Lezzet Festivali Etkinlik Programı

Üçüncü kez düzenleniyor olmasına rağmen Adana Lezzet Festivali , festivaller şehri Adana’nın en büyük festivallerinden birisi olmuş durumda. “Adana Lezzet Festivali ne zaman” diye merak ediyorsanız söyleyelim: 4-5-6 Ekim 2019 tarihlerinde. Yani birkaç gün kaldı. Tüm dünya, Adana’nın Adana Kebabı dışında daha başka birçok akılda alıcı lezzete sahip enfes bir kent olduğunu öğrenecek. Biz çok heyecanlıyız. Belki siz de öyle. Bu nedenle Adana Lezzet Festivali’ni uzun uzadıya tanıtan bir yazı kaleme aldık ve tabii ki yazının sonuna da Adana Lezzet Festivali etkinlik programı ile ilgili bir de tablo koyduk. Mutlaka incelemenizi öneririm. İyi okumalar.

Lezzet Festivali Adana nın en yerel ve en geleneksel lezzetlerinin başı çektiği Büyük Akdeniz Şöleni temasıyla İtalya, Malta, Lübnan gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Endonezya ve Kore gibi uzak doğu ülkelerinin de katılımıyla 3 gün boyunca sürecek uluslararası bir festival haline gelecek. Bu 3 gün boyunca Adana , kendine has geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak gibi çok önemli bir fırsat yakalamış olacak. Festival kapsamında ünlü şeflerin aralarında olduğu uluslararası yıldız isimlerin de katılımıyla Adana da bir gastronomi şöleni yaşanacak. Lezzet Festivali’nin açılışı görkemli bir kortej yürüyüşü ile başlayacak.

Adana Lezzet Festivali ’nin Tarihi

Bildiğiniz üzere Adana uzun bir süredir sanayi ve tarım şehri olmaktan çıkmış durumda. Fakat bunun yerine bir şeyler konulması gerekiyordu. İşte bu nedenle Adana, bir kültür-sanat ve turizm şehri olmak yolunda ilerlemeye başladı. Şehrin her yerinde kültür ve sanat etkinlikleri yapılmaya başlandı. Tarihî eserler restore edilir oldu. Ardı ardına yeni festivaller ve Portakal Çiçeği Karnavalı başlatıldı.

Adana, bir turizm şehri olma yolunda kendisini tanıtmaya başladı. Fakat Adana’nın tanıtılması gereken en güçlü yönü mutfağıdır desek abartmış olmayız herhâlde. Üstelik gastronomi turizmi tüm dünyada yükselmekte olan bir değer. Bu nedenle Adana Mutfağı için de bir festival gerekiyordu. Bu sefer bu işi üstlenen Adana Valiliği oldu. Diğer festivaller, belediyeler ve sivil inisiyatiflerle başlatılırken Adana Valiliği belki de en önemli konuyu üstlendi, Adana Mutfağını tanıtan bir festival organize etmeye başladı. Tabii ki bu sadece Valiliğin yaptığı bir organizasyon olarak kalmadı. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, Adana’nın tanınmış restoranları ve Adana halkı buna büyük destek vermeye başladı.

İlk Adana Lezzet Festivali 2017’de düzenlendi. Adana Mutfağının pek çok tanınmış yiyeceği festivalde kendisine yer buldu. Festival ilk defa olmasına rağmen katılım oldukça iyi bir seviyedeydi. 2018’de ise festival ikinci kez düzenlendi. İnsanlar biraz daha haberdardılar. Böylece ikinci festivalde katılım devasa boyutlara ulaştı.

2019 Uluslararası Adana Lezzet Festivali ’nde Neler Var?

Bu yıl ise Adana Lezzet Festivali üçüncü kez düzenleniyor. Üstelik elde edilmiş tecrübe sayesinde bu kez çok daha iyi bir hazırlık yapıldı. Peki neler yapıldı? Öncelikle şunu söylemeliyim: Bildiğiniz üzere Adana Mutfağı, kebaptan ibaret değildir, Adana Kebabı mutfağımızın sadece en tanınmış yemeğidir. Adana Mutfağı aslında devasa genişliktedir ve her zevke uygun bir şeyler vardır. Et yemeyi çok sevenler de kendilerine uygun bir şeyler bulabilirler, Veganlar da kendilerine uygun bir şeyler bulabilirler. Adana Mutfağı acı sevenlere de hitap eder, tatlı sevenlere de… Adana Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ve meslek odaları uzun bir süredir sosyal medyada, Adana’nın her bir yiyeceğine yer veren ayrı ayrı paylaşımlar yaptılar.

Daha önceki Adana Lezzet Festivalleri fazla kebap odaklı olmuştu. Bu kez Adana Mutfağının her bir parçası kendisine yer bulabilecek. Hatta sadece Adana Mutfağı değil, Dünya Mutfağından da çok şey bulabileceksiniz. Farklı ülkelerden gelen tanınmış aşçılar da festivale katılacaklar ve etkinlikler düzenleyecekler. Farklı ülkelerin kendi stantları olacak ve onlar da kendi yemeklerini tanıtacaklar.

Adana Lezzet Festivali dediğimiz zaman pek çok kişinin aklına stantların kurulup yemeklerin satıldığı, başka da pek bir şeyin yapılmadığı, kermese benzeyen bir etkinlik geliyor. Elbette bol bol yemek satışı yapılacak ama Lezzet Festivali bundan ibaret değil. Bu yazının sonundaki takvimde de göreceğiniz üzere açılış korteji, söyleşiler, paneller, konserler, gastroshow etkinlikleri, sergiler ve atölye etkinlikleri olacak. Yani bu gerçek anlamıyla bir festival. Bu arada çocuklar için de etkinlikler olacak.

