ekim’de Merkez Park’ta düzenlenecek.

Bunun dışında menüsünde Adana mutfağından olmasa da farklı vegan/vejetaryen seçenekler olan restoranlar da var. Ziyapaşa Bulvarı’ndaki Arka Bahçe ve Blackboard, Toros Caddesi’ndeki Botta Bloom Cafe, Gazipaşa Caddesi’nde Croma Colina ve Storie Cafe, Şinasi Efendi’deki Paşalimanı, Turgut Özal Bulvarı’ndaki Next Republic ve Seyhan Nehri kıyısındaki Clocks‘un menüsünde vegan/vejetaryen seçenekler var. Ayrıca konseptlerini de çok seveceksiniz. Gazipaşa’daki Geko Kafe ise menüsünde her gün bir vejetaryen/vegan seçeneğin bulunmasına özen gösteriyor ve alternatif kültürlerden insanların buluşma noktası durumunda. Bunlar sadece bildiklerim. Bilmediklerim de vardır.

Adana Saat Kulesi
Clocks Adana Saat Kulesi

Yazıma vegan/vejetaryenlere aynı şeyi hatırlatarak son vermek istiyorum: Adana hakkında doğru düzgün bilgisi olmadığı hâlde konuşanlara aldanmayın. Adana’da da vegan ya da vejetaryen olmak mümkündür, hatta vardır. Adana’da sadece et yenmez. Adana’ya gelmek düşüncesi sizi endişelendirmesin. Burada misafirperver bir şekilde karşılanırsınız ve hiç et yemeden dönebilirsiniz. Yakın zamanda bu şehirde sadece vegan menüsü olan bir restoran görürseniz de şaşırmayın. Sorularınız olursa aşağıya yorum yazmaktan çekinmeyin.

“Vejetaryen ve Veganlar İçin Adana Rehberi” için 2 yorum

  1. Ellerinize sağlık Okan Bey, diğer yazılarınız gibi bu da harika bir yazı olmuş!

Ne düşündüğünü yazar mısın?