Sıfır Bir Dizisi ve Adana’nın İmajı

Bugün Adana’nın tarihî, turistik ve benzeri yerlerini ya da mutfağını tanıtmak yerine Adana’da çekilmekte olan Sıfır Bir adlı diziyi konuşalım istedim. Çünkü güncel olaylar, Sıfır Bir gibi dizilerin Adana’nın imajını olumsuz etkilediği görüşünü gündeme getirdi ve dizinin yasaklanmasını isteyenler oldu. Hatta ben de ilk başta bu görüşlere hak verdim ama sonra sakin kafayla düşününce düşüncelerim değişti.

Sıfır Bir Neden Gündeme Geldi?

Önce ne olduğunu hatırlayalım. Adana’da bir grup çocuk, hamile bir kediyi, pitbull cinsi bir köpeğe acımasızca öldürttü. Olay başta sosyal medya olmak üzere tüm Türkiye’de yankılanınca çocuklar polis tarafından gözaltına alınıp mahkemeye çıkarıldılar. Çocukların ifadeleri daha büyük olay oldu. Pişman olmadıkları, hatta yaptıkları şeyle övündükleri görüldü. Hatta bir tanesi bir gazeteciye bir insanın ölümüne bile üzülmeyeceğini ve bu durumda neden bir kedinin ölümüne üzülmesi gerekeceğini sordu.

Peki bu olay nasıl Sıfır Bir’e bağlandı? Bildiğiniz üzere Sıfır Bir, konusu Adana’da geçen suç temalı ve aksiyonlu bir dizi. Zaten dizi, ismini Adana’nın plaka numarasından alıyor. Adana’nın, 90’lardan beri, ismini anmak istemediğim bir TV kanalı tarafından yapılan, Adana’daki şiddet temalı, abartılmış haberleri yüzünden olumsuz bir imajı var. Bu imajın gerçekçiliği her ne kadar çok fazla olmasa da Sıfır Bir de bu imajdan besleniyor. İşte bu yüzden Adana’yı her türlü şiddet olayının gırla gittiği bir yer sanan bazı kişiler yukarıda sözünü ettiğimiz olayın suçunu bütün Adana’ya yıkmaya çalıştılar. Takip ettiğim bazı Adanalı sosyal medya hesapları da TV’lerdeki katıksız şiddetin çocukları olumsuz etkilediğini ve bu dizilerin yasaklanması gerektiğini dile getirdiler. Tabii ki Sıfır Bir de bu dizilerin arasında.

Sıfır Bir - Oyuncu Kadrosu
Sıfır Bir – Oyuncu Kadrosu

Dizileri Gerçek Sanmak

Adana’nın imajı konusuna girmeden önce şunu söylemek istiyorum: Bence Sıfır Bir adlı dizi asıl suçlu değil. Bunun bir dizi olduğunu, kurgu olduğunu anlamayan, izlediği her şeyi ciddiye alan insanlarda bir sorun var. Sadece çocuklardan bahsetmiyorum, yetişkinler de aynı dertten muzdarip. Bu ülkede Kurtlar Vadisi dizisindeki Süleyman Çakır karakteri için gıyabi cenaze namazı kılındı. Şaka değil, hayalî bir karakter için cenaze namazı kılındı. Aşk-ı Memnu dizisinde Adnan Ziyagil karakterini oynayan Selçuk Yöntem’e sokakta yaklaşıp “eşin seni aldatıyor Adnan Bey, haberin olsun” diyenler oldu. Erol Taş, oynadığı kötü adam karakterleri yüzünden gerçekten kötü bir adam sanılıp taş yağmuruna tutuldu.

Yani bedenen yetişkin ama zihnen çocukluktan çıkamamış çok sayıda insan var bu ülkede. İzlediği dizi ya da filmin kurgu olduğunu anlamaktan aciz insanlar. Türkiye’de bu yüzden bazı diziler, “gerçek kişiler ve olaylarla alakası yoktur” uyarısı ile her bölüme başlar. Yine de bu uyarı seyirci tarafından dikkate alınmaz. Bu yüzden Sıfır Bir’i izleyen bazı yetişkin insanlar Adana’da bu dizideki olayların gerçekten yaşandığını sanıyor. Bana bile Adana dışında yaşayan bazı tanıdıklarım “bu dizidekiler gerçek mi? Adana bu dizideki gibi bir yer mi” diye soruyor.

