Sıkma Nedir, Nerede Yenir?

Adana’nın gezilip görülecek yerlerini ve mutfağını sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün de Adana Mutfağı ve sıkma ile devam edeceğiz.

4 Sıkma
Sıkma

Daha önce de belirttiğimiz üzere Adana Mutfağı belirli bir kalıba sığmaz. Şu ya da bu yemek türüne ağırlık verilmemiştir. Et yemekleri her ne kadar daha ünlü olsa da Adana Mutfağında her türden yemek bulunur. Bunlardan biri de hamur işi yemeklerdir.

Sıkma Nedir? Nasıl Yapılır?

Adana’nın en meşhur hamur işi yemeği tabii ki sıkmadır. Kahvaltılarda severek yeriz ama elbette günün diğer saatlerinde de yemek ve atıştırmalık olarak yenilebilir.

Peki bu sıkma nedir, neye benzer? Bazılarına göre gözlemenin dürüm hâline getirilmiş olanıdır. Şekli dürüme benzer ama bir de iç harcı vardır. Çoğunlukla peynirli yapılır ama patatesli, zeytinli ve diğer şekilde tarifler de bulabilirsiniz. Hatta sade sıkma bile bulabilirsiniz.

Un, tuz ve sudan yapılan hamur, oklava ile açılır ve tavada kızartılır. Peynir, soğan, pul biber ve tereyağını karıştırarak yapılan harcı bu hamurun üstüne dökülür ve hamur sarılarak dürüm hâline getirilir. Malzemede değişiklik olabilir. Mesela peynirin yerini patates, tereyağının yerini margarin alabilir.

Sıkma, genelde çay ile tüketilir. Ayran ve şalgam da yanında iyi gider. Diğer içeceklerle pek iyi gitmez.

Bu arada merak eden vegan ve vejetaryenler için belirteyim, patatesli ve margarin kullanılmış sıkma vegandır. Peynirli ve tereyağlı sıkma ise vegan değildir ama vejetaryendir. Bu arada vegan ve vejetaryenler için de bir Adana rehberi hazırladık. Burayı tıklayınız.

Nerede Yenir?

Adana’da her yerde bulabilirsiniz. Börekçilerde, vitamin barlarında, kahvaltı restoranlarında, çay ocaklarında, evlerde yapılır. Oldukça da ucuzdur. Bir tavuk döner parasına birkaç tane yemeniz mümkündür. Çok da doyurucudur.

Adana il merkezinde nerede yiyebileceğinize gelince, ben özellikle üç yeri tavsiye edeceğim.

Börek Çiğ: Reşatbey’dedir. Ariplex’in yanındaki sokaktan girdiğinizde Merkez Park‘a yaklaştığınızda karşınıza çıkacaktır. Şirin ve kaliteli bir kahvaltı restoranıdır. Bildiğiniz kahvaltılıkların yanı sıra çok iyi sıkma yapar.

Köylü Cafe: İsminden de anlayacağınız gibi köydeymiş gibi kahvaltı yapıp, dinlenip çay içebileceğiniz bir yer. İki şubesi var. Biri, Reşatbey’de, yukarıda bahsettiğimiz Börek Çiğ ile yakınlarında. Diğeri ise şehir merkezinde İnönü Parkı yakınlarında.

Vitamin Durağı: Bu mekândan daha önce muzlu süt ve meyve suları yazımızda bahsetmiştik. Turgut Özal Bulvarında. Evime yakınlığı nedeniyle gittiğim bir vitamin barı. Sıkmasını da çok beğeniyorum.

Bunların dışında elbette Adana Lezzet Festivalinde de bulabileceğinizden kuşkunuz olmasın. Adana’da yapılacaklar listesine sıkma ile kahvaltı etmeyi dâhil etmenizi tavsiye ederiz.

“Sıkma Nedir, Nerede Yenir?” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?