Adana Mutfağı UNESCO Listesine Giriyor

Türkiye’de UNESCO Yaratıcı Şehirler – Gastronomi Listesi’ne giren sadece iki ilimiz vardı: Gaziantep ve Hatay. Şimdi Adana da bu listeye katılacak. Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği ve Çukurova Kalkınma Ajansı bu konuda UNESCO’ya başvurdular. Gaziantep ve Hatay yöneticileri de destek verdiler.

Böylece Adana Mutfağı hem dünyaya tanıtılacak hem de Dünya Kültürünün bir parçası olarak korunma altına alınacak. Hatta bu konu üzerine Adana Lezzet Festivali’nde bir söyleşi de düzenlenecek.

Adana Kebabı Guinness Rekorlar Kitabı’na Girecek

Daha önceki iki Adana Lezzet Festivali çok fazla kebap odaklıydı, bu sefer Adana Mutfağının diğer parçaları da kendilerine daha çok yer bulacak dedik. Zaten bu festival bir kebap festivali değil, genel olarak bir gastronomi festivali. Kebap için Aralık ayında bir Adana Kebap ve Şalgam Festivali düzenleniyor zaten.

Kebapların Şahı
Kebap Adana’nın Özeli
(En uzun Adana Kebabının Yapılacağı gün ve saati Adana Lezzet Festivali Etkinlik Programı tablosunda bulabilirsiniz.)

Öte yandan bu söylediklerimiz, Adana Lezzet Festivali ’nde Adana Kebabının olmayacağı anlamına gelmemeli. Adana Kebabı bu festivalde olacak ve hem de çok önemli bir yere sahip olacak. Bu sene Adana Kebabı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceğiz. Belki görmüşsünüzdür, meraklısı için Metrelik Adana Kebabı diye bir şey de var. Bir restorana kalabalık bir grup olarak gittiğinizde metrelik isterseniz, birkaç metrelik Adana Kebabı önünüze gelebilir. Hep birlikte yersiniz. İşte, Ciğerci Ulaş’ın başı çekeceği Dünyanın En Uzun Et Şişi adlı etkinlikte 222 metrelik kebapla bir rekor denemesi yapılacak. Büyük olasılıkla o günün akşamı ana haber bültenlerinde de görürsünüz. Bu anı kaçırmamak için Adana Lezzet Festivali Etkinlik Programı tablomuza mutlaka göz atın.

Adana Kebabı Çeşitleniyor

Hazır konusu açılmışken şunu da söyleyelim: Adana Kebabı bir süredir evrim geçirmekte ve çeşitlenmekte. Alışılagelmiş Adana Kebabı 19. Yüzyılın ikinci yarısında Kazancılar Çarşısı’nda icat edilmiş ve o günden beri çok fazla değişikliğe uğramamıştı. Tabii ki onu yanlış yapanları bir kenara bırakırsak…

Şimdi ise Adana Kebabının kendine has çeşitleri ortaya çıkıyor. Bunun ilk örneği Kaburgacı Yaşar’ın başlattığı kaburga kebabıydı. Aslında kaburgadan yapılan Adana Kebabı desek daha doğru olur. Normalde Adana Kebabı kıyması kuzu etinin sırt kısmından yapılır ve yağ ayrıca kıyılıp içine eklenir. Kaburga kebabında ise kebabın kıyması sırttan değil, kaburgadan elde ediliyor. Kaburga eti zaten yağlı olduğu için, içine ayrıca yağ karıştırılmıyor.

Adana Kebabı son zamanlarda farklı şiş çeşitleriyle de yapılır oldu. Alışılagelmiş Adana Kebabı şişleri uzun, geniş ama incedir. Kaburgacı Yaşarın icat ettiği Boru Kebabı olarak adlandırılan Adana Kebabı türünde ise şiş uzun olmasına uzun ama geniş ve ince değil. Genişliği ve kalınlığı aynı. İçi boş, dört köşeli ve bir metrelik krom boru. İşte bu boru, kebap şişi olarak kullanılıyor. Boru kebabında etin dört tarafı da iyi pişerken etin suyu içinde kalıyor ve daha lezzetli oluyor. Alışılageldik Adana Kebabının yanı sıra Boru Kebabını da denemenizi tavsiye ederim.

Şiş deyip geçmemek lazım. Şişin şeklinde yapılacak olan değişiklik, lezzeti de değiştirebiliyor. Boru Kebabı bunun bir örneği. Çok daha yakın bir zamanda ise yeni bir örnek daha karşımıza çıktı: Ağaçta Adana Kebap. Bunda ahşap şişler kullanılıyor. Kebapçı Mustafa Dağoğlu, ahşap şişte pişen kebabın suyunun kebabın içinde kaldığını ve böylece daha lezzetli olduğunu söylüyor. Bu kebap şu an satışta değil. İlk kez bu seneki Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde halkın beğenisine sunulacak. Ondan sonra Dağoğlu’nun kendi mekânında satışa çıkacak.

Adana Mutfağında Neler Var?

