Merkez Park – Adana

Adana’daki gezilip görülecek yerler tarihî eserlerle sınırlı değil elbette. Stres atabileceğiniz, temiz hava alabileceğiniz yeşil alanlar da bol miktarda bulunur. Bunların içinde şehir merkezine en yakın olanı ise tabii ki Merkez Park ‘tır.

Güneşli bir günde Adana Merkez Park

Türkiye’nin En Büyükleri Adana’da Bulunur

Adana Merkez Park’ı, Türkiye’nin en büyük parkıdır. Zaten Adana, pek çok konuda Türkiye’nin enlerini kendi bünyesinde taşır. Türkiye’nin en büyük parkı olan Merkez Park, Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan Büyük Saat Kulesi, Dünya’nın hâlâ kullanılan en eski köprüsü olan Taşköprü gibi. Hatta yakın zamana kadar Sabancı Merkez Camii ve Çatalan Köprüsü de kendi alanlarında liderdi. Türkiye’nin en büyük antik kenti ise Adana il sınırları içindeki Anavarza’dır. Türkiye’nin en yüksek demiryolu köprüsü, Adana il sınırları içindeki Varda Köprüsü‘dür Kısacası biz Adanalıların büyüklük takıntısı var. Her şeyin en büyüğünü inşa ediyoruz.

Merkez Park 2004’te açılmıştır. Ondan önce burada narenciye bahçeleri, nehir taşmasına karşı boş araziler ve eski bir otogar bulunuyordu. 2004’te bu alan yeniden düzenlendi ve Merkez Park oldu. Parkın yapımında, Avrupa ve Amerika’nın şehir merkezlerindeki büyük parklar esin kaynağı olmuştur. Gidenler bilirler, gelişmiş ülkelerdeki şehirlerin merkezinde devasa büyüklükte parklar bulunur. Bütün şehir bu parklarda nefes alır. New York City’deki Central Park bunun en meşhur örneğidir. Türkiye’de ise bu tür parklar çok fazla bulunmuyor. Pek çok şehrin merkezinde ya park bulunmuyor ya da küçük parklar bulunuyor. Adana Merkez Park ise bu bakımdan istisnai bir örnektir.

Merkez Park Özellikleri

Merkez Park, Seyhan Nehri kıyısında bulunur. Gezilip görülecek çok sayıda peyzaj düzenlemesi ve yeşil alan barındırır. Nehir manzarası da parkın güzelliğini arttırır. Parkın yanında, nehrin üstünden geçen iki adet asma köprü vardır. Parkın içinde bir açık hava sineması vardır. Yazın belediye burada eski Yeşilçam filmleri yayımlar. Tahta sandalyelerde oturup, gazozumuzu içip, çekirdeğimizi çitleyip film izleriz. Bu eski bir Adana geleneğidir. Bir zamanlar Adana, Türk Sinemasının lokomotifi durumundaydı ve şehirde yaklaşık 200 adet açık hava sineması vardı.

Merkez Park aynı zamanda bazı önemli festivallere ev sahipliği var. Adana Lezzet Festivali, Çukurova Rock Festivali ve Adana Karpuz Festivali gibi festivaller burada düzenlenir. Hatta geçen sene şehir içindeki kalabalığın çok yoğun olması nedeniyle Portakal Çiçeği Karnavalının korteji de burada yapılmıştı.

Merkez Park’ı mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz. Hatta nehrin kenarındaki çay bahçesinde dinlenebilir, manzarayı seyredebilirsiniz. Park çok büyük olduğu için tamamını gezmeniz biraz zaman alabilir. Fakat Adana Büyükşehir Belediyesi buna da bir çözüm üretmiş. Parkın kuzey ucunda, vagonlu bir araç kalkıyor. On dakikada parkın etrafını dolaşıyor, çok da keyifli oluyor. Eğer çok fazla yürümekten hoşlanmıyor ya da yürümeye zamanınız yoksa bu aracı kullanmanızı tavsiye ederim.

Adana Merkez Park'ı kısa sürede gezmemizi sağlayan mini tren.
Adana Merkez Park’ı kısa sürede gezmemizi sağlayan mini tren.

Ulaşım Bilgileri

Merkez Park, Merkez Camii ile Galeria arasında, Seyhan Nehri kıyısında bulunur. Parkın güney ucu şehir merkezine on dakikalık yürüme mesafesinde. Kuzey ucu ise Adana Tren Garı‘na on dakikalık yürüme mesafesinde. Otogar ve Havalimanı ise araçla 15-20 dakikalık mesafede. Parkın karşı tarafında ise Sheraton Oteli bulunuyor. Parkın yakınlarında da başka pek çok otel bulabilirsiniz. Hatta parkın yanındaki Reşatbey mahallesinde çok güzel butik oteller var. Bu arada Clocks da parkın karşı tarafında.

Ne düşündüğünü yazar mısın?