Uygulama Otelleri – Adana

Turizmin en önemli unsurlarından biri konaklama tesisleridir. Olmazsa olmazlardandır. Ülkemizde turizme yatırım her geçen gün gittikçe artmaktadır. Turizmi destekleyen teşvikler sadece işletme kurulması için değil kalifiye eleman açığını kapatmak için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra liselerin ve üniversitelerin turizm bölümlerinde yetişen öğrencilerin sadece teorik anlamada değil pratikte de mesleğe hazır hâle gelmeleri için kurulan tesisler bulunmaktadır. Turizm meslek lisesi öğrencilerinin hem staj hem de mesleki yeterlilik sorununa bulunan en güzel çözüm uygulama otelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Adana uygulama otelleri de bu açığı kapatmak için kurulmuşlardır.

evliya celebi uygulama oteli saricam adana
Evliya Çelebi Uygulama Oteli Saricam Adana

Bir çoğumuzun mesleki anlamda karşılaştığı sorunların başında acemilik konusu gelmektedir. Okuduğumuz okullardan genellikle teorik bilgi alırız ve bir çok bölüm için bu aslında yeterlidir. Fakat bazı bölümler vardır ki sadece teorik bilgi ya da 2-3 aylık staj dönemi kesinlikle yetmez.

Turizm

Dünyadaki en zor iş bana sorarsanız insanla uğraşmaktır. İnsanlarla birebir iletişim ve etkileşim içinde olmak zorunda kaldığınız turizm gibi sektörler iyi yetişmiş, iş bilgisine ve becerisine hakim, sosyal ilişkileri güçlü, sakin, soğukkanlı, çözüm odaklı ve disiplinli personele ihtiyaç duyarlar. Bu tip sektörler ürün değil hizmet sattığınız sektörlerdir. Hizmetin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri de kalifiye personellerdir. Uygulama Otelleri bu sebepten hayati önem taşımaktadır.

Mesleki bilgisini uygulamaya dökemeyen personel meslek hayatında üstesinden gelemeyeceği sorunlarla karşılaşır. Hizmet sattığınız bir sektörde de personelin sorun yaşaması iş yerinin sorun yaşamasına yol açar. Fakat en büyük problem bu değildir. Asıl sorun sizin sebep olduğunuz kalitesiz hizmetin müşteriyi mutsuz etmesidir. Hizmet sektörlerinde müşteri memnuniyetsizliği kolay kolay tolere edilemez.

Turizm ülkemizde millî bir sektördür. Örneğin çürük bir inşaatın sebep olacağı sorunlar millî bir sorun olarak ele alınmaz ya da düşük verim alınan tarımsal faaliyet ülkemizin uluslararası prestijine kolay kolay zarar vermez. Fakat turizm bunların çok dışındadır. Aklınıza gelebilecek her türlü meseleden etkilenebilen ve doğan zararların ulusal çapta zarara dönüşebildiği ender sektörlerden biridir. Çünkü ulusal bir temsil söz konusudur. Böyle bir sektörde de işin en önemli ayağını personelin hizmet kalitesi oluşturmaktadır. Kalitesiz hizmeti bertaraf edebilmemizi sağlayan enfes çözüm ise uygulama otelleri olarak eğitim sistemimizde kendisine yer edinmiştir. Tek çözüm değildir tabii ki ama çok etkilidir.

Adana iki uygulama oteline sahiptir. Anlatacağımız ilk uygulama oteli Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’dir.

Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli

Bu otel 12’si suit oda olmak üzere toplam 75 oda ve 120 yatak kapasitelidir. Adana’nın kuzeyinde Süleyman Demirel bulvarı üzerinde Seyhan Baraj gölü manzarasına hakim bir noktada bulunmaktadır. Otelde 0-6 yaş çocuklar ücretsiz 6-12 yaş grubu ise %50 indirime tabiidir. Bu otel hem bir eğitim kurumudur hem de ticari bir işletmedir. Adana’nın diğer birçok oteli gibi standart otel prosedürüne uygun olmasının yanında konaklama fiyatları diğer otellere nispeten daha uygundur.

Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli Odası

Restoran bölümü dışarıdan müşteri kabul etmektedir. Rezervasyonun kaporalı sistemle alındığı otele evcil hayvan kabul edilmemektedir. Ayrıca otel düğün, nişan, kına ve toplantı gibi organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek donanıma sahiptir.

Evliya Çelebi Uygulama Oteli

Evliya Çelebi uygulama oteli 38 standart, 3 suit, 3 single ve 1 engelli odası olmak üzere toplamda 45 oda ve 100 yatak kapasitelidir. Sarıçam ilçesinde bulunan otel Adana Şehir Hastanesine yürüme mesafesindedir. Restoranı ve toplantı salonu bulunmaktadır. Ayrıca odalarda ses yalıtımı mevcuttur.

Evliya Çelebi Uygulama Oteli Oda
Evliya Çelebi Uygulama Oteli Oda

0-6 yaş ücretsizdir. 15 kişinin üstündeki gruplara %10 indirim uygulanmaktadır. Kahvaltı sadece pazar günleri açık büfe olarak sunulmaktadır. Evcil hayvan kabul etmeyen bu uygulama oteli de Nezihe Yalvaç uygulama oteli gibi kaporalı rezervasyon usulü ile çalışmaktadır. Restoran dışarıdan müşteri kabul etmektedir.

İki otelimiz de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak eğitim vermektedir. Adana içinde öğrenim gören turizm öğrencilerine eğitim veren bu uygulama otelleri kalifiye personel yetiştirme konusunda en önemli unsurlardandır. Ayrıca ticari işletme olarak hizmet verdikleri için Adana Otelleri arasında yerlerini almaktadır.

Yeni yayınlardan haberdar olmak isterseniz lütfen sitemizin en altındaki “BLOGA E-POSTA İLE ABONE OL” bölümüne mail adresinizi yazıp abone olun. Tüm yeni yayınları ilk siz okuyun.

Ayrıca bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmek isterseniz Facebook , Instagram, Twitter hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?