Peki Adana Mutfağında hangi yiyecek ve içecekler var? Adana Lezzet Festivali 2019 için Adana’ya geldiğinizde hangi tatları denemelisiniz? Aslında Adana Mutfağı çok geniş ve şehirdeki usta aşçıların katkılarıyla genişlemeye devam ediyor. O yüzden burada yazdıklarım sadece benim bildiklerim olacak. Daha bilmediğim bir sürü şey vardır. Onları da ben de sizlerle birlikte Lezzet Festivali’nde göreceğim. En bilinenden görece daha az bilinene doğru Adana Mutfağındaki yemekleri kategoriler hâlinde sayalım.

Adana Lezzet Festivali Alanında Karşılaşabileceğiniz Kebap ve Lahmacunlar

 • Klasik Adana Kebabı: Adana Mutfağının en tanınmış üyesidir. Zırh kıyması ile erkek kuzu etinin sırt kısmından yapılır. YANINDA PİLAV YA DA MAKARNA OLMAZ!!!
 • Kaburga Etinden Adana Kebabı: Normal Adana Kebabından farkı etin sırt kısmı değil, kaburga kısmından yapılmasıdır. Zaten yağlı olduğu için ayrıca yağ eklenmez. Zırh kıyması ile yapılır. Adana Kebabı ile aynı şişler kullanılır.
 • Adana Boru Kebabı: Yukarıda söz ettiğimiz üzere şişi ve bu nedenle lezzeti değişik bir Adana Kebabıdır. Kaburga etinden yapılır. Zırh kıymasıdır. Normal kaburga kebabından farkı, şişin boru şeklinde olmasıdır.
 • Ağaçta Adana Kebabı: Bundan da yukarıda söz ettik. Klasik Adana Kebabı ile aynı tarif. Sadece şişi farklı. Ben de herkes gibi ilk kez deneyeceğim.
 • Kuşbaşı Kebap: Nam-ı diğer şiş kebap. Etin ve kuyruk yağının kuşbaşı doğranıp şişe geçirilmesi ile yapılan bir kebap çeşididir. Adana ve komşu illerinde oldukça yaygındır.
 • Kazbaşı Kebap: Kuşbaşının bonfile büyüklüğünde olanıdır.
 • Ciğer Şiş: Kuzu ciğerinin kuşbaşı doğranıp kuyruk yağı ile şişe geçirilmesiyle yapılır. Genelde kimyonla beraber tüketilir. Adanalıların pazar günü kahvaltısıdır. Hatta Adana Lezzet Festivali etkinlik programı tablomuza göz atarsanız ciğer için özel etkinlikler düzenleneceğini göreceksiniz.
 • Şaşlık Kebabı: Aslında Orta Asya’da, Moğolistan ve Özbekistan gibi ülkelerde yenilen bir yemektir. Fakat yakın zamanda Türkiye’ye Adana üzerinden giriş yapmış ve hızla Adana Mutfağının da bir parçası olmuştur. Adana’da birer birer kebapçıların menüsüne girmekte. Sirkenin içinde bekletilen koyun etinden yapılır.
 • Adana Lahmacunu: Lahmacun aslında Şanlıurfa ve Gaziantep yöresine aittir. O yörelerin lahmacunu oldukça büyüktür ve kendilerine has tarifleri vardır. Mersin’in Tarsus ilçesi ise fındık lahmacunu ile meşhurdur. Adana lahmacunu ise hepsinden farklıdır. Urfa ve Antep lahmacunlarından küçük, Tarsus lahmacunundan büyüktür. Orta boy diyebiliriz. İç malzemesi Adana damak tadına daha uygundur. Hamuru dolgun, malzemesi boldur.
Ciğer Şiş
Adana Lezzet Festivali gözdelerinden Ciğer Şiş

Sakatatlar

 • Şırdan: Adana’nın en meşhur sakatat yemeğidir. Hatta son zamanlarda neredeyse kebap kadar ünlü olmuştur. Geviş getiren hayvanların midesinin şırdan adlı bölümünden yapılan bir dolmadır.
 • Mumbar: Adana’nın en meşhur ikinci sakatat yemeğidir. İnce bağırsaktan yapılan bir dolmadır.
 • Kırkkat: Şırdan ve mumbar kadar bilinmese de aslında lezzet bakımından onlardan aşağı kalmayan, hatta bazılarına göre daha lezzetli olan bir sakatat yemeğidir. İşkembeden yapılan bir dolmadır.

İçecekler

 • Şalgam: Adana’nın en meşhur içeceğidir. Şalgam turpu, bulgur ve tuz gibi malzemeler bulunur. Acılı ve acısız çeşitleri bulunur. Ayrana alternatiftir.
 • Muzlu Süt: Adana yöresinin kendine has bir muzlu süt tarifi vardır ve o kadar meşhur olmuştur ki sırf bunun için Adana’ya gelenler vardır.
 • Vişne Suyu: Adana’nın her bir köşesinde vitamin barları bulunur. Burada muzlu süt ve çeşitli meyve suları satılır. Bunlardan en dikkat çekeni kendine has tarifi ile Adana usulü vişne suyudur.
 • Aşlama: Sokaklarda satılır. Satıcılar sırtlarında güğümlerle dolaşır. Meyan kökünden yapılan tatlı ama sağlıklı ve faydalı bir içecektir. Kola gibi meşrubatlara sağlıklı bir alternatiftir.
 • Misis Ayranı: Adana yakınlarındaki Tarihî Misis kendine has ayranı ile meşhur olmuştur. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.
Şalgam Adana İçeçeği kapak Adana Lezzet Festivali Etkinlik programı en değerli içecek
Şalgam Suyu – Adana

