Kadın Futbolu Adana’da Göz Kamaştırıyor

Bu yazı kaleme alındığı sırada Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonasının ilk günüydü. Bu vesileyle biraz kadın futbolu üzerine konuşalım dedik.

Dünyada ve Türkiye’de Kadın Futbolu

ABD hariç neredeyse her yerde futbol bir erkek sporu olarak görülür. Kadınlar futbolla ilgilenmez ya da ilgilenmelerine izin verilmez. İlgilenenler de sadece seyirci olarak ilgilenir. Kadınlar genellikle basketbol ve voleybola yönlendirilir.

Hâlbuki kadınlar da futbol oynarlar. Dünyada kadın futbolu son yıllarda hızla gelişiyor. Millî takımlar düzeyinde bakılırsa Dünya Şampiyonası çok büyük bir ilgi görüyor. Tribünler tıka basa doluyor. Benzer bir şey kulüpler düzeyinde de görülebilir. Avrupa’da Kadınlar Şampiyonlar Ligi maçlarında bazı büyük takımlar büyük taraftar kitlelerine sahipler. FIFA ve UEFA kadın kategorilerinde de ödüller veriyor. Bazı kadın futbolcular çok yüksek tutarlı sözleşmelere imza atıyorlar. Kadın futbol maçları da oldukça keyifli oluyor. Sahalarda kıran kırana bir oyun oynanıyor.

Türkiye’de ise kadın futbolu hâlâ çok geride. Yeni yeni ilgi görüyor. Pek çok kişi kadın ve futbol sözcüğünü bir arada görünce hâlâ çok garipsiyor. Kadın takımları çoğunlukla boş tribünlere oynuyorlar. Devasa bütçeler, yayın gelirleri, transferler gibi şeyler de söz konusu değil. Yani ortada endüstriyelleşmiş bir şey yok, ama amatör bir ruh var.

Kadın Futbolu ile Adana Birinci Lig’de

Kadın futbolunda da Adana’nın da bir futbol kulübü var. Şimdiki ismiyle Adana İdmanyurdu, önümüzdeki sezon kullanacağı isimle Adana Demirspor Kadın Futbol Takımı. Fakat biz bu yazıda şu an kullanmakta oldukları Adana İdmanyurdu ismini tercih edeceğiz.

Adana İdmanyurdu
Adana İdmanyurdu

Adana İdmanyurdu 1993’te kuruldu. Renkleri Adana’nın iki büyük kulübün renklerinden alınmış: Turuncu ve mavi. Fakat Adana Demirspor’la birleşmelerinden itibaren renkleri mavi ve lacivert oldu.

Adana’nın iki büyük erkek futbol takımı olan Adanaspor ve Adana Demirspor bu sene de Adana halkının yüzünü güldüremedi ama Adana İdmanyurdu yüzümüzü güldürdü. Şampiyon olarak Birinci Lig’e çıktı. (erkeklerdeki Birinci Lig gibi bir alt lig değil, Süper Lig’in dengi olan lig) Sezonun son maçında deplasmanda Antalyaspor’u 0-3’lük skorla mağlup etti.

Olmayan İmkânlara Rağmen Gelen Şampiyonluk

Adana İdmanyurdu bu başarıyı büyük imkânsızlıklar içinde elde etti. Bu takım binlerce kişilik taraftarın önünde oynamıyor. Yani ne bir tribün desteği var ne de bir tribün geliri. Büyük yayın gelirleri de yok. Tabii ki forma ve diğer eşya satışı gelirleri de yok. Yani yokluk içinde oynuyor. Tabii Adana Demirspor’a katılmalarıyla beraber gelecek seneden itibaren bu durum değişebilir.

Şehri yönetenlerin de kadın futbolu ve kadın futbol takımımıza desteği yok. Adanalı milletvekilleri, bakanlar ve belediye başkanlarının önemli bir çoğunluğu destek vermedikleri gibi şampiyonluktan ötürü tebrik bile etmediler. (Sadece birkaçı istisnaydı) Hatta bu sene bir deplasman maçı için çok istemelerine rağmen Adana Büyükşehir Belediyesi otobüs tahsis etmedi. Son anda Adana Demirspor yönetimi yardıma yetişti ve kendi otobüsünü verdi.

Adana Demirspor Kadın Futbol Takımı
Adana Demirspor Kadın Futbol Takımı

Erkek Takımları Bu Başarıyı Örnek Almalı

İşte Adana İdmanyurdu bu zorlu koşullar altında şampiyon olarak Birinci Lig’e çıkmaya hak kazandı. Peki ya Adanaspor ve Adana Demirspor erkek takımları? Her ikisinin de arkasında iyi kötü tribün desteği, tribün geliri, forma ve eşya satış geliri, yayın geliri, az ya da çok siyasi destek, büyük taraftar kitleleri vs. var. Buna rağmen hâlâ imkânsızlıklardan şikâyet ediyorlar. İşte bu yüzden Adana İdmanyurdu’nu örnek almalılar. Çünkü kadın futbolu Adana’da göz kamaştırıyor.

Ne düşündüğünü yazar mısın?