Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi – Hatay

Bugün Türkiye’nin en benzersiz müzesini sizlere anlatacağım. Hatay, pek çok açıdan Türkiye’nin en farklı ilidir. Bundan daha önce Hatay Gezilecek Yerler Rehberi yazımızdan söz etmiştik. Hatay’ı benzersiz yapan bir başka özelliği ise Türkiye’deki tek bitki müzesine sahip olmasıdır. Öyleyse gelin, Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ‘ni daha yakından tanıyalım.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi - Avlu
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi – Avlu

Hatay’ın Olağanüstü Bitki Varlığı

Hatay’da neden bir bitki müzesi kurulduğunu anlamak için Hatay’ın coğrafyasını anlamak gerekir. Hatay, sadece tarihî güzellikleri değil, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de gezilip görülmesi gereken bir ilimizdir.

Türkiye’de şu âna kadar yaklaşık 10.000 bitki türü tespit edildi ve bunlardan 3.300 kadarı endemik. Yani Türkiye’ye özgü. Hatay ise Türkiye’nin endemik bitki türlerinin %10’una tek başına ev sahipliği yapmaktadır. Hatay’da 2.000’den fazla bitki türü tespit edilmiş olup bunlardan 300 kadarı endemiktir.

Yani Hatay, bitki çeşitliliği konusunda da benzersiz bir ilimizdir. Hâl böyle olunca Hatay’a Türkiye’nin ilk bitki müzesi haklı olarak açılmıştır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi - Balkon
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi – Balkon

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ‘ne Yolculuğum

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ‘ne ilk kez bu yılın sonbaharında yaptığım Antakya gezisi sırasında kardeşimle birlikte gittim. Bu yazıda gördüğünüz bütün resimler o geziden. Benim için oldukça keyifli bir deneyimdi. Hem bitkilere ve doğal yaşama hem de tarihî eserlere merakım vardır. Bu müze ise her ikisini birden barındırıyor. Burada kendimi şifalı bitkiler satan dükkânların yüz yıl önceki versiyonlarındaymış gibi hissettim.

Müzedeki bitki resimleri sergilerinden biri
Müzedeki bitki resimleri sergilerinden biri

Müzeye gittiğimizde güvenlik görevlisinden başka hiç kimse yoktu. Görevli arkadaş bize müzeyi dilediğimiz gibi gezebileceğimizi söyleyince ben de kendi başıma gezmeye başladım. Rehberlik yapan yoktu ama rehbere gerek de yoktu. Odalardaki sergiler zaten gerekli olan her türlü bilgiyi vermekte.

Bu arada müzenin girişinde henüz paketleri tamamen açılmamış balmumu heykeller de gördüm. Bu heykeller eski zamanlardaki şifacıları temsil ediyor. Müzeye yerleştirilmesi için yeni getirilmişlerdi. Gerçekten de güzel bir fikir. O günden bugüne kadar geçen zamanda heykeller yerlerine çoktan yerleştirilmişlerdir diye düşünüyorum.

Müze binası olarak kullanılan tarihî konak keşke benim evim olsa dediğim çok güzel bir yer. Burada bütün bir günü keyifle geçirebilirdim ama geziye devam etmek gerektiğinden bunu yapamadım ve bir sonraki durağım olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne doğru yola koyuldum.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ‘nin Özellikleri

Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi 2012’de 19. Yüzyıldan kalma bir Antakya Evi’nin restore edilmesiyle kurulmuştur. Yani bu müze, doğal güzellikler içermesinin yanı sıra bir tarihî eserdir.

İki katlı bir konak olup oldukça geniş bir avluya da sahiptir. Müzenin toplam alanı 884 m2 olup dördü kapalı ve biri açık olmak üzere beş adet sergi salonu bulunmaktadır.

Müzedeki sergi odalarında Hatay’da yetişen çeşitli bitkilerin resimlerinin olduğu sergiler var. Sadece resim değil, bitkiler hakkında çeşitli bilgiler de veriliyor. Ayrıca bazı odalarda bitkilerin kendisi de sergilenmekte. Şu an müzede toplam 280 bitki sergileniyor. Bir de Hülasa Odası var. Bu odada ise bitkilerden yapılan yağlar sergileniyor.

Müzede bir bitki sergisi
Müzede bir bitki sergisi

Müze Ziyaret Bilgileri

Bu Bitki Müzesi, Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya’nın Kurtuluş Caddesi’nin bir ara sokağı olan Ayyıldız Sokak’ta. Şehrin merkezî bir noktası sayılır. Müzekart göstermek ya da ücret ödemek gerekmiyor. Müze tamamen ücretsiz.

Yağların sergilendiği Hülasa Odası
Yağların sergilendiği Hülasa Odası

Müzedeki bitkilerden satın almak isterseniz, müzede bitki satışı yapılmıyor. Onu da belirtelim. Fakat Antakya’nın tarihî çarşısı olan Uzun Çarşı’daki aktarlarda bu bitkilerin hepsini bulabilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerden yapılan yağlardan ve sabunlardan da bulabilirsiniz. (Yakın zamanda Uzun Çarşı’yı da anlatacağım bir yazı gelecek)

Müze hakkında daha fazla bilgi almak, bizzat müze yetkililerine ulaşmak isterseniz resmî sitesine göz atabilirsiniz. Siteye gitmek için buraya tıklayın. Hatay’daki diğer gezilecek yerler, Hatay’a ulaşım bilgileri ve oteller içinse bu yazının başında bağlantısını verdiğim Hatay Gezilecek Yerler Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?