PendosisTatilKöyü
Geziler

Pendosis Tatil Köyü – Talihsiz Değer

Türkiye gerçekten yeryüzünün en güzel ülkelerinden biri. Bu konuda herkesin aynı fikirde olduğuna eminim. Doğasıyla, sahip olduğu kültürel ve tarihî zenginlikleri ile eşi bulunmaz bir destinasyon. Bu kadar güzel bir destinasyonu da doğru değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki eğer bir yer görülmeye değen bir farklılığa sahip ise turizme kazandırmak ve insanların ziyaretine açmak gerek. Bunu yaparken de dikkatli olmak lazım. Turizme kazandırmak demek bir otel, bir tatil köyü açmak demek değildir. Altını özellikle çizmek isterim. Adana Otelleri arasında öyle bir otel var ki yukarıda yazdıklarıma verilecek en iyi örnek: Pendosis Tatil Köyü…

PendosisTatilKöyü
Pendosis Tatil Köyü

Kabul edelim ki bizim kafamız millet olarak inşaat işlerine çok iyi çalışıyor. Bir çok espiriye de konu oldu bu özelliğimiz. Örneğin güzel bir yapı görünce hemen demir, çimento hesabı yapıyoruz. Yolu kazan bir iş makinesi görünce durup o kazıyı saatler boyu manasızca izliyoruz. Bir manzara görünce “ah ulan, işte tam da burada bir evin olacak” diye içimizden geçiriyoruz, içimizde tutmazsak muhakkak dillendiriyoruz. Ülke olarak inşaat sektörüne milyarlar akıtıyoruz. Ben anladım; biz asla doğayı kendi hâline bırakamıyoruz. Tamam doğayı illa bir şeyler inşa ederek değerlendireceksek değerlendirelim. Ama bunu yapacaksak da o zaman hakkını vererek yapalım.

Pendosis Hak Ettiği Yerde mi?

Bu ülkenin nice cennet köşelerinde öyle güzel tatil köyleri, resort oteller, butik oteller var ki fakat yönetmeyi beceremediğimizden kapanıp gidiyorlar. Aslında kötü yönetilen böyle tesislerin kapanmak zorunda kalmasına üzülmüyorum. Benim asıl üzüldüğüm nokta şu; dünya harikası bölgelerimizi para kazanmak uğruna feda ediyoruz. İşte en çok buna üzülüyorum. Pendosis Tatil Köyü yukarıda bahsettiğim konuya en güzel örnektir. Adana otelleri arasından sıyrılarak baş köşeye oturması gerekirken yönetilemiyor oluşu nedeniyle müşterisine çok sorun yaratan bir tesis durumunda.

Muhteşem Manzara

Pendosis Tatil Köyü bakmaya doyamayacağınız bir manzaranın tam kucağına inşa edilmiş. Adana’nın Pozantı ilçesinde hizmet veren Pendosis, ilçenin yukarı kesiminde , dağın yamacında ve tam da orman sınırının başladığı noktada bulunuyor. Konumundan dolayı dağ oteli statüsünde de sayılabilir. Aslında inşa ediliş şekline bakılırsa doğal dokuyu bozmaması için oldukça çaba harcanmış. Başarılı da olunmuş. Öyle güzel bir manzaraya sahip ki dağ ve orman havasına düşkün insanlar için bire bir.

Pendosis 20 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş. Farklı tiplerde odaları mevcut. Özellikle Ormana yakın noktada bulunan odalar benim en çok beğendiklerim. Bungalow adı verilen bu odalar tamamen ahşap ve neredeyse ormanın içine inşa edilmiş. Sabah uyandığınızda kuş ve Ağustos böceklerinin sesiyle uyanmanız (eğer bir doğa tutkunuysanız) paha biçilmez. Bungalow odaların dışında daha farklı tipte bir çok oda mevcut. Eğer çocuklu bir aile iseniz ve geniş bir yer isterseniz dubleks odaları görmenizi tavsiye ederim. Tesisin tam ortasında harika bir yüzme havuzu var. Fakat çok nadiren temizleniyor. Otel çok güzel bir yerde bulunuyor. Odalar eksiksiz ve oldukça güzel dekore edilmiş fakat az önce de bahsettiğim gibi yönetilememe sorunundan dolayı müşteri memnuniyetini bir türlü sağlayamayan bir otel durumunda kalıyor.

Pendosis Bungalow  Oda
Bungalow Oda

Pendosis Tatil Köyü’ndeki Sorunlar

Her şey doğa demek değil. Bunu hepimiz kabul ediyoruz. Pendosis’i diğer Adana Otelleri karşısında zor duruma düşüren şey temizlik konusunda özensiz ve hizmette yetersiz oluşu. Bu saydıklarımı örneklendirelim. Diyelim ki 1 hafta konaklayacaksınız. Bu bir hafta içinde bir çok farklı personelle karşılaşacaksınız. Hatta size hizmet eden bir personeli 3. kez göremeyebilirsiniz. Çünkü inanılmaz bir personel sirkülasyonu var. Gelen personel 2. haftadan sonra kaçıyor. Tabii hepsi değil. Benim gibi davranıp tüm olumsuzluklara rağmen çalışmaya devam eden de var. Hiç bir personel asla maaşını tam alamıyor. Aylıkların hep yarısı ödeniyor. Sorulduğunda da şöyle garip bir cevap veriliyor: “Hepsini ödersek kaçarsınız, gelmezsiniz.” Yani kendileri de farkında.

Bunları neden anlatıyorum biliyor musunuz? Az önce okuduklarınızın sebeplerini bilirseniz her şeyin farkında olarak gidersiniz diye düşündüğüm için anlatıyorum. Havuz neden kirli, odalar neden toz içinde ya da nevresimler de neden lekeler var gibi sorularınızın cevapları yukarıda anlattıklarımdır. Kimse bu şartlarda mutlu çalışamaz. Hâliyle de performans düşüklüğü olması gayet doğal oluyor.

Uzun Süreli Konuklar – Köpekler

Pendosis Tatil Köyü bir konuda daha farklılık gösteriyor. Her yerde köpek var. Eğer bir hayvansever değilseniz ya da köpeklerden korkan bir yapınız varsa bilginiz olsun. Çok sayıda köpekle karşılaşacaksınız. Adana otelleri arasında barındırdığı en temel farklılık bu.

Ulaşım konusuna gelelim. Pozantı’nın merkezine geldiğinizde postanenin bulunduğu noktada Pendosis tabelalarını göreceksiniz. Bozuk bir yoldan sürekli yokuş tırmanacaksınız. Pendosis tabelalarını kaybetmemeye çalışın. Aksi hâlde yolu kaybetme şanssızlığı yaşayabilirsiniz.

Otel, makul fiyatlar sunuyor. Bayramlarda çokça tercih edildiğinden erken rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Bunun dışındaki zamanlarda rezervasyonsuz oda mutlaka bulursunuz.


%d blogcu bunu beğendi: