Lezzet Festivali 2019 Adana’da Başladı

Bu yılki Adana Lezzet Festivali şimdiye kadar yapılmış olanların en kapsamlısı. Büyük Akdeniz Şölenine siz de katılın.

Dün itibariyle Uluslararası Adana Lezzet Festivali 2019 başladı. Biz de ilk gün Adana Merkez Park’taki festival alanında yerimizi aldık. Daha önce Altın Koza Film Festivali’nde yaptığımız gibi Adana Lezzet Festivali ’nde de günden güne izlenimlerimizi okurlarımızla paylaşacağız. Okumakta olduğunuz bu yazı ile ilk güne dair izlenimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Açılış Etkinliklerine Dair Notlar

Adana Lezzet Festivali 2019 güzel bir açılış yaptı. Bütün stantlar kurulmuş, etkinlik alanları ayrılmış ve her şey dakik bir biçimde planlanmıştı. Saat 11.00’de Sergi Çadırında, Gastronomi 3 Duyu Sergisi açıldı ama biz sergiyi henüz gezmedik. Bugün gezeceğimizi umuyoruz.

Açılış korteji ise her ne kadar bir Portakal Çiçeği Karnavalı kadar olmasa da oldukça renkliydi. Bence kortej konusundaki tek eksiklik, doğru düzgün bir yürüyüş yolu belirlenmemiş olmasıydı. Bu yüzden kortejin geçişi yeterince iyi görüntülenemedi ve kalabalıkla karıştı.

Açılış Töreni ise önce Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra konuşmalar yapıldı. Sadece Adana Valisi, Adana belediyeleri başkanları ve Adana milletvekilleri değil TBMM Başkanı ve bakanlardan da gönderilen mesajlar okundu. Ben ne yazık ki töreni tam olarak göremedim. Çünkü orası çok ama çok kalabalıktı. Sadece işitmekle yetindim.

Adana Lezzet Festivali kortejine katılan bir sanatçı
Adana Lezzet Festivali kortejine katılan bir sanatçı

Törenle birlikte Festival Mangalı da yakıldı. Ardından gastroshow etkinlikleri başladı. Onlara ise katılmadık, çünkü alanı dolaşmayı tercih ettik. Ki o etkinliklerin bir kısmına bugün katılmayı planlıyoruz.

Festival Alanından İzlenimler

Yiyecek satışı ise zaten erken saatlerden itibaren başlamıştı. Yiyecek stantları gruplara göre ayrılmış ve bence bu güzel olmuş. Kebapçılar ve şalgamcılar bir tarafa, tatlıcılar bir tarafa, sokak yemekleri bir tarafa, ev yemekleri yapanlar başka bir toplanmışlardı. Bu benim için sevindirici oldu. Herkes kendi zevkine hitap eden bölgeye doğru yol aldı. Yemek türlerinin böyle ayrılması sayesinde kebap dışındaki yiyecekler de gözden kaçmamış oldu.

Ayrıca festival alanındaki köşe başlarına ne, nerede bulunur onu gösteren haritalar yerleştirmişler. Ki bu hayat kurtarıcı oldu. Aradığımız şeyi daha rahat bulmamızı sağladı. Aynı şekilde festival alanındaki köşe başlarında etkinlik takvimi de bulunuyordu. Onlara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kebapçılar ve şalgamcılar arasında bir dayanışma olması da gözümüzden kaçmadı. Mesela kebapçıların içecek dolaplarında şalgam hariç her türlü içecek vardı. Müşteri kebabın yanında şalgam istediğinde hemen en yakındaki şalgamcıdan getiriyorlardı ki Adana’nın tanınmış şalgamcıları da kebapçıların bulunduğu bölgeye konumlanmıştı.

Bunun dışında komşu iller için de bir bölüm ayrılmış ve onların da kendi yemeklerini tanıtmaları sağlanmış diyorlardı ama ben sadece Gaziantep standını görebildim. Gaziantep de tıpkı Adana gibi kendine ait bir lezzet festivaline sahip. Üstelik daha önce UNESCO listesine de katılmışlardı. Gaziantep GastroFest yetkilileri, Adana Mutfağının da UNESCO listesine girmesini destekliyorlar. Adana Lezzet Festivali yetkilileri ise buna karşılık festivalde Gaziantep’e yer vermişler. Güzel bir hareket olmuş.