Hamur İşleri

 • Adana Böreği: Oldukça yeni bir yiyecektir ama hızla meşhur olmuştur ve yurt çapında gittikçe popülerleşmektedir. Baklavalık yufka ve üç çeşit peynir kullanılır. Peynirler bol miktarda kullanılır ama birbirlerine karıştırılmadan katmanlar hâlinde yufkaya yerleştirilir.
 • Sıkma: Adana ve Mersin çevresinde yaşayan Yörüklere ait bir yemektir ama şehir merkezlerinde de yaygın tüketilir hâle gelmiştir. Gözlemenin dürüm versiyonu dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız herhâlde. Patatesli, peynirli, zeytinli ve sade türleri bulunur.
 • Adana Simidi: Dışı diğer simitlere göre daha açık, içi yumuşak ve hafif sarı kıtır kıtır bir susamlı simittir.
Adana Böreği Adana Lezzet festivali etkinlik programı dahilinde patlama yapacak börek
Adana Böreği

Tatlılar ve Dondurmalar

 • Bici Bici: Adana’nın en tanınmış tatlısıdır. Yaz mevsimine yönelik bir tatlıdır. Serinleme amacıyla bol miktarda tüketilir. Muhallebinin üstüne rendelenmiş buz yerleştirilir, gül suyu ve meyan kökünden yapılmış renklendirici buzun üstüne dökülür. En üste meyve konulur.
 • Adana Burma Tatlısı: Halka tatlının daha büyüğü, kalınıdır. Şerbetli bir tatlıdır.
 • Taş Kadayıf: İsmindeki kadayıf sözcüğüne aldanmayın. Aslında hamurdan yapılan cevizli bir tatlıdır. Şerbetli bir tatlıdır.
 • Karakuş Tatlısı: Taş kadayıftan farklı olarak hamura biraz daha şekil verilmiştir ve nişasta da içerir. Yağda kızardığından çıtır çıtırdır. Şerbeti biraz daha hafiftir.
 • Turunç Tatlısı: Turunç, şeker ve su kullanılarak yapılan bir tatlıdır. Reçeli andırır.
 • Şeker Sucuğu: Adana’nın Ceyhan ilçesinin şeker sucuğu meşhurdur. Sivas’ınkinden farklıdır. Sadece Ceyhan değil, Adana merkezinde de yenilir.
 • Fıstık Bombası: Adana Mutfağının en yeni üyelerindendir. Son derece orijinal bir tatlıdır. Şerbetli bir tatlı olup dışında bol miktarda Antep fıstığı bulunur. Dışarıdan, fıstıktan yapılmış toplara benzer. Ki gerçekten de çok fazla Antep fıstığı içerir. Fakat içinde labne, tel kadayıf ve kaymak bulunur.
Adana Lezzet Festivali Etkinlik Programı özel tatlısı
Adana Fıstık Bombası

Çorbalar

 • Yüksük Çorbası: Bu yörede en sık tüketilen çorbalardandır. Ana malzemesi mantı ve nohuttur.
 • Analı Kızlı Çorbası: İçinde iki tür köfte bulunan bir çorbadır. Küçük köfteler aşağıda söz edeceğimiz sarımsaklı köftedir. Büyüğü ise yine aşağıda söz edeceğimiz içli köftedir.
 • Tarhana Çorbası: Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini okuyanlar bilirler, Çukurova’nın köylerinde tarhana çorbası çok sık içilen bir çorbadır. İçinde pek çok malzeme bulunup sağlığa çok faydalıdır.
 • Ispanak Başı: Ispanak, domates, nane, zeytinyağı, nohut, mercimek ve soğanla yapılan bir çorbadır.
 • Dul Avrat Çorbası: Soğan, nohut, mercimek, erişte, sarımsak, salça, pul biber ve nane ile yapılan bir çorbadır.
 • Toyga Çorbası: Dövme, yoğurt, un, yumurta sarısı ve nohutla yapılan bir çorbadır.
 • Namaz Çorbası: Kamhi çorbası olarak da bilinir. Rekorlar kitabına girebilecek bir çorba. Yapımı yarım gün sürer. Sadece ön hazırlığı bile altı saat sürebilir. Gerdan eti, dövme, nohut ve kuyruk yağı gibi malzemelerle yapılır. Et kemikten ayrılıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar su eklenip karıştırılır. Gaziantep ve Hatay’da farklı isimlerle bilinir.
 • Mahluta Çorbası: Soğan, yağ, et veya kemik suyu, mercimek gibi malzemelerle yapılan bir çorba.
Adana Usulü Kısır - Adana Lezzet Festivali Etkinlik programı
Adana Usulü Kısır

Sebze Yemekleri, Sulu Yemekler ve Diğer Yemekler

 • Kabak Çintme: Tüm Akdeniz Bölgesinde yaygın bir yemektir. Kabak, domates, soğan gibi malzemelerin tencerede kızartılması ile yapılan bir yemektir.
 • Batırık Köftesi: Mercimekli köfteye benzese de çok daha zengin bir içeriği vardır.
 • Kısır: Kısır, Doğu Akdeniz Bölgesinden tüm Türkiye’ye yayılmış olan bulgurlu bir yemektir. Adana yöresinin en meşhur yemeklerindendir ama bu yöreden çıktığı pek bilinmez.
 • Sarımsaklı Köfte: Bulgurla yapılan küçük köftelerdir. Hatay’ın fellah köftesinden başlıca farkı şeklidir.
 • Bamya Dolması: Bamya, pirinç, fıstık, kuş üzümü gibi malzemelerle yapılan zeytinyağlı bir sulu yemektir.
 • Lahana Sarması: Her yörenin olduğu gibi Adana’nın da kendine has etli ve etsiz lahana sarması tarifleri vardır.
 • Acebek Tarator: Börülceye Çukurova yöresinde acebek denir. (Bkz: Adanaca) Acebekle yapılan bir de ev yemeği vardır. Etli bir yemek olarak yapılabilse de zaman içinde etsiz olanı da gittikçe yaygınlaşmıştır.
 • Övelemeç: Kocayumak olarak da bilinir. Yufka, soğan, domates, peynir, maydanoz, salça, tuz ve sıvı yağ ile yapılan bir yemektir. Hazırlanan karışım çiğ köfte gibi elde sıkılarak servise hazır hâle getirilir.
 • İçli Köfte: Pek çok yörenin olduğu gibi Adana’da da içli köfte yenilir. Adana’da içli köfte suda kaynatılarak yapılır. Hatay’da ise yağda kızartılıyor.
 • Süllüm: Ispanak veya ebe gümeci ile yapılır. Yoğurtlu bir yemektir.
Adana Usulü Kabak Çintme
Adana Usulü Kabak Çintme

Salata ve Mezeler

 • Babagannuş: Hem Adana hem Gaziantep hem de Hatay yöresine ait bir yemek ve aynı zamanda mezedir.
 • Patates Salatası: Tüm Akdeniz Bölgesi gibi Adana’da da patates salatası yenilir. Fakat Adana’da Hatay’ın aksine haşlanmış yumurta ilave edilmez.
 • Sumaklı Soğan Salatası: Hem bir mezedir hem de kebapçıların vazgeçilmez salatalarındandır.
 • Acılı Ezme: Domatesin ince ince kıyılması ve üzerine maydanozla pul biberin serpilmesiyle yapılan bir meze ve salatadır. Kebapçıların vazgeçilmezlerindendir.
 • Teretür: Türkiye’nin pek çok yöresinde bulunan bir mezedir. Marul, sarımsak, tahin, limon, tuz ve zeytinyağı ile yapılır. Adana yöresinde tarife yoğurt da girer.
 • Vartabit: Ana malzemeleri kuru fasulye ve tahindir. Bazen tarife yoğurt ve tereyağı da girer.
Güveç - Adana Yemekleri
Adana Yemekleri – Güveç

Yerel Meyveler ve Diğer Ürünler

 • Dikenli İncir: Hint İnciri olarak da bilinir. Aslen Güney Afrika kökenlidir. Türkiye’de ise Adana yöresi tarafından sahiplenilmiştir. Yaz aylarında sokakta adet olarak satılır.
 • Adana Karpuzu: Adana, karpuzu ile tanınan illerimizdendir. Kabuğu koyu yeşil, içi kan kırmızıdır. Şeker oranı çok yüksektir.
 • Çilek: Adana’nın Pozantı ve Karaisalı ilçeleri çileği ile meşhurdur.
 • Nar: Adana’nın Sarıçam ilçesi narı ile meşhurdur.
 • Kiraz: Adana’nın Saimbeyli ilçesi kirazı ile meşhurdur.
 • Bal: Anavarza balı ve Pozantı balı da oldukça meşhurdur. Hatta festivalde de bir bal tadım etkinliği olacak. Pozantı balı festivalde olacak mı bilmem ama Anavarza balının festivalde bulunacağından eminim. Çünkü üreticisi festivalin sponsorları arasında.
Dikenli İncir
Dikenli İncir

Adana Mutfağının Tek Eksiği

Gördüğünüz üzere Adana Mutfağı oldukça geniş. Pek çok türde seçenek var. Bence tek eksiğimiz deniz mahsulleriyle yapılan yemekler. Adana’da alışılageldik balık yemekleri ile başka yöre ve ülkelerin balık yemekleri yeniliyor. Denize kıyısı olan, deniz kıyısında iki ilçesi olan Adana ilinin kendine has bir balık yemeği yok. Varsa da ben bilmiyorum, lütfen siz söyleyin. Adana Lezzet Festivali’ nde tuzunuz bulunsun.

Öyleyse girişimcilere bu konuyu duyuralım. İşte size yenilik yapabileceğiniz bir alan. Yeni, mantıklı, lezzetli ve sağlıklı bir balık yemeği icat edip ismini “Adana … Balık Yemeği” diye koyup meşhur bile olabilirsiniz. Bakın Adana Böreğine, bakın Fıstık Bombasına. Sırf bunları yemek için Adana’ya gelenler var. Aynısı neden bir balık yemeği için de olmasın? Trabzon hamsili yemeklerle bir ekonomi yarattı, Japonya suşi yemekleriyle bir ekonomi yarattı. Adana, denize kıyısı olan bir il olarak neden bunu yapamasın?

Bu Yemeklerin Hepsi Adana Lezzet Festivali ‘nde Bulunacak mı?

Peki bu yiyecek ve içeceklerin hepsi Adana Lezzet Festivali’nde olacak mı? Belki görece daha az bilinen bir kısmını festivalde bulamayabilirsiniz ama yukarıdaki listenin hatırı sayılır bir kısmını festivalde bulabileceksiniz. Kebaplar, içecekler, hamur işi yiyecekler ve tatlıların önemli bir kısmı festival alanında bulunabilir.

