Tarihi Mestan Hamamı

Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasıyla birlikte Anadolu’da İkinci Beylikler Dönemi başlamıştı. Zaman içinde Osmanoğulları Beyliği büyüyecek, Osmanlı Devletine dönüşecek ve diğer bütün beylikler ya savaşla ya da diplomatik yollarla ortadan kalkacak, Osmanlı egemenliğine girecekti. Tarihi Mestan Hamamı’nın öyküsü o yıllara dayanmaktadır.

Ramazanoğullarının Adana’daki Etkisi

Osmanlı haricindeki beylikler içinde en uzun süre varlığını sürdüreni ise Adana ve çevresindeki Ramazanoğulları Beyliği oldu. Bu beylik, Osmanlı Devletine en son katılan beyliktir. 1608’de son bulmuştur.

Ramazanoğulları Beyliği’nin diğer beyliklerden daha uzun süre varlığını sürdürmesi, onun diğer pek çok beyliğe kıyasla daha fazla tarihî eser bırakmasına neden oldu. Ramazanoğulları Beyliği son bulduktan sonra bile Ramazanoğlu ailesi Adana’nın yönetiminde büyük söz sahibi olmaya ve Adana’ya tarihî eserler bırakmaya devam etti. Aile bugün bile Adana’daki varlığını ve etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Adana ve çevresinde Ramazanoğlu ailesinden kalan konaklar, pazar yerleri, camiler, hamamlar saymakla bitecek gibi değildir. Daha önce yazdığımız Ramazanoğlu Konağı ve Kazancılar Çarşısı beylik döneminden kalmadır. Diğerlerini de yazacağız. Bu eserlerin en önemlileri ise Adana’nın tarihî şehir merkezinde toplanmış olup birbirine oldukça yakındır.

Mestan Hamamı

Bugün bu eserlerden sıra Tarihi Mestan Hamamı’nda. Mestan Hamamı’nın ismi, yapan kişiden geliyor. Ramazanoğlu ailesinden Mestanzade Hacı Mahmut Ağa tarafından yaptırılmıştır. Yapım yılı Hicri Takvimle 1093, Miladi Takvimle 1682’dir. Yani Osmanlı dönemine denk gelir.

Hamamın planı kare şeklinde olmakla birlikte kubbeli bir yapıdadır. Hatta irili ufaklı kubbeleri vardır. Kubbe ortasında, soyunmalığı aydınlatan bir fener de bulunur.

Mestan Hamamı, günümüzde de kullanımda olan bir hamamdır. Gidip duş alabilirsiniz, kese attırabilirsiniz, saunasından da faydalanabilirsiniz. İç kısmında yeniden bir düzenleme yapılmış olsa da hamamın bir restorasyona ihtiyacı olduğu açıktır. Çevresindeki binalar, hamamın gözden kaybolmasına neden oluyor. Önündeki tatlıcı ise hamamın siluetini tamamen bozuyor. Şu anki durumu içler acısıdır. Ülkemizde bu kadar değerli tarihi eserlerin bu kadar göz ardı edilmesi gerçekten üzüntü verici.

Bu sorunun yakın gelecekte düzeleceğine inanıyorum, çünkü Adana’da son yıllarda tarihî eserler birer birer restore ediliyor. Tarihi Mestan Hamamı ‘na da sıra gelecektir.

Ulaşım Bilgileri

Her şeye rağmen, Tarihi Mestan Hamamı ‘nı gezmenizi tavsiye ederim. Hatta sıcak bir günde yapacağınız bir Adana Gezisi sonrası banyo yapma ihtiyacınız olması yüksek bir ihtimaldir. İşte bu ihtiyacı, bu tarihî eserde giderebilirsiniz.

Mestan Hamamı, Adana’nın tarihî bölgesine yok yakın. 5 Ocak Meydanı’nın kenarında. Yağ Camii’nin yakınında. Şehir merkezi sayılabilecek bir yerde. Havaalanına yarım saat, karayoluna on dakika ve Tren Garına yarım saat uzaklıkta. Bu arada çevrede çok sayıda otel de bulabilirsiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?