Festivalde Belediyelerimizin Etkinliği

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Adana’daki 15 ilçe belediyesinin önemli bir kısmı da kendi stantlarını kurmuşlardı. Bu ilçe belediyeleri, kendi sınırları içinde yetiştirilen ve üretilen yerel ürünleri tanıtıyor ve satıyorlardı. O stantları görene kadar ben de Adana ve çevresinde bu kadar çok yerel ürün bulunduğunu bilmiyordum. Özellikle Pozantı Belediyesi’nin stanttı çok ilgi gördü. Günün yıldızı Pozantı idi desem herhâlde abartmış olmam. Yerel meyveleri gerçekten güzel görünüyordu. Özellikle çileği çok güzel kokuyordu. Feke Belediyesi’nin yerel ürünleri ilgi görenler arasındaydı.

Kozan Belediyesi ise Kozan’ın yerel ürünlerini başarılı bir şekilde tanıtmakla kalmıyor, stanttın çevresinde yaptıkları küçük çaplı bir sergi ile Kozan’ın tarihî eserlerini tanıtıyor. Bu yüzden onların da standını çok sevdim. Merkez ilçeler ise yerel ürünlere pek fazla yer vermemişlerdi ya da biz göremedik. Daha çok çay ikramıyla ilgiliydiler. Sadece Sarıçam Belediyesi, Sarıçam’ın meşhur narını tanıtıyordu.

Kozan Belediyesi Standı - Adana Lezzet Festivali 2019
Kozan Belediyesi Standı – Adana Lezzet Festivali 2019

Uluslararası Düzeyde Katılım

Festival alanında Türkiye ve Dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler bulunuyordu. Adım başı İngilizce konuşan birilerine rastladım. İlgiyle fotoğraf çekiyor, yemekleri tadıyorlardı. Bu sevindirici bir manzaraydı. Adana Lezzet Festivali’nin gerçekten de uluslararası bir festival olabildiğinin kanıtıydı. Törende de zaten farklı ülkelerden gelmiş olan konuklar protokoldeydi.

Uluslararası konuklarımız da kendilerine ayrılan bölümde stantlarını açmışlardı. Peki hangi ülkeler vardı? Fas, Lübnan, KKTC, Güney Kore, Endonezya ve Malta, Adana Lezzet Festivali’ne katılan ülkeler oldular. Gündüz saatlerinde Lübnan, Güney Kore ve Endonezya Mutfakları bayağı ilgi görürken diğer ülke mutfakları pek ilgi görmemişti. Çünkü stantlarında pek bir şey yoktu. Akşam olduğunda durum değişti, onlar da ocakları açıp yemek yapmaya başladılar.

Alanda zaten tercümanlar bol miktarda vardı. Yabancı bir konuk Adanalı işletmelere bir şey sormak istediğinde yardımcı oldukları gibi, yerli konuklar da yabancı ülkelerin stantlarına bir şeyler sormak istediğinde yardımcı oldular. Açılış törenindeki etkinlikler de sürekli olarak İngilizceye çevrildi.

Sadece Adana Mutfağı Değil, Her Türlü Adanalı Restoran

Peki, Adana Lezzet Festivali 2019’da hangi yemekler var? En çok akıllara gelen soru bu? Daha önce Adana Mutfağındaki bildiğim bütün yemekleri saydığım bir yazı kaleme almıştım. O yazıda saydığım yemeklerin hatırı sayılır bir kısmını dün gördüm, görmediklerimi de bugün daha ayrıntılı bir gezi ile göreceğime inanıyorum.