Sebze yemekleri, sulu yemekler, çorbalar ve diğer ev yemekleri de festival alanında bulunabilecektir. Çünkü festivalde sadece restoranlara ve gıda şirketlerine değil, ayrıca hiçbir yerde çalışmayan ya da bağımsız çalışan kadınlara da yer ayrıldı. Onlar da bu yöresel yemekleri yapacaklar.

Sakatatlar Adana Lezzet Festivali alanında bulunacak mı bilmiyorum. Gündüz saatlerinde bulunmaması çok yüksek bir olasılık. Çünkü sakatat gece yenir. Gece festival alanında olmasa bile hemen yakınlarında şırdancılar tezgâh açacaklardır. Şırdancılar sadece şırdan değil, mumbar ve kırkkat da satıyorlar.

Önceki yıllarda yerel meyve ve sebzelerin olduğu stantlar da Adana Lezzet Festivali ’nde bulunuyordu. Aynısı bu yıl da olacaktır.

Yukarıdaki listede olup da belki festivalde bulamayacağınız bazı yiyecekler olabilir ama sayıları görece azdır. Öte yandan yukarıdaki listede olmayan, benim bilmediğim Adana yemekleri de vardır. Onları da festival alanında tanıyabiliriz. Bunun dışında çeşitli ülkelerin mutfaklarıyla da tanışma imkânınız olacak.

(Not: Adana Ütü Tostu ‘nu özellikle yukarıda anmadım. Festivalde görmezsem de sevinirim. Bu yemek, gastronomik bir değer değildir. Sahte gurmelerin meşhur ettiği kalitesiz ve sağlıksız bir yiyecektir. Demirin üstünde bıçak kullanılarak yapılır ki zehirlenme riski doğurur. İçine aşırı miktarda acı eklenmesinin nedeniyse kalitesiz sucuğun tadını gizleme isteğidir.)

Güncelleme: Maalesef Ütü Tostu Adana Lezzet Festivali ‘ndeki yerini almıştı.

Adana Lezzet Festivali’nin Düzenleneceği Alan

Adana Lezzet Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana Merkez Parkı’nda düzenlenecek. Burası gelişmiş ülkelerde örneğini gördüğümüz, şehir merkezlerinde bulunan devasa parkların Türkiye’deki nadir örneklerinden biridir. Türkiye’nin en büyük parkıdır.

Merkez Park, şehrin son derece merkezî bir noktasındadır. Seyhan Nehrinin kıyısında bulunur. Parkın güney ucu şehir merkezine, kuzey ucu ise Adana Tren Garı’na yakındır. Sabancı Merkez Camii de bu parkın içinde bulunur ki bu cami, Büyük Çamlıca Camii yapılmadan önce Türkiye ve bölge ülkelerinin en büyük camisiydi.

Merkez Park’ın karşı tarafında, yani nehrin diğer yakasında Clocks Saat Kulesi ve Restoranı, Sheraton Oteli, Optimum Alışveriş Merkezi ve Adana Demirspor tesisleri bulunur. Parkın batısında ise Reşatbey mahallesi vardır. 5 Ocak Stadyumu buradadır. Gazipaşa Caddesi de yakındır.

Merkez Park, merkezî konumu itibariyle Adana Lezzet Festivali açısından kolay bir ulaşıma sahiptir. Şehir merkezi ve Adana Tren Garı’ndan 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Havalimanına araçla 10-15 dakika uzaklıktadır. Otogara ise araçla 15-20 dakika uzaklıktadır. Adana Merkez Park’ı ile ayrıntılı bilgi almak isterseniz burayı tıklayınız.

Güneşli bir günde Adana Merkez Park
Güneşli bir günde Adana Merkez Park

Adana Lezzet Festivali Ücretsiz mi?

Gelelim en çok sorulan soruya. 2019 Adana Lezzet Festivali’ne girmek, yemek yemek ücretsiz mi? Festival alanına girmek, festival alanını gezmek ve etkinliklere katılmak tamamen ücretsizdir. Konserler, söyleşiler vb. etkinliklerin hepsi ücretsiz.

Sadece yemekler ücretlidir. Festival alanında sadece yediğiniz yemeğin ücretini ödersiniz. Fakat abartılı fiyatlar olacağını sanmıyorum. Sonuçta bu bir yemek tanıtım festivali. O yüzden fiyatların çok yüksek olacağını düşünmüyorum.

Adana’nın Ulaşım Olanakları

Adana’ya nasıl gelebiliriz diye soruyorsanız onu da cevaplayalım. Adana’ya karayolu, havayolu ve demiryolu ile gelebilirsiniz. Doğrudan denizyolu yok, tavsiye etmem. Önce karayoluna bakalım. Adana’nın çok gelişmiş otoyolları var. Doğudan, batıdan ve kuzeyden aracınızla rahatlıkla gelebilirsiniz. Biraz eskimiş olsa da Adana’nın işlek bir otogarı var. Eğer otobüsle gelmek isterseniz Türkiye’nin her yerinden otobüs geliyor.

Adana Lezzet Festivali için havayolu ile gelmek istiyorsanız Adana’nın şehir merkezine yakın küçük de olsa bir havalimanı var. (Yeni havalimanı inşaatı ise hâlâ devam ediyor) İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Van, Kıbrıs, Erzurum ve diğer bazı yerlerden de Adana’ya sürekli uçak geliyor. Özellikle en büyük şehirlerden her gün defalarca uçak geliyor. Yeter ki biletinizi almış olun. En rahat, en hızlı ulaşım yolu olarak havayolunu tavsiye ederim. Tabii ki maliyeti biraz yüksek olabilir.

