Tatil Rehberi

Çağımızda tatil kavramının oldukça mühim bir yeri var. Şehir hayatının yıpratıcılığı, bünyelerde yarattığı stres, şehir sakinlerini kaçacakları bir rampa bulmaya mecbur bırakmıştır. Öyle ki tatil kavramı zaman içinde devasa bir sektör halini almıştır. Bu kavram turizmi öyle bir noktaya taşımıştır ki yarattığı ekonomi sebebiyle “bacasız sanayi” ismi ile anılmaya başlamıştır. Turizmi bu kadar büyüten ise tatile olan taleptir. Beni tatil rehberi yazımızı yazmaya iten gerekçe işte tam da budur.

Salda Gölü
Salda Gölü

Herkesin tatil anlayışı farklıdır. Bu yüzden de turizm kendi içerisinde dallara ayrılmıştır. Kış turizmi, yaz turizmi, kültür turizmi, deniz turizmi, sağlık turizmi bunlardan birkaçıdır.

Tatil bir çoğumuzun gözünde dinlenmek için bir fırsat, bazılarımızın gözünde eğlencedir. Her ne olursa olsun sonrasında güzel hatırlanması gereken bir etki yaratmalıdır ki senenin geriye kalan döneminde hayatımızdaki verimliliğe katkısı olabilsin.

Tatil yukarıda sözünü ettiğim sebepten ötürü iyi planlanmalıdır. Eğer planlamanızı iyi yaparsanız sizin için bir enerji ve motivasyon kaynağı olacaktır. Tatil rebheri yazımızda da size neyi nasıl planlamanız gerektiğini anlatacağız.

Çıkacağınız tatil ne tür bir tatil olacaksa ona göre hareket etmeniz gerekmektedir. Tatil rehberi yazımı 3 ana başlık altında toplayacağım için hem akılda kalıcı olacak hem de kolay uygulanabilir bir vasfa bürünecektir. Eğer zorlandığınız bir durum olursa bu başlıkları gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  • Ulaşım
  • Konaklama
  • Yiyecek – İçecek

Bir tatil 3 ana başlık altında planlanmalıdır. Bu başlıklar yiyecek-içecek, konaklama ve ulaşımdır. Bu konular ne tür bir tatil yapacağınızın üzerindedir. Eğer tatilinizi evinizde oturarak geçirmek istemiyorsanız bir bütçeye ihtiyaç duyacağınız kesindir. Planlamanız gereken bütçenin de kapsayacağı bu konuları tatil rehberi olarak aklınızda bulundurmak sizin için gerçekten çok faydalı olacaktır.

Ulaşım

İster tatile gidiş esnasında, ister tatil sırasında ya da ister tatil bitişinde olsun farketmez, ulaşım konusu doğru planlanmak zorundadır. Hem zamanlama hem de bütçe açısından herşey yolunda giderken tatilinizi kabusa çevirecek bir şey varsa o da ulaşım konusunda yaşayacağınız aksiliktir.

Uçak bileti, otobüs bileti araç kiralama gibi ulaşım hizmetleri satan yerlerden bir hizmet talep ediyorsanız buradaki en önemli kriter erken davranmaktır. Özellikle ucuza uçak ya da otobüs bileti almanın en kolay yolu günler, haftalar ve hatta aylar öncesinden harekete geçmekten geçer. Aslında otobüs konusunda bunu söylemek çok doğru olmayabilir. Çünkü otobüs bilet fiyatlarında istisnalar hariç çok fazla dalgalanma olmaz. Fakat uçak bileti fiyatları çok kısa zamanda büyük değişiklikler gösterebiliyor.

Bir çok firma uçak bileti satışı yaptığından piyasada bu anlamda çok yüksek rekabet var. Bu rekabet tüketiciye çoğu zaman fırsat olarak yansıyabiliyor. Bu fırsatları yakalamaya çalışın.

Tren bilet fiyatları sabit olduğundan ve yer bulma sıkıntısı olmadığından bunu konumuz dışında tutuyorum. Ülkemizde çok fazla tercih edilmese de tren yolculuğu fiyat bakımından diğer tüm ulaşım çeşitlerinden daha hesaplıdır. Eğer araç kiralayarak gezecekseniz, yani böyle bir tatil yöntemi benimsediyseniz kiralama yapacağınız firmayı doğru seçmenizi tavsiye ederim.