Adana kebapları ve şalgamı için festivalde geniş bir alan ayrılmış. Muzlu süt ve vişne suyu gibi Adana içecekleri yerlerini almışlar. Bici bici ve diğer Adana tatlılarını da gördüm. Sakatat yemeklerini sadece akşam göreceğimi düşünüyordum ama festival için bir istisna yapılmış; şırdan, mumbar ve kırkkat gibi Adana sakatatlarını da gördüm. Adana böreği ve sıkması gibi hamur işleri oradaydı. İçli köftesinden sulu yemeklerine ve sebze yemeklerine kadar pek çok Adana yemeği yapan stant gördüm, bugün onları daha ayrıntılı inceleyeceğim.

Kısacası Adana Mutfağındaki bildiğim pek çok yiyeceği ve içeceği festival alanında gördüm. Hatta Asana Mutfağında olup da benim de bilmediğim pek çok şey olduğunu da dün Adana Lezzet Festivali alanında gördüm.

Lezzet Festivali ‘nde Ütü Tostu Olmamalıydı…

Hatta, görmesem mutlu olurum dediğim, Adana Mutfağına yakıştıramadım Adana Ütü Tostunu da gördüm. Festivalin en çok ilgi gören stantlarındandı. Ya benim anlamadığım ve bunca insanın ve festival yöneticilerinin bildiği bir şey var. Ya da çok ayrım yapmadan festivalde her şeye yer veriliyor.

En çok dikkatimi çeken şey şu oldu: Festivaldeki ana kriter, yemeklerin Adana Mutfağına has olması gerekliliği değil. Festivale katılacak işletmelerin Adanalı olması gerekliliği. Yani Adana Mutfağına ait olamayan bir yemek yapan bir işletme, Adana’da iş yapıyorsa festivale katılabiliyor. Bu yüzden kokoreç de görebilirsiniz, tantuni de görebilirsiniz, balık yemekleri de görebilirsiniz. Böylece yiyecek çeşitliliğinin arttırılması sağlanmış.

Kısacası festival alanında yiyecek çeşitliliği çok fazla. Geçtiğimiz yıllarda çok fazla kebap odaklı olmuştu ama bu sene her türlü yiyeceğe geniş yer verilmişti. Et severlerin de veganların da katılabileceği bir festival olmuş. Veganlar için de bir parantez açayım. Kebap ve sakatatların belirli bölümlerde toplanması en çok onlar için sevindirici olmuştur. Böylece o bölümlere hiç girmeyerek görmek istemedikleri şeyi görmeyebilirler, maruz kalmayabilirler.

Ağaçta Adana Kebabı: Kebabın Yeni Zirvesi

Daha önceki yazımızda Ağaçta Adana Kebabı adlı yeni bir Adana Kebabı türünün ilk defa Adana Lezzet Festivali 2019’da tüketicinin beğenisine sunulacağını söylemiş ve deneyeceğimi belirtmiştim. Bol Kepçe Lokantasının standında Ağaçta Adana Kebabını buldum ve denedim.

Ağaçta Adana Kebabının bildiğimiz Adana Kebabından farkı ise kullanılan şişlerin demir değil, ahşap olması. Böylece etin suyunun içinde kalacağı ve daha lezzetli olacağı söyleniyordu. Ben de denedim ve bunu doğruladım. Gerçekten de öyleymiş. Ağaçta Adana Kebabı, hayatım boyunca yediğim en lezzetli Adana Kebabıydı.

Bol Kepçe Lokantasını tebrik ederim. Gerçekten muhteşem bir yenilik yapmışlar. Servisleri de çok iyiydi. Kebabın yanında çeşit çeşit salatanın yanı sıra ızgara tavuk ve ciğer şiş getirmeyi de ihmal etmemişler. Ekip de son derece güleryüzlü ve misafirperverdi.

Ahşap şişte yapılan Ağaçta Adana Kebabı
Ahşap şişte yapılan Ağaçta Adana Kebabı

Gelecekte Adana’da bu yeni kebap türü trend olursa şaşırmayın derim. Çünkü gerçekten harika bir lezzet. Festival sona ermeden denemenizi tavsiye ederim. Eğer festivalde deneme fırsatınız olmazsa Bol Kepçe Lokantasının sadece Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’ndaki şubesinde satışa sunulacak. Daha sonra orada da deneyebilirsiniz.

