Tapan Yaylası – Harikalar Diyarı

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Adana gezilecek yerler konusunda oldukça zengin bir yer. İster yazlık olsun ister kışlık olsun dilediğiniz kadar seçenek bulabileceğiniz zenginliğe sahip. Bu zenginliklerden bir tanesi de ulusal çapta tanınan Tapan Yaylası. Tapan Yaylası’nın bu kadar meşhur olmasının sebepleri var elbette. Tabii bunları orayı ziyaret edip görünce daha iyi anlıyorsunuz.

Tapan Yaylaları Kovanlar
Arı Kovanları – Tapan

Tapan Yaylası Hakkında İlgi Çekici Bilgiler

Tapan aslında bir tek yerin adı değil . Bir bölgenin adı. 5 ya da 6 tane köyün bulunduğu, geniş kırsal bir alana verilen isim Tapan. Zaten Tapan Yaylalar Yöresi olarak geçiyor haritalarda. Feke’ye varmadan yaklaşık 10 km öncesinde küçük bir yol ayrımından sapılıyor Tapan yolunda. Yol oldukça virajlı. Bir tarafı dağlık diğer tarafı uçurum. Bir vadinin içinde uzanıyor yol. Uçurum olan kısım oldukça dik ve ağaçlık. Ormanın içinde harikulade bir manzara eşliğinde yolculuk yapıyorsunuz. Fakat bu güzelliğe kapılmamanızı tavsiye ederim. Yoldan gözünüzü ayırmamanız lazım. Eğer manzarayı izlemek istiyorsanız yol kenarında bazı açıklıklar göreceksiniz. Aracınızı bu açıklıklardan birinde durdurup öyle izlemenizi tavsiye ederim. Seyir hâlindeyken yola dikkat etmeniz sağlığınız açısından hayati önem arz ediyor.

Hafta Sonu Gezisinde Tapan Yaylası

Eşimle hafta sonu tatilimizin bir gününü bu bölgeyi gezmeye ayırmıştık. Ben buraları daha önce görme ve gezme fırsatı bulmuştum. Eşimin de görmesini çok istediğimden bir araç kiraladık ve yola koyulduk. Gezimizin önceki kısmını Feke ile ilgili diğer yazılarımda anlatmıştım. En önemli bölümü yani Tapan Yaylası ile ilgili olan kısmını sona ayırdım.

Tapan yolu kıvrıla kıvrıla bir düzlüğe varıyor. Düzlüğe çıktıktan sonra sağa ve sola olmak üzere iki yöne ayrılıyor yol. Sola dönerseniz Paşalı köyüne varıyorsunuz. Harika bir yer burası. Yol ayrımında sağa dönünce de İncirci, Tenkerli, Akoluk köylerinin bulunduğu bölgeye varıyorsunuz. Tapan Yaylası’nda dağınık bir yerleşim var. Evler ve ahırlar arasında mesafeler var.

Yem yeşil bir alan Tapan. Buraları şöhrete kavuşturan fauna (hayvan çeşitliliği) ve flora (Bitki çeşitliliği) zenginliğinin ta kendisi. Hangi taşın, hangi bahçenin yanından geçseniz ayrı bir güzelliğe, ayrı bir çeşitliliğe tanık oluyorsunuz. Her türden bitkinin yüzlerce farklı çeşidi var. En belirgin olanlarının fotoğraflarını çekme isteği oluşuyor içimizde. İstemsiz gelişen bir duygu. Bu kadar büyüleyici olan bir ortamı her zaman bulamıyoruz. Bundan dolayı hazır yakalamışken çekelim diyoruz.

Tapan bir düzlük alan dedik fakat bir ova değil. Oldukça geniş bir vadi burası. Feke tarafından gelişte aştığımız tepeler Tapan Yaylası’nın diğer yakasındaki yükseltilerin yanında küçük kalıyor. Çoğu köy sırtını bu yüksek dağa dayamış.

Tek-tük insan var bu mevsimde. Okullar kapanmadığından şehirdekiler henüz gelmemiş. Yazın Tapan Yöresinin çok kalabalık olduğunu biliyorum. Adana gezi rehberinin ilçeler bölümünde baş yere oturabilecek dünyalar güzeli bir vadi. Adana genelinde kırsal bölgelerde hayvancılık ve tarım yaygın. Burada da özellikle hayvancılık geçim kaynağı olarak köylülerin en büyük uğraşı. Adana’da gezilecek yerlere en güzel örneklerden biridir Tapan.

Tapan Hayvancılık
Hayvancılık – Tapan

Tapan’da Konaklama

Tapan’da kalacak yer ararsanız yaylalık evler mevcut. Otel ya da pansiyon göremedim. Pansiyon mutlaka vardır. Gezmeye odaklandığımızdan çok dikkat edemedik açıkçası. Gezin görün buraları. İyi ki gelmişim diyeceksiniz. Bana güvenin.

“Tapan Yaylası – Harikalar Diyarı” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?