Turizm – Adana’ya Derin Nefes

Her şehrin kendine göre dinamikleri vardır. Bu dinamikleri de belirleyen genel olarak koşullar oluyor. Ülke olarak zor dönemlerden geçtiğimiz su götürmez bir gerçek. Ekonomik şartlar özellikle Adanalıları fazlasıyla zorluyor. Peki bunun nedenleri ne ve neler yapılabilir? Olduğumuz yere çöküp, başımızı iki elimizin arasına alıp, kara kara düşünmek yapmamız gereken en son şey. Çözüm odaklı olmayı bilmek ve bu doğrultuda çaba harcamak en doğrusu olacak. Çıkış noktalarından turizm konusunda fikirlerimi anlatacağım.

Merkez Cami Kapak
Adana Sabancı Merkez Cami

Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizliğin en yoğun olduğu kent Adana. Genç nüfusun oldukça büyük bir kısmı işsiz. Bundan daha da kötüsü gençler umutsuz. Öncelikle bu umutsuzluktan kurtulmak gerekiyor. Şimdi böyle söyleyince de “tabii, çok kolay sanıyorsun, değil mi?” diye soranlarınız olacak. Size, yapması tahmininizden daha kolay olan bir şey söyleyeyim. Harekete geçmek… Evet, düşünmek kesinlikle insanı felç eder. Harekete geçmeniz lazım. Mevlana der ki: “Sen yürümeye başlayınca yol sana görünür”. Bu sizin düsturunuz olmalı. Daha da önemlisi önümüzdeki dönemde bu kentin her bireye ihtiyacı olacak. Bundan dolayı ayağa kalkıp silkelenmemiz lazım.

Adana’nın demografik, siyasi ve ekonomik yapısını incelemekle başlayalım. Bu konularla ilgili verilere ulaşmak için herhangi bir sermayeye ihtiyacınız yok. Zaten gündemi takip etseniz bile bir çok bilgi önünüze kendiliğinden çıkıyor.

Turizm Faaliyetleri

Son yıllarda dikkat ettiyseniz, Adana’da turizm alanında hareketlenme var. Adana çok ciddi tanıtım faaliyetleri yürütüyor. Festivallerin sayısı gittikçe artıyor. Bu festivaller yerel yönetimlerin de destekleri ile tahmininizin çok daha ötesinde bir şöhrete eriştiler. Örneğin 2019 yılının Nisan ayında sadece 3 gün süren Portakal Çiçeği Karnavalına katılmak için 1 milyondan fazla insan Adana’yı ziyaret etti. Sadece bu bile kendi başına devasa bir ekonomi yaratmaya yeter. Ayrıca bu kadar büyük kitleleri Adana’ya taşıma gücü olan tek festival Portakal Çiçeği de değil. Kente büyük topluluklar getirebilen büyük ve geleneksel bir festival daha var. Lezzet Festivali…

Adana her açıdan olduğu gibi yöresel lezzetler açısından da çok zengin hatta bana göre Türkiye’nin en zengin şehri. 2018 yılında düzenlenen Lezzet Festivaline gösterilen ilgi dudak uçuklatacak cinstendi. Bu yıl ise daha iddialı bir festival tüm lezzet severleri bekliyor olacak. 4-6 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan 2019 Lezzet Festivali 3 gün boyunca Adana’yı gastronomi cennetine çevirecek. Turizm canlandırmaya yönelik çalışmalar bunlarla sınırlı değil tabi. Gençlik şölenleri, bahar şenlikleri ve çok önemli müzik festivalleri de insanların bu güzel kente akın etmesine vesile oluyor.

Atılımlar

Turizm alanında yapılan hamleler göz kamaştırıcı. Önümüzdeki dönemde ise daha büyük hamlelerin yapılacağından haberdarım. Artık tur operatörleri, tur şirketleri yüzlerini bu topraklara çeviriyorlar. Çok büyük bir havalimanı inşa ediliyor. Yepyeni ve oldukça modern bir stadyum yapılıyor. Son 10 yıl içinde dünya çapında marka olmuş firmalar Adana’da oteller açtılar. Hep büyük kitlelere yönelik hamleler bunlar. Demek ki kentte bir şeyler değişiyor. Şehrin tanıtımı turizm için atılan bu adımlardan verim alınmasına %100 katkı sağlayacaktır. Adana gezi rehberi tadında yazılar yazıp bu tanıtıma destek olacağız.

Yoğun hareketliliğin yaşanacağına kesin gözüyle baktığım bu dönemde yapılabilecek sayısız iş var. Ben gezmeyi de yazmayı da sevdiğim için işin tanıtım ve yayıncılık tarafında olacağım. Kenti idare edenler planlar yapacaklar, festivaller düzenleyecekler. Ets tur, Anı tur gibi büyük tur firmalar ise turlar organize edip turist taşıyacaklar. Ulaşımda özellikle uçak bileti, otobüs bileti satışı yapan acentalar bu faaliyetleri arttıracaklar. Araç kiralama firmalarının filoları talebi karşılayamaz durumda kalacak. Yüzbinlerce insan akacak bu kente. Turizm için çok önemli faaliyetler bu bahsettiklerim. Ama bence en önemli ayağı tanıtım.

Tanıtım ve Turizm

Tanıtıma katkıda bulunarak insanları doğru yönlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle internet yayıncılığı bu aşamada çok önemli. İnsanlar turistik bir aktivitede bulunacakları zaman sorunsuz bir tur yapmak isterler. Temiz ve güvenli bir otelde konaklamak, ucuz tatil yapmak, güzel yemekler yemek ve sorunsuz seyahat etmek isterler. Bütün bunları nasıl yapacaklarını araştırmaya koyulduklarında onlara en güncel ve güvenilir bilgiyi sağlamak benim için önemli bir sorumluluk. Kimse bana böyle bir görev yüklemedi. Bu kenti çok seven her insanın bunu yapması gerektiğine inandığım için böyle bir işe giriştim. İşte ben yazılarımı bu sorumluluk bilinciyle yazıyorum. İnsanların gülen yüzlerini görmek beni en mutlu eden şeylerden biri.

Bu blogu açma nedenim, canım Adana’mı ziyaret etmek isteyen ve bunu yaparken de doğru bilgiye ulaşmaya çalışan insanlara yardımcı olabilmekti. O nedenle bu sayfanın mümkün olduğu kadar Adana gezi rehberi niteliğinde olması için çalışıyorum.

Ne düşündüğünü yazar mısın?