Demiryolu ile gelmek isterseniz Adana’nın demiryolu da var ama yüksek hızlı tren henüz yok. Kayseri, Konya ve Elazığ’dan (ve yol üzerindeki şehirlerden) Adana’ya neredeyse her gün tren var. İskenderun ve İslâhiye’den her gün birkaç kere de olsa bölgesel tren var. Mersin ve Tarsus’tan ise her gün defalarca ama defalarca bölgesel tren var. İstanbul, Ankara ve İzmir’den ise doğrudan tren yok, Konya’ya gelip oradan aktarma yapmalısınız.

Adana’da Barınma Olanakları

Adana Lezzet Festivali için Adana’ya gelecekseniz otel rezervasyonunuzu derhâl yapmanızı tavsiye ederiz. Adana’da otel ve pansiyon çok ama festivallerde öyle bir kalabalık oluyor ki yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Adana’da her türden otel var. Beş adet beş yıldızlı otel, iş insanlarına göre tasarlanmış bir otel, iki adet uygulama oteli ve çok sayıda butik otel var. Tabii ki pansiyon da bulabilirsiniz. Butik otellerin önemli kısmı festival alanına yakın. Bir kısmı da şehrin tarihî bölgesine yakın. Tabii ki havalimanı yakınlarında da oteller var. Beş yıldızlı otellerin de bir kısmı festival alanına yakın. Okumakta olduğunuz bu sitede Adana otellerinin sadece bir kısmını tanıtma fırsatımız oldu. O yazıların linkini aşağıda veriyorum.

5 Yıldızlı Adana Otelleri

İbis Hotel Adana

Adana’daki Uygulama Otelleri

Hotel Bosnalı

Adana Lezzet Festivali Etkinlik Programı

Tekrar Lezzet Festivali’ne dönelim. Adana Lezzet Festivali’nde üç gün boyunca hangi etkinliklerin düzenleneceğini aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Adana Lezzet Festivali Etkinlik Programı

4 Ekim 2019 – Cuma

15:30 – 16:00AÇILIŞ KORTEJİ
Yer: Festival Alanı
11:00 – 17:00Gastronomi 3 Duyu Sergisi : Tablodan Tabağa
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr.Dilistan Shipman ve öğrencileri
Sergi Çadırı
16:00 – 16:30AÇILIŞ TÖRENİ
Festival Mangalının Yakılması
Gastronomi Sahnesi
16:30 – 17:00AÇILIŞ KONUŞMALARI
Gastronomi Sahnesi
17:00 – 18:00AÇILIŞ SHOWU
Cüneyt Asan & Dario Cecchini
Gastronomi Sahnesi
19:30 – 21:00GENCER SAVAŞ BANDOSU
Gastronomi Sahnesi

5 Ekim 2019 – Cumartesi

11:00 – 11:50Adana’nın Kadın Şefleri Sahnede
Nur Aktı – Pınar Gönen – Gugi Gücüm
Gastronomi Sahnesi
11:00 – 17:00Gastronomi 3 Duyu Sergisi : Tablodan Tabağa
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman ve öğrencileri
Sergi Çadırı
11:50 – 12:20Endonezya Geleneksel Dans Gösterisi
Gösteri
Gastronomi Sahnesi
12:00 – 19:00Çocuk Etkinlikleri
Çocuk Etkinlik Alanı
12:00 – 19:00Yerel Gösteriler
Yerel Etkinlik Sahnesi
12:30 – 12:50Gastronomi 3 Duyu Sergisi : Tablodan Tabağa
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman ve öğrencileri
Söyleşi Çadırı
12:30 – 13:20Geleneksel Adana Yemekleri
Hilal Öz
Atölye Çadırı
12:20 – 13:10Endonezya
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
13:00 – 13:30Bir Denizin Etrafında
Anissa Helou, Şef-Yazar (Lübnan) Filiz Hösükoğu, Eski UNDP Proje Koordinatörü – Proje Danışmanı
Söyleşi Çadırı
13:10 – 14:00Sahrap Soysal
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
13:30 – 14:20Lübnan Mutfağı
Atölye Çadırı
13:40 – 14:00Türk Mutfağının Global Konumlanması
Vedat Başaran , Şef
Söyleşi Çadırı
14:00 –Dünya’nın En Uzun Et Şişi – Guinness Rekor Denemesi
Ciğerci Ulaş – 222 Metre Şiş
Festival Alanı
14:00 – 14:50Malta – Edwin Fenech & Guido Debono
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
14:10 – 15:00Türkiye ve Adana’nın Gastronomi Turizmi Geleceği & Yatırımları
Moderatör: Osman Serim, MDD Başkan Yrd.,TKKAD Başkan Yrd. Konuşmacılar: Onur Gözet, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı V. Kaya Demirer, TÜRYİD Başkanı Uğur Talayhan, Accor Hotels Lüks Marka Başkanı Kaya Demirer, TÜRYİD Başkanı
Söyleşi Çadırı