Mutfağına Sahip Çıkan Adana

Daha önceki yazımızda Adana Mutfağının ne kadar geniş olduğunu belirtmiş ve bildiklerimi saymıştım ama bilmediklerim de bir o kadar varmış. Hatta belki daha fazladır. Saymak lazım. Bunu özellikle coğrafi işaretli ürünler standında gördüm. Bu stantta Adana’nın tescil edilmiş ürünlerin yanı sıra tescil için aday ürünleri de sergilenmiş.

Bu da mı Adana’ya aitmiş dediğim nice yiyecek gördüm. Buraya da bir göz atın derim. Beni en çok sevindiren şeyse Adana Şalgamının tescil edilmiş olması oldu. Bildiğiniz üzere Adana, bir dönem kendi mirasına ve yemeklerine hiç de iyi sahip çıkamamıştı. Hatta başka il ve ilçeler Adana Kebabı da dâhil olmak üzere yemeklerimizi sahip çıkmaya çalışıp “bunlar aslında bize ait, Adanalılar bizden çaldılar” deme cüretini göstermişlerdi.

Elbette komşu illerle ortak mirasımız var. Bazı yemeklerimiz ortak ama bazıları da değil. Adana Kebabının bile başka iller tarafından sahiplenilmesi işin artık abartılı boyutuydu. Neyse ki Adana Ticaret Odası kebabımızı tescillemeye başarmıştı. Öte yandan Adana’da icat edildiği bariz bir şekilde bilinmesine rağmen şalgamın tescili Mersin’in Tarsus ilçesine kaptırılmıştı. Bu konuda ne zaman bir itirazda bulunulacağını merak ediyordum. Ben merak ederken gerekli adımlar atılmış ve Adana Şalgamı da tescil edilmiş. Bu haber beni çok mutlu etti.

Lezzet Festivali ‘nde Fiyatlar Nasıl?

Adana Lezzet Festivali 2019’da beni hayal kırıklığına uğratan tek bir şey varsa o da yemek fiyatları oldu. Festival alanına girmek ücretsiz ama yemekler ücretli. Ben, bu özünde bir tanıtım festivali olduğu için yemeklerin normal zamanlardan daha ucuz olacağını umuyordum.

Fakat tam tersi olmuş. Adana Lezzet Festivali 2019’da yemekler hiç de ucuz değil. Belki şehir dışından gelen çok insan var, nasıl olsa bunları öyle ya da böyle yiyecekler diye düşünerek fiyat indiriminden kaçındılar, hatta belki fiyata bindirim yaptılar ama hoş bir davranış değil. Fiyatlar artınca denemek istediğimiz tatların hepsini deneyemiyoruz.

Ücretli bir yemek festivali beklemiyorum. Yemeklerin ücretsiz olması gerektiğini düşünenlerle aynı fikirde değilim. Sonuçta burası aşevi değil, bir festival. Fakat fiyatların makul düzeyde olmasını beklemek en doğal hakkımız. Eğer siz bir yemeği normalde olduğundan pahalıya satarsanız bu sene insanlar festivale gelseler bile seneye gelmekten kaçınacaklardır. Üstelik festival hakkında olumsuz yorumlar yapacaklardır.

Umarım gelecek sene Adana Lezzet Festivali’nde fiyatlara limit falan konulur. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda insanlar festivalden uzaklaşacaklardır. Festival çok güzel ama fiyatlar da önemli. Umarım bu söylediklerim ciddiye alınır.

Lezzet Festivali Kapsamında Bugün Neler Var?

Peki festivalin ikinci gününde neler var? Hangi etkinlikler düzenlenecek. Yemek satışını saymaya gerek yok. O zaten sürekli devam ediyor. Gastronomi 3 Duyu Sergisi ve çocuk etkinlikleri de bugün devam edecek.

