Nardalı Konağı ve Kurtuluş Savaşı’ndaki Rolü

Daha önce Adana’nın tarihî eserlerinin hem çok sayıda hem de çok çeşitli olduğundan söz etmiştik. Bu eserlerden bazıları da konak türündedir. Adana’da eski zamanlardan kalma çok sayıda konak bulunur. Bunlardan kimi oldukça bilinen konaklardandır, restore edilmiştir. Bazıları müze olarak hizmet vermektedir. Bazılarının ise ismi dahi bilinmemektedir. Atatürk Evi Müzesi, Adana Sinema Müzesi, Adana Yazarlar Evi, Şakirpaşa Konağı, Musa Balı Konağı, Hotel Bosnalı, Ramazanoğlu Konağı, en bilinen konak örneklerdendir. Bugünkü konumuz ise Adana’nın başka bir çok bilinen ve Adana tarihinde önemli bir rol oynayan konak, Nardalı Konağı.

Nardalı Konağı
Nardalı Konağı

Nardalı Konağı’nın Hikâyesi

Nardalı Konağı, 20. yüzyıl başlarında Adana’nın önde gelen simalarından Şeyh Cemil (Nardalı) tarafından yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarına kadar normal bir konak olarak kullanılmıştır.

Konak, Kurtuluş Savaşı’nda ise önemli bir rol oynadı. Şeyh Cemil, Adanalı Kuva-yi Millîyecilerin önde gelen simalarından biridir. Bu nedenle onun konağı, savaş sırasında karargâh olarak kullanıldı. Fransız işgal kuvvetlerine karşı düzenlenen pek çok baskın burada planlandı ve yönetildi. Hatta pek çok Türk karargâhı düşman eline geçse dahi düşman, Nardalı Konağı’nı, şehrin bu kadar yakınında olmasına rağmen bir türlü ele geçiremedi.

10 Temmuz 1920’de ise konak tarihî bir olaya ev sahipliği yaptı. Bu tarihte düşman kuvvetleri Adana halkına karşı katliam girişiminde bulundu. Şehir merkezinden kaçan halk, Şeyh Cemil’in konağına sığındı. Burada Kuva-yi Millîyeciler halka bulgur pilavı ve ayran ikram ettiler. Halkı yolculuk için organize ettiler. Buradan Toroslara doğru dört gün üç gece süren zorlu bir yolculuk başladı. Tarihe Kaç Kaç Olayı olarak geçen bu süreçte on binlerce Adanalı şehri terk edip dağlara sığındı. Yüzlercesi yolculuk sırasında düşman saldırıları, bombardımanları, güneş çarpması ve su zehirlenmesi gibi nedenlerle hayatını kaybetti.

Savaştan sonra Şeyh Cemil, bu konakta ikamet etmeye devam etti. Soyadı kanunu ile birlikte Nardalı soyadını aldı. Konak da böylece Nardalı Konağı olarak bilinir oldu. Atatürk de savaştan sonraki Adana ziyaretlerinden birinde bu konakta misafir edildi.

Cemil Nardalı 10 Kasım 1955’te vefat etti. Geniş katılımlı bir cenaze töreni düzenlendi. Konağı ise ailesine miras kaldı ama zaman zaman defineciler tarafından tahrip edildi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü 1993’te konağı koruma altına aldı.

2009’de Cemir Nardalı’nın torunu Can Gülez, müze olarak kullanılması şartıyla konağı Adana Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. 2 Temmuz 2010’da başlayan restorasyon çalışması 2011’de tamamlandı. Fakat müze olarak ziyarete açılması 2017’nin son günlerini buldu.

Nardalı Konağı’nın Özellikleri

Nardalı Konağı, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. İki katlı yığma yapım tekniğinde inşa edilmiş olup ahşap ve kagir malzemeler kullanılmıştır. Zemin katı kerpiçtir. Üst katı ise karşılıklı ikişer odaya açılan bir sofaya sahiptir.

Üst katta bulunan orta sofada, tavan döşeme seviyesinde boyama konturlar bulunurken duvarda da bir boyama tablo bulunur. Zemin ve tavan döşemeleri ahşaptır. İç kapılarda ahşap süslemeler yer alır. Sonradan eklenen bölümlerde ise soyunma ve yıkanma bölümlerinin olduğu bir hamam da vardır. Bu bölüm kubbelidir.

Ulaşım Bilgileri

Nardalı Konağı, Adana il merkezindeki Seyhan ilçesinin Akkapı mahallesinde bulunur. Burası şehrin oldukça güneyde kalan bir kısmıdır. Şehir merkezindeki İnönü Parkından araba ile 12 dakikalık uzaklıktadır. Tren Garı, Havalimanı ve Otogar ise araba ile yaklaşık yarım saat uzaklıktadır. Şıh Cemil Caddesi üzerinde bulunur. Şehir merkezindeki Saydam Caddesini takip ettiğinizde buraya ulaşırsınız.

Konağa giriş ücretsizdir. Belediye otobüsü ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Konakta bizzat Cemil Nardalı’nın torunu görev yapıyor. Misafirleri ağırlıyor, rehberlik ediyor. Konakta Kurtuluş Savaşı’nın Adana Cephesi hakkında çok sayıda bilgi veriliyor.

Ne düşündüğünü yazar mısın?