Varda Köprüsü – Adana

Adana’da sadece il merkezinde değil, çevre bölgesinde de oldukça ilgi çekici ve ziyaret edilmeye değer tarihî eserler görmek mümkün. Bunlardan en önemlilerinden biri ise tabii ki bir mühendislik harikası olan Varda Köprüsü’dür. Gelin bu köprüyü yakından tanıyalım, hikâyesini öğrenelim.Türki

Varda Köprüsü - Adana
Varda Köprüsü – Adana

Varda Köprüsü’nün Hikâyesi

20. yüzyılın başında Almanya, sanayileşmiş bir ülke olarak o dönemin Dünya liderleri olan İngiltere ve Fransa’ya meydan okuyordu. Ekonomik ve askerî etki alanını doğuya doğru genişletmeye çalışıyordu. Bu amaçla Berlin-İstanbul-Hicaz-Bağdat yönünde bir demiryolu yapıyordu. Dolayısıyla bu demiryolu, Almanya’nın dostu olan Osmanlı’nın topraklarından geçiyordu.

Bu tren yolunun bir ayağı da Adana’dan geçiyordu. Daha önce sizlere anlattığımız Adana Tren Garı da bu demiryolunun ürünüdür. Demiryolu, Çukurova’dan geçerken Karaisalı ilçemizin Hacıkırı köyü civarında bir uçurumdan geçmesi gerekiyordu. Burası, demiryolu inşaatının en zorlu kısmıydı. İşte bu nedenle burada bir köprü yapılması gerekti.

Aslında daha önce daha alçak bir köprü yapılmış ama verim alınamayınca mühendisler ve işçiler seferber edilerek 1907’de yeni köprü inşaatı başlamıştı. Bu köprünün inşaatı beş yıl sürdü ve 1912’de tamamlandı. Tabii ki bu süreç çok zorlu oldu. 21 Türk işçisi ve bir Alman mühendis, beş yıllık inşaat sırasında hayatını kaybetti.

Varda Köprüsü 1912’den beri hizmete devam ediyor. Hem trenleri taşıyor, hem de turistler tarafından ziyaret ediliyor. Bu arada Dünyaca ünlü bir sinema filmine de ev sahipliği yaptı. James Bond serisinin 2012’de vizyona giren Skyfall adlı filminin bir sahnesi Varda Köprüsü üzerinde çekildi.

Varda Köprüsü’nün Özellikleri

Varda Köprüsü, çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. Kargir köprü türündedir. Üç ana açıklık üzerine dört ayak üzerine kurulmuştur. Köprü ayakları çelik mesnet türüdür. Köprü ayaklarının dış kaplaması taş örme tekniği ile yapılmıştır. Köprünün ayakları içinde merdivenler mevcuttur. Böylece köprüye gerektiğinde bakım yapılabilmektedir.

Varda Köprüsü’nün uzunluğu 172 metre, orta ayak yüksekliği ise 99 metredir. Köprü üzerindeki demiryolu ise 1220 metre yarıçaplı bir kurpla düzenlenmiştir. Türkiye’nin en uzun olmasa da en yüksek demiryolu köprüsüdür. Daha önce Adana Merkez Park‘ı üzerine yazdığım yazıda da belirttiğim üzere, Adana’daki pek çok eser, kendi alanlarında Türkiye’nin en büyüğüdür. Varda Köprüsü de bu kaideyi bozmamış.

Varda Köprüsü’nün İsminin Kökeni

Varda Köprüsü, her ne kadar bu köprünün en bilinen adı olsa da halk arasında farklı isimleri de var. Köprü, Alman mühendisliğinin ürünü olduğu için Alman Köprüsü olarak da bilinir. Hacıkırı halkı ise Koca Köprü ismini vermiştir.

Peki bu Varda sözcüğünün kökeni ne? Hikâyeye göre köprünün inşaatında çalışan iki Türk işçi köprünün yüksekliği karşısında hayrete düşmüşler. Bir deney yapmak istemişler. Biri aşağıya inmiş, diğeri de yukarıdan bir kereste parçası atmış. Kereste parçasının kaç saniye sonra yere düşeceğini görmek için saymaya başlamışlar. Yukarıdaki sayıyormuş ama parça bir türlü aşağıya ulaşamıyormuş. Ne oldu diye aşağıya seslendiğinde ise aşağıdakinden “var daha, var daha” cevabını alıyormuş. Almanlar da bu durumu görmüşler ve köprüye Varda ismini vermişler.

Ulaşım Bilgileri

Varda Köprüsü, Adana’nın Karaisalı ilçesi yakınlarında bulunuyor. Adana il merkezindeki tren istasyonuna 63 km uzaklıkta. İki şekilde gidebilirsiniz. Birincisi, tabii ki demiryolu ile. Eğer İç Anadolu tarafından Adana’ya geliyorsanız bu köprünün üzerinden geçeceksiniz. Hacıkırı istasyonunda inerek bu köprüyü seyredebilirsiniz. Ya da tersini yapıp, Adana il merkezinden trene binip Hacıkırı istasyonunda inebilirsiniz.

Diğer yol ise karayolu. Adana merkezden bir araç kiralayarak Karaisalı tarafına gidebilir ve köprüyü görebilirsiniz. Eğer Adana seyahatinizi il merkezi ile sınırlandırmayacaksanız, ilçeleri de gezecekseniz (ki bunu mutlaka yapmalısınız) seyahat duraklarınızdan biri mutlaka Varda Köprüsü olmalı.

“Varda Köprüsü – Adana” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?