Portakal Çiçeği Karnavalı 2020’de Çok Daha Farklı Olacak

Türkiye’nin tek karnavalı olan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı 2020’de 8. kez düzenlenecek. Karnaval tarihi yaklaştıkça artan heyecanla birlikte karnavala dair ayrıntılar da ortaya çıkmakta. Biz de bugünden itibaren gerektikçe karnavala dair çeşitli yazılar yayımlayacağız.

Portakal Çiçeği Karnavalı Tarihi Belli Oldu

Yeni bir haber değil ama 8. Portakal Çiçeği Karnavalı ‘nın düzenleneceği tarih çoktan belli oldu. Karnaval 3 – 12 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Kortej açılışı ise 4 Nisan 2020’de gerçekleştirilecek.

Karnaval sürecindeki etkinliklerin ayrıntılı bir takvimi ise henüz belirsiz. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Fakat ortaya çıkan bazı ayrıntılar bu seferki karnavalın oldukça farklı olacağını gösteriyor. Ki bu güzel bir haber. Son yıllarda Portakal Çiçeği Karnavalı her ne kadar devasa bir katılıma sahip olsa da bazı aksaklıklar yaşanmıştı. Özellikle de 2019 Portakal Çiçeği Karnavalı, seçimlere çok yakın bir tarihte yapıldığından olsa gerek, neredeyse hiç hazırlanılmamış gibi düzensizdi.

Portakal Çiçeği Karnavalı
Portakal Çiçeği Karnavalı

Portakal Çiçeği Karnavalı 2020’nin Farklılıkları

Portakal Çiçeği Karnavalı düzenleyicileri bir sonraki karnaval için erken bir tarihte çalışmalara başladı ve bu sene gelen eleştiri ve önerileri programın merkezine aldı. Bu eleştiri ve öneriler doğrultusunda geçtiğimiz gün bir açıklama yayımlandı. Bu açıklama, karnavalda bazı radikal değişikliklerin olacağını bizlere gösterdi. O değişikliklere kısaca göz atalım.

 1. Atatürk Caddesi, Ziyapaşa Bulvarı, Gazipaşa Bulvarı, Toros Caddesi, Şinasi Efendi Sokağı, Mithat Saraçoğlu Caddesi (Metro Sineması Sokağı) ve Cumhuriyet Caddesi (Pandora Sokağı) üzerinde stant kurulmayacak.
 2. Yukarıda ismi geçen caddelerde karnaval boyunca davul zurna çalınmayacak.
 3. Kortej formatı baştan sona değişecek. Misafirlerin kostümlü geçişleri rahatlıkla izleyecekleri bir kortej planı yapılacak.
 4. GSM operatörleri seyyar baz istasyonu desteği sunacak.
 5. Tüm karnaval programı son hâline gelmeden her etkinliğin programı ayrıca duyurulacak. Tüm karnaval programı ise daha sonra duyurulacak.
 6. Karnaval etkinliği tüm bir haftaya yayılacak ve karnaval sonrasında da bazı etkinlikler sürmeye devam edecek.

Bu Değişiklikler İyi mi Oldu Yoksa Kötü mü?

Sosyal medyada bu değişikliklere sevinenler olduğu gibi Portakal Çiçeği Karnavalı ‘nın ölümünü ilan edenler bile oldu. Kimine göre güzel değişikler, kimine göre kötü. Özellikle de ilk maddedeki değişiklik en çok konuşulmakta olan değişiklik. Bence bu değişiklikler iyi oldu. Nedenlerini kısa kısa açıklayayım.

 1. Evet, karnavalın başlıca merkezi, en çok kalabalığın toplandığı yer Ziyapaşa ve Gazipaşa Bulvarları, Atatürk, Toros, Cumhuriyet, Mithat Saraçoğlu Caddeleri ve Şinasi Efendi Sokağı. Bu caddelerde stant kurulmasına izin verilmeyecek olması tepki çekti. Hâlbuki Portakal Çiçeği Karnavalı bir kermes değil. O devasa kalabalık o stantların arasında ilerleyemiyor. O yüzden o caddelere stant kurulmaması iyi oldu. Öte yandan bu değişiklikle bu caddelerdeki karnaval coşkusunun biteceğini sanmıyorum. Konserler ve çeşitli eğlencelerle aynı coşku devam edecektir. Stant kurup kazanç elde etmek isteyenler konusunda da bir şeyler yapılacaktır diye umuyorum. Önümüzdeki günlerde bu konuda da bir açıklama yapılır.
 2. Açıkçası davul zurnadan ben de rahatsızdım. Mesela Şinasi Efendi Sokağı’nda oturup soğuk bir şeyler içmek istediniz, oradaki mekânların canlı müziğini dinlemek istediniz ama ne mümkün! Davul zurna sesi hepsini bastırıyor. Bunun dışında bir başka soruna da neden oluyordu. Sel gibi akan kalabalığın ortasında halay çekmeye çalışan insanlar soruna dönüşebiliyordu. Davul zurna bütün şehirde yasaklanmadı. Sadece belirli bir bölgede öyle. Onun dışında her yerde davul zurnaya devam edebilirsiniz.
 3. Kortej formatının değişmesi güzel bir adım ama yeterli olur mu bilmiyorum. Mümkün olduğunca geniş bir caddede yapılsa bile, hatta seyyar tribünler kurulsa bile o kadar büyük bir kalabalık var ki korteji izleme sorununun ortadan kalkacağına inanmakta zorluk çekiyorum. Ama bu konuda bir şey yapılması mutlaka gerekiyor. En son Portakal Çiçeği Karnavalı ‘nda kortej hem düzensizdi hem de kalabalığın arasında kaybolmuştu. (Kortej için yolu açmak hiç kimsenin aklına gelmemişti) Ondan önceki karnavalda ise kortej caddede yapılamamış ve Merkez Park’a taşınmıştı. Kortej karnavalın doruk noktasıdır. Umarım artık bu sene düzgün bir şekilde izleyebiliriz.
 4. Daha önceki karnavallarda çok sık yaşadığımız başka bir şey de telefon ve mobil internet ağlarının aşırı yoğunluk sebebiyle işlemez hâle gelmesiydi. Gerek Adana içinden gerekse Adana’nın dışından karnaval için gelenlerle katılımcı sayısı milyonlarla ifade edilir boyuta ulaşıyor. Bu yüzden kalabalığın en yoğun olduğu bölgelerde telefon, SMS ve mobil internet bağlantısı kesiliyor. Bu sefer seyyar baz istasyonu desteği sağlanması yerinde bir karar.
 5. Karnavalın haftaya yayılması da bence doğru bir karar ama uygulanabileceğini pek sanmıyorum. Karnaval her ne kadar bir hafta sürse de kortejin olduğu gün aşırı kalabalık oluyor. Etkinlikleri haftaya dağıtmak, bunu çözmek için iyi bir fikir ama kısmi bir çözüm olacaktır. Sonuçta pek çok kişi kortej için yine belirli bir günde belirli bir bölgeye toplanacaktır. Bence bu sorunun asıl çözümü Adana’da tamamen kortej için düzenlenmiş çok geniş bir cadde açmaktır.

Portakal Çiçeği Karnavalı hakkındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

“Portakal Çiçeği Karnavalı 2020’de Çok Daha Farklı Olacak” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?