Ekotepe: Ekolojik Tarım Ürünleri ile Açık Büfe

Hafta sonu Adana’da gezilecek yerlere örnek olarak gösterebileceğimiz bir yer ile karşınızdayım. Bu yazımda size organik tarım ürünü sebze ve meyveler ile açık büfe kahvaltı yapma şansına sahip olabileceğiniz Ekotepe, namı-ı diğer Eko Çiftlik’ten bahsedeceğim.

Ekotepe
Ekotepe Açık büfe

Çukurova’nın tam kalbinde bulunan Adana, ekolojik çiftlikler için muazzam bir şans. Herkes şehir hayatını sevecek diye bir şart yok. Kaldı ki günümüzde birçok nedenden dolayı insanlar artık daha fazla mahremiyet ve sessizlik arıyor. Adana’nın şehir merkezinden uzak bir çok bölgesinde böyle yaşam alanları var. Oldukça da rağbet görüyor böyle yerler. Bunlardan biri ve hatta en önemlisi de Ekotepe. Özellikle hafta sonunu geçirmek için çok ideal bir yer olan Ekotepe’de tam bir huzur hakim. Şehrin gürültüsünden oldukça uzakta yer alan bu çiftlik sahip olduğu doğal ortamla sizi kendinize getirebilecek çok güzel bir yer.

Ekotepe Adana‘nın Karaisalı ilçesine bağlı Salbaş beldesine yaklaşık 5 km mesafede bulunuyor. Yol kenarındaki tabelalar sayesinde çiftliğe ulaşmanız oldukça kolay. Bu çiftlik geniş ormanlık arazi üzerinde kurulu bir ekolojik yaşam çiftliği. Çam ormanının tam ortasında yer alıyor. Çiftlikte onlarca çeşit hayvan mevcut. İlk ziyaretimde buranın bir çeşit hayvanat bahçesi olduğunu sanmıştım. Birçok kuş türünün kafeslerde tutulduğu Ekotepe’de benim en çok dikkatimi çeken Tavus kuşu olmuştu. Zaten ben bu kuşu ne zaman görsem büyüleniyorum. Bunun dışında daha farklı türlerde hayvanlar da var. Tavşanlar, atlar, oğlaklar vs…

Ekotepe Nasıl Bir Yer?

Ekotepe bir hayvan çiftliği olarak anılmıyor. Bu çiftliğin en temel özelliği ekolojik tarım yöntemi ile organik tarım ürünleri üretilmesidir. Yani burası bir tarım çiftliği olarak inşa edilmiş. Yukarıda da bahsettiğim açık büfe kahvaltıda ekolojik yöntemlerle üretilen bu tarım ürünleri servis ediliyor. Geleneksel üretimi teşvik ediyor. Ziyaretçiler de eğer isterlerse burada tarımsal faaliyetlere katkıda bulunabiliyorlar. Yani sizin toprakla haşır neşir olmanızı sağlıyorlar. Stresten arınmak için bire bir. Ben gidip görmeden önce tabii ki her zaman olduğu gibi önce araştırma yaptım. Fakat maalesef internette Eko Çiftlik hakkında bilgi bulmakta çok zorlandım. Bir çok internet sitesinde adından sıkça söz edilmiş fakat detaylı bilgi veren olmamış. Hâl böyle olunca da araştırmayı bir kenara bırakıp gidip kendi gözlerimizle görelim istedim.

Ekolojik çiftlikler hakkında bilgi deposu olduğumu söyleyemem ama bir ekolojik yaşam çiftlikleri konusunda benim de görüşlerim vardı. İşte bu çiftlik aklımdakine uygun yapılmıştı. En başta ormanın tam merkezinde ve doğal ortama zarar vermeden inşa edilmiş bir yer. Doğal hayata yakın oluşundan dolayı da envai çeşit hayvan barındırıyor. Özellikle kuş çeşitliliği benim çok hoşuma gitmişti. Organik sebze ve meyvelerle donatılmış bir kahvaltı, çocuklar için yapılmış çok güzel bir oyun alanı, hamaklar, hara ve sessizlik. Huzur arayan bir insan daha başka ne isteyebilir ki. En azından sadece hafta sonu için bile olsa benim istediğim şey huzur ve sessizlikti o da Ekotepe de bolca mevcuttu. Şu anda da bunları yazarken orada bulunmayı istedim. Yakın zamanda tekrar ziyaret etmeyi düşünüyorum. Henüz gitmemiş olanlara gidip görmelerini tavsiye ederim. Kesinlikle görülmesi gereken ender güzellikte bir çiftlik. Çok seveceğinize eminim. Adana gezi rehberi için önemli bir nokta olduğunu düşündüğümden es geçmek istemedim.

Adana’da gezilecek yerler konusunda yazılarımızın devamı gelecek. Bu yazılardan haberdar olmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki takip et butonuna tıklayıp sayfamıza abone olun.

Ne düşündüğünü yazar mısın?