Şırdan mumbar kırkkat
Gastronomi

Şırdan Anıları

Şırdan Adanalılar için önemli bir yemektir. Sadece tadından ya da malzemesinden dolayı değil şekil itibariyle de ilgi görmektedir. Şırdanın doyurucu özelliğinin yanında keyif verici bir yanı da vardır. Şırdanseverler sadece karınları doysun diye şırdan yemezler. Kimsenin sırf bu sebepten soluğu şırdancıda aldığını düşünmüyorum. Ben de bir şırdansever olarak çokça tükettiğim bu yemekle ilgili anılarımdan bahsedeceğim. Şırdan anıları şırdanın kendisi kadar özeldir. Bu nedenle yazmaktan da yayımlamaktan keyif aldığımı belirtmek isterim.

Şırdan mumbar kırkkat
Şırdan Servis

Şırdan gece yenilen bir yemektir. “Neden gece?” diye soracak olursanız bunun sebebini aslında ben de çok iyi bilmiyorum. Araştırmadık mı? Tabi ki araştırdık. Kimisi sindiriminin kolay olduğunu, bu yüzden de insanların bunu yatmadan önce tüketmeyi sevdiklerini söylüyor. Kimisi de bu tip bir görüntüye sahip bu yemeğin düşük ışık altında çok net seçilemeyeceğinden gece daha rahat tüketilebileceğini iddia ediyor. Bazıları da bunun ana yemek olmadığını ama günün ana yemeği sayılan akşam yemeğinin üzerine yenen tatlı misali bir keyif verdiği için sadece gece yenilebileceğinden bahsediyor. Bunlara benzer bir çok iddia var. Hangisi doğru bilemiyorum. Tek bildiğim şey şırdanın son zamanlarda yükselen bir trend yakaladığı.

Şırdan Anıları 1

Ben şırdanla 16 yaşında tanıştım. Babam görev icabı başka bir şehirde yaşıyordu. Annem ve biz, üç kardeş Adana’da hayatımızı sürdürüyorduk. Babam Adana’ya dönüş yapacağı zaman annem de eşyaları toplamaya yardım etmek için onun yanına gitmeye karar vermişti. Annem ve babamın döneceği güne kadar teyzem ve eniştem bizimle kalacaktı. Ben ve eniştem annemi Adana merkez otogarına götürüp yolcu ettik.

Otogardan eve dönüşümüz çift vesayit gerektiriyordu. Otogardan önce Küçük Saat‘e, oradan da ikinci bir araçla evimize gidecektik. Otogardan Küçük Saat’e geldik gelmesine ama ikinci aracın gelmesi normalden daha uzun sürdü. O arada eniştem ve ben yemeklerden konuşmaya başlamıştık. Acıkmış olduğumuzu anladık. Bu açlık duygusunu bize hatırlatan asıl sebep yakınlardan gelen şırdan kokusuydu. Bugün gibi aklımda. Çok aç olduğunuzda hiç sevmediğiniz bir yemek bile aklınızı başınızdan alabilir ki bu bahsettiğim koku da öyle alelade bir yemek değil, şırdanın ta kendisiydi. Bu şırdan anıları dizisinin ilkiydi

Eniştemle araç beklemeyi bırakıp soluğu şırdancıda aldık. Şırdan genelde büyük kazanlarda muhafaza edilir. Caddelerin işlek noktalarında kaldırım üzerine kurulan küçük, salaş tablacılarda bulunur. Bu tablalar geceleri ortaya çıkar. Rengarenk baharatlıkları, tuzlukları, engin masaları, küçücük iskemleleri ve tepelerinde sallanan küçük sarı ampulleri ile otantik görünümlü tablalardır. Eniştemle işte tam da böyle bir şırdan tablasında kendimize yer bulduk. Hem yedik hem sohbet ettik. Dönecekken de teyzemin beklediğini unutmadan bir şırdan da onun için paketlettik.

Eve geldiğimizde teyzemin nerede kaldınız serzenişiyle karşılaştık. Haklıydı da. Aracı en fazla yarım saat beklemiştik. Yolda geçen sürenin de 35 dakika sürdüğünü düşünelim. Peki ya geriye kalan 1 saat… Ah şırdan sen yok musun? Tadı güzel, garip görünümlü şey seni…

İlk Karşılaşma

Neden geç kaldığımızı anlattıktan hemen sonra elimizdeki şırdan paketini uzattık. Bana neden şırdan getirmediniz sitemini ne o etsin ne de biz dinleyelim istedik. Açtı paketi ve bu ne be, ne biçim bi şey bu diye haykırdı. Tepkisine biz de çok güldük tabi. Yanına oturdum. Bir şırdana baktım, bir teyzeme, bir de enişteme. Enişte biz bunu mu yedik diye sordum. Bana bunu mu yedirdin diye aynı soruyu farklı kelimelerle pekiştirdim ki şaşkınlığımı anlayabilsin. Gece boyu şırdan hakkında konuştuk. En nihayetinde bir yemekti ama yemek de onun hakkında konuşmak da çok keyifliydi.

Neden bu kadar şaşırmıştık, hemen söyleyeyim. Şırdan benim en sevdiğim yemeklerdendir. Fakat görüntüsü hakikaten ilginçtir. Kötü bir görüntüsü yok bana sorarsanız ama gerçekten çok ilginçtir. Bir gün olur da yeme fırsatı yakalarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şırdanın nasıl yapıldığını Şırdan Nedir? isimli yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Şırdanın vatanı Adana’dır. Adana gezi rehberi olarak kesinlikle yemeden gitmemenizi tavsiye ederim. Şırdan anıları devamı olan bir yazı dizisi olacak. Onları da sizinle sonra paylaşacağım.

Sevgiler…

%d blogcu bunu beğendi: