Sosyal Medya Gurmeleri

Sosyal medya çağı çok ilginçtir. Sıradan insanlara da seslerini duyurma imkânı veriyor. Hatta onların ünlü olmasını bile sağlayabiliyor. Bu, çoğu zaman iyi bir şey kabul edilse de her zaman için doğru değil.

İnternet Çağının Vasıfsız Fenomenleri

İnternet çağının en büyük sıkıntılarından biri, doğru bilgiden çok yalan bilgi, çarpıtılmış bilgi ve kalitesiz bilginin yayılması. Çünkü insanlar, herhangi bir konuda fikir beyan ederken o konuda asgari düzeyde de olsa bilgi sahibi olmak gerektiğini görmezden geliyorlar.

Sosyal Medya Gurmeciliği
Sosyal Medya Gurmeciliği

Hatta sosyal medyada birkaç yüz ya da birkaç bin takipçisi olan bir insan, aslında hiçbir bilgisi olmadığı bir mesleği icra etmeye kalkışabiliyor. Hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan biri; eğitimi olmayan, hatta bırakın onu, oyunculuk yeteneği bile olmayan bir kişi sadece biraz ünlü olduğu için film ve dizilerde başrol oynayabilir. Müzik eğitimi olmayan, müzik kulağı olmayan, sesi güzel olmayan, enstrüman çalamayan bir kişi şarkıcılığa soyunabiliyor. Temel imla kurallarını dahi bilmeyen bir kişi sosyal medyada fenomen olunca hemen kitap yazabilir ve kitabı ilk baskıda on binlerce satabilir.

Bunun gibi sayısız örnek verebiliriz. Herhangi bir vasfı olmadığı hâlde sadece sosyal medyada çok fazla takipçisi olduğundan alakasız işler yapan insanlar var. Hatta bunların hiçbirini yapamasa bile bir şekilde sosyal medyadan para kazanabilenler de var.

Gurmecilik Oynayan Kitleler

Bu insanlardan bir kısmı da sosyal medyada gurmecilik oynuyorlar. Hatta sadece fenomen olanlar değil; Instagram, Google Haritalar, Youtube, Twitter, Facebook, Foursquare, Tripadvisor, Yemeksepeti ve benzeri siteleri kullanan herkes kendisini gurme gibi görmeye başlamış durumda. Gittikleri mekânları övgülere ya da yergilere boğan bu insanlar hakkında dikkatimi çeken ilk şey, neden bahsettikleri hakkında hiçbir fikre sahip olmadıkları.

İşimiz turizm. Gerek şehrimiz Adana’yı sizlere tanıtıyoruz, gerekse de gezdiğimiz başka yerleri yazıyoruz. Adana, mutfağıyla ünlü şehirlerimizden olduğu için Adana Mutfağı hakkında da sık sık konuşuyoruz. Tabii ki Adana’ya yolu düşen insanların paylaşımlarına da göz atıyoruz.

Instagram gurmeleri benim çok dikkatimi çekiyorlar. Yedikleri yemekleri genellikle öve öve bitiremiyorlar ama neden o yemeğin o kadar iyi olduğunu açıklayamıyorlar. “Biz gittik yedik, siz de yiyin” demekten ötesini getiremiyorlar. Beğenmediklerinde de durum aynı. Güzel değil diyorlar ama o yemek mi kötü bir tarife sahip, yoksa gittikleri mekân mı kötü yapmış, yemeğin nesi eksik olmuş, onu da söyleyemiyorlar. İşin daha çok gösteriş kısmındalar. Sadece yedikleri içtikleri ile gösteriş yapıyorlar.

Gurme Nasıl Olmalı?

Aynı şey Youtube ve diğer sosyal medya gurmeleri için de geçerli. Hâlbuki gurme dediğiniz kişi, yemeği tadar ve eleştirisini sunar. Yemeğin iyi yönleri nedir, kötü yönleri nedir, artıları nedir, eksileri nedir, servisi nasıldır, bunları anlatır.

Bu da profesyonel bir iştir. Bu işi yapmak için belirli koşullar gerekir. Öncelikle iyi bir damağınız olması lazım. Yediğiniz şeyin tadını anlayabilmelisiniz. İkincisi ise Türk ve Dünya mutfağı hakkında çok ileri seviye bilgili olmalısınız. Hangi yemek nedir, nasıl yapılır, nasıl yapılmaz bunu bilmelisiniz. Gerekirse gurmeliğin, aşçılığın okulunu okumalı, bu alanda yıllarca iş deneyimi kazanmalısınız. Sosyal medya gurmelerinde ise bu özellikler yok. Beğendim, beğenmedim tarzı bir gurmecilik anlayışı gelişmiş. Biz de burada, Gezgin Kılavuz‘da bir çok konu ile ilgili fikirlerimizi yazıyoruz. Örneğin festivaller, yemekler, Adana’da gezilecek tarihi yerler, doğal güzellikler, zaman geçirebileceğiniz yerler, vs… Fakat bunu bir bilgin edasıyla yapmaktan kaçınıyoruz

Geçenlerde Adana’ya yolu düşen bir Youtube “gurmesinin” videosunu izledim. Adana’da sosyal medya gurmeleri tarafından meşhur edilmiş bir tostçuya uğradı. Tabii ki yemeğe yaptığı eleştiri, “çok lezzetli” demek oldu. Hâlbuki yüz ifadesinden tiksinerek yediği belli oluyordu. Mekâna şöyle bir baktığımda ise işine saygısı olan hiçbir gurmenin o mekânın kapısından bile girmeyeceğini fark ettim. Hijyen standartları o kadar düşük ki bırakın o yerin tostunu tanıtmayı, “kapısından bile girmeyin” demeniz lazım.

Bilinçsizce Yapılan Yorumlar

Elbette her zaman beğendim, beğenmedim tarzı yorumlar yapanlar yok. Google Haritalar, Foursquare ve Yemeksepeti’nde bazen yediği yemeği neden beğenmediğini yazanları görüyorum ama onlar da neden bahsettiklerini bilmiyorlar.

Son zamanlarda burada meşhur olan bir dürümcüye yukarıda saydığım yerlerde övgüler yağdırılmış. Adana Kebabını çok iyi yaptığı söylenmiş. Hâlbuki bu övgüler yağdıran insanlar Adana Kebabının nasıl yapıldığından bihaberler. Sözünü ettikleri dürümcü bıçak kıyması değil, düpedüz makine kıyması kullanıyor.

Yine bu taraflarda bir midyeci hakkında ise bayat midye sattığı yorumları yapmışlar. Olabilir, belki öyledir, denemediğim için bilemeyeceğim. Fakat bayat midye ile taze midye nasıl ayırt edilir diye sorduğum zaman ya cevap veremiyorlar ya da kafadan uydurarak kıvırmaya çalışıyorlar.

Örnekler çoğaltılabilir. Fakat sorun hep aynı. Bir yemeğin nasıl olması gerektiğini bilmeden o yemeği yediği yeri eleştiren kalabalıklar var. İnternet çağı işte, bilgiye ulaşmak kolay olsa da hiç kimse o bilgiye ulaşmaya çalışmıyor ama fikir beyan etmekten çekinmiyorlar.

Kısacası sosyal medyada gurmecilik oynayan insanlara çok da güvenmiyorum. Hatta onların beğenmediği yerlerden yediğim bir yemeği çok beğendiğim oluyor, tersi de oluyor.

Peki Ya Gerçek Gurmeler?

Gelelim bu işi hakkıyla yapan gerçek gurmelere. Onlar, takipçilerine dürüst davranıyorlar, bir yemeğin eleştirisini gerçekten yapıyorlar. Neyin eksik, neyin tam olduğunu söylüyorlar. Neyin nasıl yapılması gerektiğini açıklıyorlar. Böylece yemeği yemeden bile bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Türkiye’nin en ünlü gurmesi Vedat Milor’un bu konuda iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. Fakat gerçek gurmelerin de bazı sorunları var. her ne kadar bu sorunlar kendilerinden kaynaklanmıyor olsa da.

Birinci sorun şu: Normalde kötü yemek yapan bir restoran gerçek bir gurme geldiğinde ona özel iyi bir yemek yapabiliyor. O gurme o restorana iyi bir puan veriyor ama siz gittiğinizde bunun nesine iyi puan vermiş diyebiliyorsunuz. Vedat Milor da bir programında buna dikkat çekmiş, “böyle yerleri sosyal medyada ifşa edelim” demişti.

İkinci soruna gelelim. Bazen gurme az bilinen bir yere gidiyor ve çok güzel bir yemek tadıyor. Bu az bilinen restoran o güne özel bir şey yapmamış, gerçekten de sürekli kaliteli yemek yapıyor. Fakat bizim gerçek gurmemiz bu restorana iyi bir puan verdikten sonra bu restoran çok büyük ilgi görüyor. Artan müşteri kitlesine yetişme telaşı ister istemez kaliteyi aşağı çekiyor. Elbette işleri büyüdüğü hâlde kalitesi düşmeyen restoranlar da var ama çoğunluk için geçerli değil.

Sonuç

Kısacası, tatile giderken, gezerken, Adana’ya gelirken yemek yenilecek yerler arıyorsanız sosyal medya siteleri ve restoranların puanlandığı siteleri görmezden gelmenizi tavsiye ederim.

Gerçek gurmeleri tercih edin. Onlar her ne kadar kendilerinden kaynaklanmayan bazı sorunlar yaşasa da sözde gurmelerden her zaman daha iyilerdir. Ya da hiçbir yerdeki yorumlara aldırmadan körlemesine dolaşın, kendiniz keşfedin. Bu da güzel bir macera olur ve bazen hiç beklemediğiniz güzel tatlar bulmanıza vesile olur.

Ne düşündüğünü yazar mısın?