Bugün saat 11.00’de Adana’nın Kadın Şefleri sahneye çıkacaklar. Katılımcılar: Nur Aktı, Pınar Gönen ve Gugi Gücüm. Saat 11.50’de Endonezya Geleneksel Dans Gösterisi yapılacak. Saat 12.00’de yerel gösteriler yapılacak. Saat 12.30’da Hilal Öz ile Geleneksel Adana Yemekleri atölyesi düzenlenecek.

Saat 12.20’de Endonezya Mutfağı, Gastroshow yapacak. Saat 13.00’de Anissa Helou ve Filiz Hösükoğu’nun katılımıyla Bir Denizin Etrafında adlı söyleşi düzenlenecek. Saat 13.10’da Sahrap Soysal gastroshow düzenleyecek. Saat 13.30’da Lübnan Mutfağı atölyesi olacak. Saat 13.40’ta Vedat Başaran’ın katılımıyla Türk Mutfağının Global Konumlanması adlı söyleşi düzenlenecek.

Saat 14.00’te Malta Mutfağı gastroshow ile kendisini bizlere tanıtacak. Saat 14.10’da Türkiye ve Adana’nın Gastronomi Turizmi Geleceği & Yatırımları adlı söyleşi düzenlenecek. Moderatör: Osman Serim. Katılımcılar: Onur Gözet, V. Kaya Demirer, Uğur Talayhan ve Kaya Demirer.

Etkinlikler Hız Kesmiyor

Saat 15.00’te Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur’la birlikte peynir tadımı yapılacak. Saat 14.50’de Eyüp Kemal Sevinç’in gastroshow etkinliği olacak. Saat 15.10’da UNESCO Gastronomi Şehri Olmak adlı söyleşi düzenlenecek ve Adana’nın UNESCO Gastronomi Şehri olmasıyla ilgili konuşulacak. Moderatör: Ahmet Örs. Katılımcılar: Fatma Şahin, Lütfü Savaş, Zeydan Karalar ve Kaya Demirer.

Saat 15.50’de Adanalı Aşçılarla Geleneksel Adana Yemekleri adlı atölye etkinliği olacak. Saat 15.40’ta Yunus Emre Akkor & Nurşen Aksoy bir gastroshow düzenleyecekler. Saat 16.20’de Arda Türkmen ve Vedat Başaran bir gastronomi söyleşisi yapacaklar. Saat 16.30’da ise KKTC Mutfağı bir gastroshow düzenleyecek. Saat 17.00’de Turizmde Markalaşmak ve Marka Şehir Olmak adlı söyleşi düzenlenecek. (Özellikle bu söyleşiye katılmak istiyorum) Katılımcılar: Cem Kınay ve Elif Dağdeviren.

Saat 17.20’de bu kez Güney Kore Mutfağı bir gastroshow düzenleyecek. Saat 17.40’ta Nilhan Aras ile Adana Mutfağının Gizli Hazineleri adlı söyleşi yapılacak. Saat 18.00’de Uğur Volkan Uysal bir gastroshow düzenleyecek. Saat 19.00’da flyboard ve havai fişek gösterisi olduğu programda yazıyor ama festival alanındaki programa göre o etkinlik yarın olacak. Sanırım son anda bir değişiklik oldu. Hangisi doğru, şu an bilmiyoruz.

Lezzet Festivali Ece Seçkin Konseri

Yani bugün, dolu doluya bir gün. Fakat bu kadarla sınırlı değil. Pek çok kişinin, özellikle de gençlerin beklediği etkinlik ise saat 21.00’de Ece Seçkin konseri. Konsere katılım, diğer etkinlikler gibi ücretsiz. Konser, festival alanının içindeki konser alanında düzenlenecek.

Adana Kebabı Rekorlar Kitabına Giriyor

En çok merak edilen etkinliği ise en sonra bıraktım. Bugün Adana Kebabı Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Saat 14.00’te Merkez Park’ın nehir kenarındaki kısmında Ciğer Ulaş, 222 metrelik et şişi yapacak. Böylece rekoru Çin’in elinden alıp Türkiye’ye getirmiş olacak. Özellikle bu etkinliği kaçırmayın derim. Mangal dünden kuruldu zaten.

paşa kebap fethiye

Ne düşündüğünü yazar mısın?