Türkiye’deki En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye 4 mevsimin yaşandığı bir ülke olarak çok önemli bir konuma sahiptir. Neredeyse tüm turizm çeşitlerini bünyesinde barındıran ülkemiz Kış turizminde de oldukça iddialı. Yeni yıla gireceğimiz ve yarı yıl tatilinin yaklaştığı şu günlerde kayak merkezleri iyiden iyiye hareketlendi. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri bu yazımızın içeriğini oluşturacak.

Türkiye’deki En İyi Kayak Merkezleri 1
Türkiye’deki En İyi Kayak Merkezleri

Bu İçerikte Neler Var?

Uludağ Kayak Merkezi

2543 metrelik yüksekliği ile Batı Anadolu’nun en yüksek dağı olan Uludağ, kayak denilince akla ilk gelen kayak merkezidir. 24 adet pisti ve kar sporlarının neredeyse tamamının yapılabildiği Uludağ, bu özellikleri ile kayak merkezleri arasından rahatlıkla öne çıkmaktadır. Kaymayı yeni öğrenenlerden tutun da profesyonel sporculara kadar her kesime hitap eden meşhur kayak merkezimiz Bursa’da bulunmaktadır. Yılın bu zamanları tam doluluğa ulaşan Uludağ otellerine rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederiz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Ülkemizin en güzide kayak merkezlerinden birisidir. Sahip olduğu 21 kayak pisti ve eşsiz doğasıyla kış tatilinizi huzurla geçirebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Bolu’da, Köroğlu dağlarının en yüksek noktalarına kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi, tüm kayak merkezlerimiz arasından göz alıcı doğal güzellikleri ile manzara bakımından bir adım öne çıkmaktadır. Bolu merkezinden toplu taşıma kullanılarak 40 dakikada ulaşabileceğiniz Kartalkaya tatiliniz için en iyi seçeneklerden biridir.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış kayak merkezi dünyadaki en özel kayak merkezlerinden birisidir. Bunun sebebi ise yağan karın kristalize formunu uzun süre koruyabilmesidir. Türkiye’nin en yüksek platosu olan Erzurum-Kars platosunun nemsiz olmasından dolayı yağan kar buzlanmaz. Bu nedenle kar, yağdığı andaki ilk halini uzun süre muhafaza eder. Bu özelliğinden dolayı da Sarıkamış Kayak Merkezi özel olarak değerlendirilir. 12 kilometreyi bulan 5 ayrı etaptan oluşan devasa piste sahip kayak merkezi, Sarıçam ormanları içerisinde yer alır. Kars merkezine 55 kilometrelik mesafededir. 2634 metre yüksekliktedir. Kış tatiliniz için harika bir seçenektir.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum platosunun yüksek irtifasından ve kaliteli karından faydalınalarak kurulan Palandöken Kayak Merkezi Doğunun ve ülkemizin en güzide kayak merkezleri arasında yer almaktadır. 2 Adet olimpik piste sahip olan Palandöken, toplamda 22 adet piste ev sahipliği yapmaktadır. Profesyonel kayak merkezi olarak da hizmet veren merkez 3185 metrelik yüksekliği ile göz kamaştırmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi

Isparta’da Eğirdir gölü manzarasına hâkim noktada kurulmuş olan Davraz Kayak Merkezi turizmin ülkemizdeki en önemli destinasyonlarından olan Antalya’ya yakınlığı, harika doğal dokusu ile Akdeniz Bölgesi’nin incisi konumundadır. 23 kilometrelik uzunluğa sahip 12 adet pisti bünyesinde barındıran Davraz, Isparta’ya 26 kilometrelik mesafede ve deniz seviyesinden 2635 metre yüksekliğe kurulmuş muhteşem bir kayak merkezidir. Profesyonel sporculara da kayma şansı tanıyan Kayak merkezi son zamanların en popüler merkezlerinden biri olmayı başarmıştı.

Erciyes Kayak Merkezi

32 farklı piste sahip olan Erciyes Kayak merkezi Türkiye’nin en yüksek 5. Dağı olan sönmüş volkanik Erciyes Dağı üzerinde yer almaktadır. Kayseri il sınırı içinde bulunan bu kayak merkezi Kayseri’ye 25 kilometre mesafede ve 3916 metre yükseklikte yer almaktadır. Yerli Turistin gözdesi konumundaki merkez Türkiye’deki önemli kayak merkezleri arasındaki yerini korumaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a en yakın kayak merkezimizdir. Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan Kartepe, 4 farklı kayak pisti ile ve Sapanca Gölü’nün büyüleyici manzarası eşliğinde kayak yapma keyfini yaşatan Kartepe Kayak Merkezi ülkemizin en modern kayak merkezleri arasında yer almaktadır.

Gezgin Kılavuz’un içerikleri ile ilgili görüş ve tavsiyede bulunmak isterseniz burayı tıklayıp bize yazabilirsiniz. Lütfen çekinmeyin.

Kültür ve Turizm bakanlığı için…

Ne düşündüğünü yazar mısın?