İnce Memed – Çukurova’dan Dünyaya Yayılan İsyan

Bu siteyi ilk kurduğumuzda kaleme alacağımız konuların Adana ağırlıklı olmasına karar vererek yola çıktığımızı hatırlıyorum. Belirlediğimiz bu rotayı istikrarlı bir biçimde bir süre takip ettik. Genellikle Adana’da gezilecek yerler konulu yazılar yazdık. Sonra düşündük ki dünyaya tanıtalım diye çabaladığımız bu toprakları, buralarda yıllar önce yürümüş bir kitap karakteri zaten ziyadesiyle tanıtmıştı. Çukurova’yı seven Adanalılar olarak bu karakteri yazılarımıza konu etmek boynumuzun borcuydu. Adana’nın küçük bir köyü olan Hemite’de dünyaya gelen Yaşar Kemal’i tüm dünyanın tanımasını sağlayan İnce Memed ’in hikayesi bu toprakların en özel anlatıcısı olmayı başarmıştır.

İnce Memed, Yaşar Kemal’in tüm dünyaya armağan ettiği destansı bir eserdir. Çukurova’nın bağrında yetişen bir halk çocuğunun ağa zulmüne karşı baş kaldırışını anlatır. Halkı ezen, sömüren bir grup güç sahibi Ağa ile bir başına çarpışan Memed ‘in mertliğini, yiğitliğini konu alır. Cehaletin kucağına  terk edilmiş Anadolu köylüsünün çektiği çilenin sonucunda patlak veren tek kişilik bir isyanın büyüyerek tüm halkı saran bir umuda nasıl dönüştüğünü anlatan eşsiz bir başyapıttır. Tabi İnce Memed’i bu kadar özel yapan sadece konusu değildir. Yaşar Kemal’in benzersiz betimlemeleri ve kurduğu hayranlık uyandırıcı olay örgüsü kitabın lezzetine lezzet katmıştır. Bir çok yayın evi tarafından defalarca kez basılmış bu eser ilk olarak 1955 yılında yayımlanmıştır. Yaşar Kemal’in ilk eseridir.

ilk basımı Çağlayan Yayınları’nca iki cilt olarak yapılmıştır . Günümüzde ise kimi yayınevleri 4 cilt kimisi ise 1 cilt olarak bu  eserin basımına devam etmektedirler.

İnce Memed Kitabının Konusu Nerede Geçiyor?

Çukurova’nın dikeninden ağacına, kurdundan kuşuna, böceğinden çiçeğine hemen her şeyin en küçük ayrıntısına kadar benzeri görülmemiş bir ustalıkla tasvir edildiği bu yapıt “En iyi 100 Türk Eser” listesinin zirvesindeki yerini gururla korumaktadır. Yaklaşık 40 farklı dile çevrilmiştir. Eser ilk olarak 1957 yılında Bulgarcaya tercüme edilmiştir. Rusça Çevirisini Nazım Hikmet, İngilizce çevirisini ise Edouard Roditi ve Thilda Kemal yapmıştır.

İnce Memed sağrısı terli atını Torosların eteklerindeki çam ormanlarından Antik metropol Anavarza’nın üzüm bağlarına, Yılan Kale burçlarının gölgesinden Ceyhan Ovasının pamuk tarlalarına kadar her karış Adana toprağında koşturmuş, Abdi Ağa’ya karşı başlattığı isyanını Pozantı’dan Kadirli’ye kadar duyurup tüm zalimlere yekten korku salmayı becermiştir.

Benim okuduğum kitaplar içinde en iyisi açık ara İnce Memed’dir. Onun için dizilen tüm methiyelerin az bile kaldığını bu kitabı okuyunca siz de anlayacaksınız.

Ne düşündüğünü yazar mısın?