15:00 – 15:40
Peynir Tadımı
Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur
Atölye Çadırı
14:50 – 15:40Eyüp Kemal Sevinç
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
15:10 – 16:10UNESCO GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAK
Moderatör: Ahmet Örs, Gazeteci-MDD Eski Başkanı Konuşmacılar: Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Büyükşehi Belediye Başkanı Kaya Demirer, TÜRYİD Başkanı
Söyleşi Çadırı
15:50 – 16:10Adanalı Aşçılarla Geleneksel Adana Yemekleri
Atölye Çadırı
15:40 – 16:30Yunus Emre Akkor & Nurşen Aksoy
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
16:20 – 16:50Arda Türkmen İle Gastronomi Sohbeti
Moderatör: Vedat Başaran
Söyleşi Çadırı
16:30 – 17:20KKTC – Ali Özçil & Münür Taçoy
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
17:00 – 17:30Cem Kınay, Futurist Turizmci Elif Dağdeviren, Film Yapımcısı
Söyleşi Çadırı
17:20 – 18:10Güney Kore – Yunhee Kim & Chiyon Deborah Kim
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
17:40 – 18:00Adana’nın Gizli Mutfak Hazineleri
Nilhan Aras, Mutfak Araştırmacısı
Söyleşi Çadırı
18:10 – 19:00Uğur Volkan Uysal
Gastroshow
Gastronomi Sahnes
19:00 –Seyhan Nehri Üzerinde Flyboard – Su- Lazer Işık – Havai Fişek Gösterisi

Festival Alanı
21:00 –Ece Seçkin
Konser Sahnesi

6 Ekim 2019 – Pazar

11:00 – 11:50Gastronomi Öğrencileri Yarışıyor Yenilikçi Adana Sokak Lezzetleri
Yarışma
Gastronomi Sahnesi
11:00 – 17:00Gastronomi 3 Duyu Sergisi : Tablodan Tabağa
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman ve öğrencileri
Sergi Çadırı
11:50 – 12:40Danilo Zanna
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
12:00 – 19:00Çocuk Etkinlikleri
Çocuk Etkinlik Alanı
12:00 – 19:00Yerel Gösteriler
Yerel Etkinlik Sahnesi
12:30 – 12:50Akdeniz Mutfağında Yerel Lokantaların Önemi
Anissa Helou, Şef-Yazar (Lübnan)
Söyleşi Çadırı
12:30 – 13:20Meyve Dekoru
Haşim Demirtaş
Atölye Çadırı
12:40 – 13:30Lübnan – Ali Noaman Traboulsı & Georges Dagher
Gastroshow
Gastronomi Sahnesi
13:00 – 13:30Lezzetli ve Sağlıklı Sofralar Mümkün mü ?
Dr. Ender Saraç
Söyleşi Çadırı
13:30 – 14:20Bal Tadımı
Ekrem İnal & Can Sezen Bloggerlarla Birlikte
Atölye Çadırı
13:30 – 14:20Adanalı Şefler Yarışıyor “Geleneksel Adana Mutafağından Modern Sunumlar”
Yarışma
Gastronomi Sahnesi
13:40 – 14:30Gastronomi Festivalleri : Nicelik mi ? Nitelik mi ?
Moderatör: Zeynep Kakınç, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Konuşmacılar: Adnan Şahin, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Ebru Koralı, TÜRYİD Yönetim Kurulu Üyesi
Söyleşi Çadırı
14:20 – 15:10Yerel Şeflerle Geleneksel Sunumlar
Nesrin Aslan – Fikret Avşar – Adem Çatan
Gastronomi Sahnesi
14:30 – 15:20Malta Mutfağı
Atölye Çadırı
14:40 – 15:30Gastronomi Turizminde Bölgesel Pazarlama : 3A Örneği
Moderatör: Dr. Lutfi Altınsu, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Konuşmacılar: Tayyar Zaimoğlu, ÇUKTOB Başkanı, TÜRYİD ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Kahraman, Antakya Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Oya Alpay, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı
Söyleşi Çadırı
15:10 – 16:00Adana’nın Kadın Şefleri
Nurşen Aksoy – Efsun Gürani – Filiz İlhan
Gastronomi Sahnesi
15:00 – 15:15Flyboard Gösterisi
Festival Alanı
15:40 – 16:00Osmanlı İmparatorluğunda Geriye Kalanlar:Yemek kültürü Selanik, İstanbul, Gaziantep, Halep, Kudüs, Kahire ve Tunus arasında nasıl değişti ve gelişti?
Rafram Haddad – Şef ve Yemek Kültürü Yazarı (Tunus)
Söyleşi Çadırı
16:00 – 16:20Güney Kore – Müzik ve Yelpaze Dansı
Gösteri
Gastronomi Sahnesi
16:00 – 16:50KKTC Mutfağı
Atölye Çadırı
16:40 – 17:00Doğal & Organik Farkı
Prof. Dr. Sertaç Özer
Söyleşi Çadırı
16:30 – 17:20Adana Usulü Ciğer ve Salata
Ulaş Kıstak
Gastronomi Sahnesi
17:00 – 17:50Fatma Çıkla
Geleneksel Adana Yemekleri
Atölye Çadırı
17:10 – 17:30Çukurova Tarımının Geçmişi ,Bugünü ve Geleceği
Mutlu Doğru, Çukurova Çiftçiler Birliği Başkanı
Söyleşi Çadırı
18:00 – 18:20Güney Kore Müzik ve Yelpaze Dansı
Gastronomi Sahnesi
18:30 – 19:20

Adana Usulü Ciğer ve Salata
Ulaş Kıstak
Gastronomi Sahnesi

tren alaçatı
kaburgacı yaşar usta
bamya rock
ciğerci eyüp usta

Ne düşündüğünü yazar mısın?