Kazancılar Çarşısı

Şehirler; doğarlar, büyürler, yayılırlar ve genişlemeye devam ederler. Genişlemeye devam ettikten birkaç yüzyıl sonra şehrin ilk kurulduğu yer artık tarihî bir bölgeye dönüşmüştür. Nüfusun önemli bir kısmı ise yeni inşa edilen semtlerdedir. Adana‘nın tarihî bölgesi ise Seyhan ilçesi sınırları içinde yer alır. Zaten Seyhan, Adana’nın kalbidir. İdari merkezler, ulaşım tesisleri, gezilip eğlenilecek yerlerin bir kısmı ve tarihî eserlerin önemli bir çoğunluğu bu ilçede bulunur. Bu tarihî yerlerden biri de Kazancılar Çarşısı’dır. Benim de geçmişe yolculuk etmek istediğimde ilk tercih ettiğim yer burasıdır.

Kazancilar
Kazancılar Çarşısı Ürünler

Kazancılar Çarşısı’nın Tarihi

Pek çok şehrin tarihî bir çarşısı vardır. Adana’nınki de Kazancılar Çarşısı. Adana şehrinin binlerce yıl önce kurulduğu bölge bu taraflardadır. Fakat çarşının kendisinin 500 yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyor ki bu da Ramazanoğulları Beyliği dönemine denk gelmekte.

İsminden de anlaşılacağı üzere şehirdeki kazancılar orada bulunurdu. Kazancılık, bakırcılık, kalaycılık, ahşap işlemeleri ve kapkacak imalatı gibi işler tüm Anadolu’da olduğu gibi Adana’da da dönemin gözde mesleklerindendi ve Kazancılar Çarşısı adı verilen şehir merkezinde toplanmıştı.

Tabii şehir merkezi olduğu için başka meslekler de icra edilebiliyordu. Bunlardan en önemlisi tabii ki kebapçılıktır. Adana Kebabı, 19. yüzyılda Kazancılar Çarşısı’nda icat edilmiştir. Adana’nın en iyi kebapçıları buradan yetişmiştir.

Günümüzde yok olmaya yüz tutan kalaycılık, bakırcılık gibi işleri hâlâ Kazancılar Çarşısı’nda görebileceğiniz gibi her türlü ihtiyaca yönelik dükkânlar da açıldı. Adana yöresine özgü hediyelik eşyalar bulmak da mümkün. Tabii ki kebapçıları, ciğercileri ve şalgamcıları da burada bulabilirsiniz.

Adana Kebap ve Şalgam Festivali

Adana, festivaller şehri olunca hâliyle bir festival de Kazancılar Çarşısı ve Büyük Saat civarında yapılır oldu. Dünya Rakı Günü olarak anılan ama bu ismin bazı kesimlerin tepkisini çekmesi nedeniyle ismi Adana Kebap ve Şalgam Festivali olan ve her sene Aralık ayının ikinci Cumartesi günü düzenlenen festival burada yapılıyor.

Bu bölgedeki kebapçılarda kebap yeniyor ve rakı içiliyor. Festivalin ismi değişse de içeriği aynı. Öte yandan bu festival henüz rayına oturmuş değil. Malumunuz olduğu üzere Türkiye’de rakı içilmesine şiddetle karşı olan ve engellemeye çalışan bir kesim var. Yetkili makamlar da festivale pek destek vermiyorlar. Hatta geçen sene Valilik yasaklama kararı almıştı ama bir insanın kebapçıya gitmesi nasıl yasaklanır belli olmadığından insanlar başka bir yerde de olsa bir şekilde kutladılar. Sadece daha sönük geçti. Umarız bu yıl ve önümüzdeki yıllar engellemek yerine destek olmayı tercih ederler. Çünkü Adana turizmine ve ekonomisine devasa katkılarda bulunma potansiyeline sahip.

Neden Görülmeli?

Kazancılar Çarşısı bir süredir tarihî dokusunun bir kısmını kaybetmiş durumdaydı. Fakat o dönemin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar (kendisi şu anki Adana Büyükşehir Belediye Başkanı) çarşının tarihî dokusunu geri kazanması için adımlar atma kararı aldı.

Bence Adana’da gezilip görülecek yerler içinde ilk duraklardan biri Kazancılar Çarşısı olmalı. Buradan hediyelik eşya alabilir, kebapçılardan yemek yeyip rakı içebilirsiniz. Ayrıca Tarihî Adana’nın merkezinde yer aldığı için pek çok tarihî esere de çok yakın.

Ne düşündüğünü yazar mısın?