St. Pierre Kilisesi – Dünyanın En Eski Hristiyan Kilisesi

Türkiye’nin sahip olduğu topraklar tarih boyunca çok sayıda medeniyete ve inanca ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden sadece Türkiye değil, tüm Dünya için önemli bazı tarihî eserler ülkemiz sınırları içinde bulunmaktadır. Onlardan biri de Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’daki St. Pierre Kilisesi ’dir.

St. Pierre Kilisesi ‘nin Hikâyesi

St. Pierre Kilisesi, dünyanın bilinen en eski kilisesidir. İnşa edildiği tarih kesin olarak bilinmese de Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk kez burada vaaz verdiğine inanılmakta. Mağaradaki cemaat da burada Hristiyan adını almış. Yani Hristiyanlık dininin isminin konduğu yer de bu kilisedir diyebiliriz. İşte bu yüzden St. Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak kabul edilir.

St. Pierre Kilisesi
St. Pierre Kilisesi

Kilise ilk başlarda sadece bir mağaradan ibaretmiş. Hatta mağaranın içinde başka bir yöne açılan tünel de var. Bunun nedeni ise Hristiyanlığın o zamanlar yasaklanmış bir din olmasıdır. Roma İmparatorluğu o zamanlar kendi çok tanrılı dinine sahipmiş ve Hristiyanlara zulmediyormuş. Bu yüzden ilk Hristiyanlar saklanabilecekleri ve olası bir baskın durumunda kaçabilecekleri bir mağarayı ibadethane olarak benimsemişler.

Zaman içinde Hristiyanlık yayılmış ve diğer dinlerin önüne geçmiş. Hatta Roma İmparatorluğu’nda da resmî din hâline gelmiş. Aziz Petrus ise ilk Papa olarak kabul edilmiş. Dolayısıyla St Pierre Kilisesi daha büyük bir önem kazanmış. Kiliseye gotik tarzda eklemeler yapılmış ve böylece kilise bugünkü hâlini almış.

St. Pierre Kilisesi ‘nin Hristiyanlar İçin Günümüzdeki Önemi

St. Pierre Kilisesi, günümüzde de Hristiyanlar için çok büyük öneme sahip bir kilisedir. Özellikle de Katolik mezhebini benimsemiş olanlar için. Çünkü Katolik mezhebinin kurucusu ve ilk Papa olarak kabul edilen Aziz Petrus, ilk vaazını burada vermiştir. Katolik inancının doğduğu yer St. Pierre Kilisesi ‘dir diyebiliriz.

1983’te Papa 6. Paul tarafından St Pierre Kilisesi, Hristiyanlar için hac yeri ilan edildi. Bu nedenle hac ibadetini yerine getirmek isteyen Hristiyanların uğrak noktasıdır. Ayrıca her yıl 29 Haziran’da Katolik Kilisesi burada ayin düzenlemekte.

St. Pierre Kilisesi ‘nin Mimari Özellikleri

St. Pierre Kilisesi, mağara kilisesi türünün başlıca örneklerindendir. Dışarıda gotik tarzda yapılmış bir yapıyla mağaranın önü kapatılmıştır. Mağaranın içinde ise, baskın durumlarında ilk Hristiyanların kaçmak için kullandığı bir tünel de bulunmakta.

Mağaranın tabanında ise 4 ile 5. Yüzyıllar arasından kalma ve tahrip olmuş bir mozaik kalıntısı bulunuyor. Bunların yanı sıra kilisede bir altar, niş içinde mermer küçük Aziz Pierre’nin heykeli ve kutsal sayılan su bulunmakta.

Kiliseye Dair İzlenimlerim

St. Pierre Kilisesi ’ni ilk ziyaretim yaklaşık 12 yıl önceydi. O zamanlar Hatay’da üniversite okumaktaydım. (Zaman ne de çabuk geçiyor) Sınıf arkadaşlarımla birlikte, özellikle de Antakyalı sınıf arkadaşlarımın rehberliğinde yapılan bir Hatay gezisi sırasında St. Pierre Kilisesi’ni görmüştüm.

Benim için olağandışı bir deneyimdi. Gerek ilk Hristiyanların gerekse ilk Müslümanların çektikleri çileler hakkında çok şey okumuş ve duymuşuzdur. Fakat bunu daha net bir şekilde kafamda canlandırabildiğim yer St. Pierre Kilisesi oldu. Özellikle de kilisenin içindeki tünel bu konuda her şeyi tek başına anlatıyordu.

Pek çok tarihî eser, onu ziyaret edenlerle konuşur ama pek çoğunda ziyaretçiler, rehberler olmadan onu kolay kolay duyamazlar. St. Pierre Kilisesi bu açıdan farklı bir eser. Eser hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kişi bile burada çok önemli şeylerin yaşanmış olduğunu fark edecektir.

St. Pierre Kilisesi Ziyaret Bilgileri

St. Pierre Kilisesi, Antakya’nın yanı başındaki Habib-i Neccar Dağı eteklerinde bulunmakta. Antakya – Reyhanlı yoluna çok yakın. Hatta Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne de uzak sayılmaz.

St. Pierre Kilisesi günümüzde hem bir kilise hem de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze. Fakat pek çok müzenin aksine pazartesi günleri kapalı değil. Haftanın yedi günü ziyarete açık. Kilise her gün sabah saat 08.30’da ziyarete açılmakta. Yaz döneminde 18.30’da kapanıyor. Kış döneminde ise 16.30’da kapanıyor.

Eğer Müzekart sahibiyseniz kiliseyi hiçbir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Eğer Müzekart sahibi değilseniz ücret ödemelisiniz. Bu sene sonbaharda Hatay’a gittiğimde ziyaret ücreti 25₺’ydi.

Hatay’a nasıl gidilir, gezilecek diğer yerler nelerdir, ne yemekler yenir diye soruyorsanız ve Hatay’da kalacak otel arıyorsanız Hatay Gezilecek Yerler Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?