Sabancı Merkez Camii

Sabancı Merkez Camii Adana için çok önemli bir eserdir. Tarihî olarak bir değer arz etmez fakat ölçüleri ve sahip olduğu birçok benzersiz özellik sayesinde adından sıkça söz ettirmektedir. Geleceğin tarihî eserlerindendir.

Sabancı Merkez Camii Ana
Sabancı Merkez Camii

Merkez Camii’nin yapımı uzun sürmüş ve meşakkatli olmuştur. İnşası maddi sebeplerden dolayı defalarca durdurulmuş bir yapıdır. Adana’nın adeta sembolü olan Sabancı Merkez Camii bir nevi halkın eseridir. Bütün dinî yapıların halkın eseri olduğunu savunabilirsiniz. Bu pek tabi doğru bir düşüncedir fakat benim bunu neden özellikle vurguladığımı yazımızı okumaya devam ettikçe daha iyi anlayacaksınız.

Adana halkı için ayrı bir öneme sahip olmasını sağlayan sebep eşsiz bir ibadethane oluşu değildir sadece. Caminin mimarisindeki neredeyse her kıvrımın bir anlamı vardır. Konuşan bir eserdir Merkez Cami. Ayrıca Adanalılar Sabancı Merkez Camii’nin yapımına imece usulü sayılabilecek bir şekilde destek vermiştir. Bu devasa boyutlardaki muhteşem eserin maliyetinin %50’si halktan toplanan bağışlarla karşılanmıştır.

Yazımın başında da söylediğim gibi Sabancı Merkez Camii çok zorlu bir süreçten geçmiştir. İnşaası defalarca durdurulmuş olan bu müstesna eserin hizmete açılabilmesi için halkın el ele vermesi de maalesef yeterli olamamıştır. Halk desteği ile maliyetinin yarısının karşılanabildiği caminin masraflarının geri kalanını ise Sabancı Vakfı üstlenmiştir. Bu destekle caminin tamamlanması ve hizmete açılması sağlanmıştır. Böylece camiye, Sabancı Camii ismi verilmiştir.

Seyhan Nehri kıyısında inşa edilen Sabancı Merkez Camii tüm ana arterlerin kesiştiği noktada yer almaktadır. Şehrin tam merkezi denilebilecek bir noktada bulunması nedeniyle ismine “Merkez” kelimesi eklenmiştir. Adana’nın her yerinden görülebilen Sabancı Camii’nin büyüklüğü uluslararası bir üne mazhar olmuştur.

Merkez Cami’nin yapımına 1988 yılında başlanmıştır. 10 yıllık zorlayıcı bir sürecin ardından 1998 yılında ibadete açılmıştır. 58900 m²’lik alan üzerinde kurulu olan cami 12800 m² kapalı alana sahiptir. Bir çok yerde Ortadoğu ve balkanların en büyük camisi olarak adı geçer. Bazı kaynaklarda da Ortadoğu ve balkanların en büyük kubbeli camisi olarak adından söz ettirir. Şunu söylemeliyim ki Sabancı Merkez Camii’nin mimarisinde büyüklüğünden daha çarpıcı ayrıntılar var. Size onlardan bahsedeyim.

Sabancı Merkez Camii Özel Ayrıntıları

Camii 32 metre çapında ana kubbeye sahiptir. Kubbe 8 fil ayağı üzerine oturtulmuştur. 4 yarım kubbe, 5 tam kubbe, 6 minaresi vardır. 4 yarım kubbe 4 halifeyi, 5 tam kubbe İslam’ın 5 şartını ve 6 minare imanın 6 şartını temsil eder. 6 tam betonarme minarenin 4 tanesi 99 metrelik yükseklikleri ile Allah’ın 99 ismini işaret eder. Diğer iki minare ise 75’er metredir. 32 metrelik çapı ile ana kubbe 32 farzı, 28 kubbelik avlu Kur’an’da adı geçen 28 peygamberi, ana kubbeyi çevreleyen 40 pencere HZ. Muhammed’in peygamber olduğu yaşı temsil etmektedir. Açık alan ile birlikte 28.000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Sabancı Merkez Camii’nin ışık ve ses projesini Philips çizmiştir. Kullanılan malzemeler de yine Philips markasına aittir. Cami asansöründe bulunan merkezî telsiz ile 60 kilometrelik bir daire içinde kalan 300’den fazla camiye doğrudan yayın yapabilmektedir.

Camide bulunan nakış işleme ve çini desenleri Mimar Nakkaş Semih İrteş’e aittir. Osmanlı mimarisi gözetilerek inşa edilen camideki çiniler İznik çini sanatının örneklerini taşır. Mihrap, minber, kürsü ve taç kapı mermerdir ve Nihat Kartal Usta tarafından yapılmıştır. Ahşap kapılar kündekari stilde olup Ahmet Yılçay Usta tarafından, vitraylar Abdülkadir Aydın Usta tarafından, mukarnaslar Ali Turan Usta tarafından yapılmıştır.

Sabancı Merkez Camii batı tarafında dijital ve klasik iki kütüphane barındırmaktadır. Bu kütüphaneler tüm halka ve araştırmacılara açıktır.

Adana’nın sembolü olan bu harika eser şehrin hemen hemen her yerinden görülebildiği için kent siluetine eşsiz bir güzellik katmaktadır. Adana Gezi rehberi olarak böyle bir eserin bu kentte bulunmasından ve onu görüp, yazabilmekten mutluluk duyduk.

Sağlıcakla kalın.

“Sabancı Merkez Camii” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?