Karantina Bitince İlk Yapacağınız Şey Ne Olacak? Bir İsim – Şehir Oyunu

Her şehrin kendine has özellikleri vardır. Kimisi yemeği ile kimisi tarihi dokusuyla kimisi de kültürel yapısı ile fark yaratır.  Bu şehirlerden özellikle birkaç tanesi var ki saydıklarımdan bazıları ile daha fazla ön plana çıkmışlardır. Tabi ki her şehrimiz çok özeldir ve onları ayrıcalıklı hale getiren bu özellikleri sayesinde ziyaretçi çekerler. Turizmin özünde de aslında bu vardır. Merak insanoğluna harekete geçiren en temel unsurlardan biridir.

Hayal Kurmak
Hayal Kurmak

Dünyayı saran doğal felaketler ve hastalıklar yüzünden hepimiz evlere tıkılmış durumdayız. Sağlığımızı koruma telaşına düştüğümüz şu günlerde kimsenin gezmeyi, tozmayı, yemeyi, içmeyi düşünebileceğini sanmazken özlem duyulan şeylerin daha çok düşünüleceği gerçeğini atladığımı fark ettim. İlk düşüncemin aksine birçoğumuzun çok önceden planlarını hazırladığına eminim. Hatta o planları uygulamak için gün saydığına da eminim. Hepimizin buna ihtiyacı var.

Haydi, Hayal Kuralım!

Her şeye tekrar ulaşabileceğimiz günler geldiği zaman ne yapacağımızı kaçımız düşünmüşüzdür? Örneğin Adana’da yaşayan bizler, güzel günler tekrar geri geldiğinde ne yapacağız? Kendi adıma konuşmam gerekirse kesinlikle ilk yapacağım şey gidip bir Adana kebabı ve şırdan yemek olacaktır. Peki ya bir İstanbullu nereye gitmek için sabırsızlanıyordur? Bir Erzurumlu neyin hayalini kurar ya da Aksaraylılar neye hasrettir? Örneğin Kayserililer, siz neyi özlediniz? Elazığlılar, aklınızdan geçen ne? Iğdır’da şimdi hastalık olmasaydı ne yapılırdı? Manisa’da, Muğla’da, Trabzon’da yapılabilecekler nelerdir? Hayat ne kadar değişti, değil mi? Her şey yoluna girince Konyalıların ilk yapacakları şey ne olacak?  Kısacası karantina günlerinin ardından dışarıya adımımızı rahatça atabileceğimiz zaman yapacağımız ilk şey ne olacak?

Bu sorduğum soruların cevapları şehirlerle alakalı olmalı. Muhakkak insanların daha farklı özlemleri vardır fakat bir gezi blog olarak bizim burada asıl merak ettiğimiz hangi şehirler hangi özellikleri ile ön plana çıkıyor ve o şehirlerde yaşayanlar en çok hangi aktiviteyi özlüyor.

Neyi özlediniz?
Neyi Özlediniz?

2020 yılının ilk 4 ayını henüz gerimizde bıraktık fakat bu kadarıyla bile tarihe geçeceğine eminim. Umarım bundan daha beteri olmaz. Kötü düşünmeyip moral bulalım. Bu yüzden bu yazıyı kaleme alalım istedim. Anılarımızdan ve hayallerden bahsedelim bahsedelim ki insanlar hastalık, ölüm, keder dışında şeyler düşünmeye başlayabilsinler.

Coronavirüs hayatımıza kast etmiş olabilir fakat hayallerimize asla dokunamaz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?