Kiralayacağınız aracın bakımlarının yapılmış olduğundan mutlaka emin olun. Aracın ruhsatını, ilk yardım kitinin, yedek lastiğin, yol yardım hizmetinin olup olmadığına dikkat edin. Aracınızı kiralarken her açıdan fotoğraflarını çekin. Kiralama sözleşmenizi mutlaka alın. Bu sözleşmede aracın durumunun net bir şekilde yazıldığından emin olun. Kilometresini not alın. Yakıtını, lastiklerin havasını ve araç arıza durumunu gözden geçirin. HGS’sini kontrol edin.

Konaklama

Konaklama konusu tatil rehberimizin diğer can alıcı konularından biridir. Barınma ihtiyacını ucuza ve konforlu bir hale getirebilmek bir sanattır. Turizmin de şah damarı konumundaki konaklama işletmeleri arasında ulaşımdakinin benzeri bir rekabet olduğunu düşünecek olursak bütçemize çok uygun tesislerde konaklamanın çok kolay olduğunu söylemek hiç de zor olmayacaktır.

Tabi burada önem kazanan nokta ne tür bir tatil yapacağınızdır. Benim ucuz ve konforlu bir tesis bulabilmek konusunda bir yeteneğim olduğunu söylerler fakat bu aslında yetenekten daha çok araştırma ile ilgilidir. Gerek ulaşım gerekse konaklama konularında en önem verdiğim nokta kullanıcı deneyimleridir. Sizden önce bahsi geçen hizmetten faydalanmış olan diğer tüketicilerin deneyimlerini dikkate alın. Günümüz internet ve teknoloji çağı ve bu çağda bilgiye ulaşmak kadar kolay bir şey yok

Dünyamıza teknolojik yenilikler dahil olduktan sonra bilgiye ulaşmak kolaylaştı kolaylaşmasına fakat bu noktada önem kazanan diğer bir ayrıntı da doğru bilgiye ulaşmak oldu.

İnternet dünyasında turizm sektörü çatısı altında hizmet veren bir çok hayati unsur var. Bana kalırsa bunların en önemlisi kıyaslama ya da diğer bir değişle aracı firmalardır. Komisyon usulü çalışırlar. Bu tip firmaların neredeyse tamamının internet siteleri ya da akıllı telefon uygulamaları vardır.

Çalışma prensipleri oldukça basittir. Konaklama tesisleri ile ilgili sayfalar oluşturmuş olurlar ve bu konaklama tesislerinden faydalanmış olan tüketicilerin yorumlarına yer verirler. Siz de bu yorumları okuyarak tesisin fiziki durumu ve hizmet kalitesini sizin gibi tüketici olup bu tesislerden sizden önce yararlanmış kişilerin yorumlarını okuyarak fikir sahibi olursunuz. Türkiye ve dünya konaklama tesislerinin tümünü bu sitelerde bulabilirsiniz. Her bütçeye uygun otel var. Tavsiyem eğer kalacak bir yer arıyorsanız ve kriterlerinizi belirlediyseniz başka hiçbir yola başvurmadan direkt olarak bu site ve uygulamalardan yardım almanızdır. Bu konuyla ilgili olan güzel bir yazımız da sitemizde mevcut. Mevcut yazımızı okumak için burayı tıklayın.

Diyelim ki bu site ve uygulamalardan yardım alarak kendinize uygun bir yer buldunuz. Bu uygulamalar üzerinden rezervasyon yapabilme şansınız var ama önce bulduğunuz tesisle direkt olarak iletişime geçin. Neticede uygun tesisi tespit ettiğiniz o platformlar komisyoncu platformlar olduklarından verdikleri fiyatlara genelde kâr oranlarını eklemektedir. Otel ile direkt iletişime geçip oda uygunluk durumlarını ve fiyatlarını ilk ağızdan almaya çalışın.