Ben de bu soruyu her duyduğumda şaşırıyorum. Bir dizi düşünün. Adam sokak ortasında katliam yapıyor. İki düzine adam öldürüyor. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edebiliyor. Değil Adana’da, hiçbir yerde bu mümkün değil. Dizideki olayın gerçekçiliği yok. Gerçekçi olmak zorunda da değil. Altı üstü bir dizi. Fakat bunu gerçek sanabilen, Adana’da bunun yaşandığına inanabilen insanlar var.

Gelişmiş bir ülkede izlediği her şeye inanabilen insanlar bu kadar çok değildir. İzlediğimiz yabancı dizilerde neler neler oluyor ama hiç kimse New York, Londra, Paris, Rio vb. şehirler hakkında ileri geri konuşmuyor. Çünkü bu sadece dizi. Türkiye’de ise yetişkin insanlar izledikleri dizilere inanabiliyor.

Asıl Suçlu Kim?

Yetişkinlerimiz bile bu hâldeyken çocuklarımızın izlediği şeyden etkilenmesi oldukça normal. Burada yanlış olan şey, bu çocukları yanlış eğiten ebeveynler. Çocukların yaşlarına uygun olmayan şeyler izlemesine izin veren ebeveynler. Çocukların eline elektronik cihazı verip, çocukların o cihazlarda ne yaptıklarını ve ne izlediklerini hiç düşünmeyen ebeveynler. Çocuklarının sokaklarda ne tip insanlarla haşır neşir olduğunu düşünmeyen ebeveynler. Çocuk bu, doğru ya da yanlış demeden örnek alır. Buradaki suçlu ne çocuklar, ne de Sıfır Bir dizisidir. Buradaki asıl suçlu çocukları yanlış yetiştiren yetişkinlerdir.

Adana, elbette dikensiz gül bahçesi değil, sorunlar yok değil, şehirdeki herkes iyi değil ama, suç oranı bakımından Türkiye’nin geri kalanından daha kötü bir yer de değil. Fakat bazı haber kuruluşları Adana’daki olayları diğer şehirlerdekinden daha fazlaymış gibi göstermeyi başararak olumsuz bir Adana imajı yaratmayı başardılar. Sıfır Bir dizisi bu imajı yaratmadı. Bu diziyi yapanlar sadece bu hayalî imajdan yola çıkarak bir dizi ortaya çıkardı.

Sıfır Bir, türünün tek örneği değil. Üstelik onun aksine internette ücretli bir platformda yayımlanmayan, herkese açık TV kanallarında yayımlanan benzer diziler de var. Üstelik o diziler açık kanallardan yayımlandıkları için çocukların izlemesini engellemek daha zor. Fakat İstanbul’da yapılan o diziler İstanbul’un imajı konusunu gündeme getirmezken Sıfır Bir nedense Adana’nın imajı konusunu gündeme getiriyor.

Adana’nın Düzelmekte Olan İmajı

Adana halkı ve yöneticileri; festivallerle, Portakal Çiçeği Karnavalıyla, sosyal medya etkinlikleriyle,tanıtım kampanyaları ile yıllardır bu imajı düzeltmeye çalışıyor. Bunda bayağı mesafe de katettik ama daha alınacak çok yol var. Son zamanlarda Adana’ya yolu düşen blogcuların, Youtuberların ve sosyal medya fenomenlerinin yazdıklarını okuyorum. Çok büyük bir çoğunluğu, izlenimlerinin beklentilerinden çok daha iyi olduğunu söylüyor. Çok medeni bir şekilde karşılandıklarını söylüyor. Adana’nın uzaktan göründüğü gibi olmadığını yazıyorlar. Öte yandan hayatında bir kere bile Adana’ya yolu düşmemiş sosyal medya kullanıcıların önemli bir çoğunluğu ise gerçekle alakası olmayan olumsuz Adana imajına saplanıp kalmış, bilmeden karalıyorlar. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kişiler, aslında tartışmaya bile değecek kişiler değiller.

Adana’nın imajını düzeltmek için verdiği mücadeleye Sıfır Bir’in hiçbir olumlu katkısı yok ama bu, Sıfır Bir’in suçu değil. Bu, izlediği dizilerin gerçek olmadığını anlayamayan insanların kusurundan kaynaklanıyor. Sıfır Bir’i yasaklamak sorunu çözmeyecek. Zaten bugüne kadar hangi yasak hangi sorunu çözmüş ki? Sıfır Bir’in yetişkinler tarafından izlenmesinde bir sakınca görmüyorum. Fakat izlerken bunun sadece bir dizi olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve bir de çocuklara izletmeyin.

Ne düşündüğünü yazar mısın?