Yiyecek – İçecek

Bu konu zaten tüm canlıların yaşamsal ihtiyacı ile ilgili olduğu için ne kadar önemli olduğunu anlatmama gerek bile yok. Tatilinizi destansı yapacak olan da, rezil edecek olan da budur. Eğer tatil sırasında yiyecek içecek meselesi sizin için sorun olmak yerine her öğünüyle keyif veren bir aktiviteye dönüşmüşse işte o zaman tatil tanrısı (!) size gülümsemiş demektir. Bu noktadan sonra yapmanız gereken tek şey ânın tadını çıkarmak olacaktır.

Adana Usulü Kabak Çintme
Adana Usulü Kabak Çintme

Ne tür bir tatil yapıyor olursanız olun gün içinde mutlaka yapacağınız şey yemek ve içmek olacağından planlamanız gereken en önemli konu bu olmalıdır.

İster her şey dahil bir resortta geçirin günlerinizi ya da isterseniz sırt çantanızla dağda bayırda dolaşın, her gün ve günde en az 3 defa yapacağınız bu eylemi göz ardı etmeyin. Unutmayın ki hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirmek, iyi hissetmek ve mutlu olmak için oradasınız. Dengeli beslenin ki dinç olun ve kendinizi iyi hissedin. İyi hissetmediğiniz bir tatil size zehir olacaktır.

Bütçenizi doğru ayarlayın. Nasıl olsa tatildeyim diyerek her önünüze geleni tüketmeyin. Hem midenizi hem de cebinizi delmeyin. Ya da tam tersini düşünelim. Bütçeniz kısıtlı olsa bile asla kendinizi aç bırakmayın.

Her şey dahil otellerde sunulan yemekler her türlü beslenme alışkanlığına hitap edebildiğinden buraları konumuzun dışında tutacağım.Yaptığınız tatil bir otelden dışarı çıkmadan bütün zamanınızı o otel sınırları içerisinde geçirmekten ibaretse aşağıda okuyacaklarınız sizi ilgilendiren şeyler olmayacaktır. Bunların dışında kalan diğer tatil alışkanlıları yazımızın devamından fayda görebileceklerdir.

Öncelikle her şartta marketlerden, bakkallardan alışveriş yapın. Otogar, havalimanı gibi yerlerde yemek yemekten ya da alışveriş yapmaktan uzak durun.

Köylerden ve çiftlik arazilerden geçeceksiniz. Yakınından yöresinden geçeceğiniz bağ bahçe ve tarla sahiplerinden – ki genelde evleri bu arazilerin yakınında olur – ürün alabilirsiniz. Benim en sevdiğim şeylerden biri yerel halktan ürün almaktır. Yumurta, yoğurt, kaymak, peynir, bal, sebze, meyve vb. bir çok ürünü dünyanın her yerinden çok çok daha ucuza bulabilirsiniz. Hem de çok daha sağlıklı olacaklardır.

Özellikle Türk misafirperverliğinin de etkisi ile bir ürünü 5 liraya 1 kilo yerine 2 veya 3 kilo alabileceksiniz. Hatta birçok köylü sizden para bile almak istemeyecektir ama bu iyi niyeti suistimal etmemek lazım. Parasını muhakkak ödemeye gayret edin.

Yukarıda yazdığım yöntem yaylalarda ya da küçük sahil kasabalarında rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Kamp yapacak olanlar için de geçerlidir. Yeme içme konusunu o kadar ucuza ve keyifli bir hale getirmiş olacaksınız ki inanamayacaksınız. Yöre insanının sıcaklığı, samimiyeti ve yapacağınız sohbet, kuracağınız iletişim de cabası olacaktır. Hem sosyalleşeceksiniz hem sağlıklı besleneceksiniz hem de kâr etmiş olacaksınız.

Tavsiyelerimi yaşadığım tecrübelerin ışığında yazdığımı belirterek beğeninize sunuyorum. Herhangi bir eleştiri, dilek, şikayet veya öneriniz olursa lütfen çekinmeden yazının altında bulunan yorum kutusuna yazarak gönderin. Sitenin en altında soldaki bölümden de sitemize abone olup güncel yazılarımızdan haberdar olma fırsatını kaçırmamanızı öneririm.

Sağlıcakla kalın.

Ne düşündüğünü yazar mısın?