Adana Otelleri – İbis Adana Hotel

Adana ile hasbel kader bir bağ kurmuş olanlar bilirler ki son yıllarda Adana’da bazı değişiklikler oluyor. Ortak akıl sayesinde özellikle tanıtım konusunda takdire şayan adımlar atıldı. Bir kaç konuda gerçekleşen güçlü atılımlar kendini yavaş yavaş göstermeye başladı. Turizm ile ilgili yapılan çalışmalar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Turizm deyince akla gelen en önemli konulardan biri de tabi ki konaklamadır. Yazımızın temelini oluşturan ve Adana otelleri arasında daha farklı bir konuma sahip olan İbis Hotel ile ilgili biraz bilgi vermek istedim.

İbis Adana Dış Görsel
Adana İbis Hotel Dış Görünüm

Konu olarak neden İbis Hotel’i seçtiğimi merak ediyorsanız cevabı şudur: Ben İbis Hotelin eski çalışanlarından biriyim. Çok iyi bildiğim ve yakından tanıdığım bir işletmedir. Yazılarımın elimden geldiğince bilgilendirici olmasına gayret gösteriyorum. Bu nedenle hakkında çokça bilgi sahibi olduğum bir otelle bu yazı dizisine başlamak bana çok daha mantıklı geldi. İbis Adana Hotel diğer bir çok otelden farklı bir tarza sahiptir. Şimdi hadi gelin biraz daha detaya inelim.

2013 yılının Ocak ayından çalışmaya başladığım bu otelin en fark yaratan özelliği kurumsal oluşudur. Fransa’da yaşayan iki girişimcinin ortaklığı ile faaliyete geçirilmiş olan İbis Hoteller, Accor isimli şirkete ait bir zincirdir. Bu zincir oteller benimsedikleri vizyon ve sundukları konfor ile dünyaya kendilerini ispat etmişlerdir. İbis ismi yabancı kökenli bir isimdir. Balıkçıl bir kuştan alıntıdır bu isim. Accor’un amblemindeki kuş işte o kuştur.

İbis Oteller Hakkında Genel Bilgi

Dünya üzerinde 3000’den fazla sayıda İbis bulunur. Bunların 12 tanesi Türkiye’dedir. Ülkemizde faaliyette olan 12 otelin 3 tanesi de İstanbul il sınırıları içerisindedir. İbis Oteller Zincirinin Türkiye merkezi İstanbul Esenyurt İbis hoteldir. Anadolunun çeşitli şehirlerine dağılmış 9 otelden bir tanesi Adana’dadır. Ben bu yazıda size İbis Hotel Adana’yı anlatacağım.

İbis Hotel Adana, D-400 karayolunun üzerinde şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Havaalanına 8 dakika, Adana otogarına 11 dakikalik mesafededir. Misafir profilini yüksek oranda İş adamları oluşturmaktadır. Daha çok iş seyahatine çıkmış kişilerin tercih ettiği bu otel de zaten onların beğenisine göre düzenlenmiştir. Accor Şirketinin ekonomi sınıfındaki İbis Zinciri 3 yıldızlı otellerden oluşan bri zincirdir. Fakat 3 yıldız deyince aklınıza derme çatma, bakımsız şehir otelleri gelmesin. İbis Adana Hotel’in 165 adet odası vardır. Bu odalardan 2 tanesi engelliler için özel olarak düzenlenmiştir. Diğer bütün odalar standart oda tipindedir. Sadece yatak tipleri French bed ve double bed olarak farklılık gösterir.

adanaotelibis
İbis Adana Hotel Oda İçi Görüntü

İbis Adana Otel’in lobisi bir çok otelden farklı olarak zemin katta değil binanın 1. katındadır. Otel müşterisi olmayan kişiler lobiye uğramadan diğer katlara çıkamıyorlar. Çünkü asansöre oda kartını okutma zorunluluğu var. Odaları kaçıncı katta ise asansör sadece o kata çıkıyor. Diğer katlarda durmuyor. Bu da güvenlik açısından çok güzel bir detay. Restoran ve bar da yine lobi katında bulunuyor. Ayrıca genel kullanıma açık bir de internet odası var. Lobi kattaki tuvalet kadınlar, erkekler ve engelliler için olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

İbis Adana Hotel Odaları

Odalar küçük odalardır. Yataktan arta kalan alan oldukça kısıtlıdır. Zaten gece konaklayıp sabah işe gidecek olanlara yönelik dizayn edildiğinden uzun bir tatil hedefleyenler için ideal olmadığını söyleyebilirim. Ücretsiz wi-fi hizmeti mevcut. Odaya kaydınız yapıldığı anda soyadınız wi-fi şifresi olarak atanıyor. Odalar sade ve temiz. Pencere kenarlarında kıbleyi gösteren ok işaretleri mevcut. Odalara ihtiyaç halinde ekstra yatak konulabiliyor. Çocuklu aileler için bebek veya çocuk yatağı verilebiliyor.

French Bed İbis
French Bed Oda İbis Adana

Isıtma ve soğutma sistemi merkezidir. Günün belli saatlerinde açılır ve kapatılır. Adana sıcağında bunalırsanız ve pencereyi açmak isterseniz önce resepsiyonu aramanız gerek. Pencereler kilitlidir. Kilidi açtırmak için resepsiyondan adınıza düzenlenip odanıza kilit anahtarıyla gönderilen bir belgeyi imzalamanız lazım. Çalıştığım dönemde bu bana çok garip geliyordu ama zorunluydu. Güvenlik sebebiyle böyle bir uygulama yapıldığı söyleniyordu. Mutlaka geçerli bir sebebinin olduğuna inandığım fakat neden olduğunu tam olarak asla öğrenemediğim bir uygulamaydı bu. Pencerenin anahtarı pencereyi açan personel tarafından resepsiyona götürülüp teslim ediliyor.

Otelin zemin katında bir de oto kiralama firması bulunuyor. Bu firma orada kiracı konumunda yani Accor şirketine ait değil. Otelin havaalanı ya da otogara servisi yok fakat hemen yanında İbis taksi durağı var. Taksiler 7/24 hazır bir şekilde bekliyor.

Restoran Ala-Carte olarak hizmet veriyor. Sabah kahvaltısı ücrete dahil değil . Benim çalıştığım dönem kahvaltı ücreti 29 ₺ idi. Otel ücreti hafta içi ve hafta sonu olarak farklı tarifelendiriliyor.Hafta sonu fiyatlar daha düşük.

ibis restoran <Adana
Adana İbis Hotel Restoranı

Otele escort kadın kabul edilmiyor. Bu yönüyle başlı başına bir farklılık yaratıyor. Tabi ki kimsenin alnında ne iş yaptığı yazmıyor fakat eğer farklı farklı kişilerle konakladığı tespit edilirse kişinin otele girişi yasaklanıyor. Tabi bu kadınlar için böyle. Yani bir erkek farklı kadınlarla farklı zamanlarda konaklayabilir fakat bir kadın farklı zamanlarda farklı erkeklerle konaklayamıyor, Ya-sak. Bu kural yazılı bir kural değil ama yönetimçalışanlarla yaptıkları toplantılarda bu şekilde bilgi veriyor.

Sigara İçilebilen ve İçilemeyen Odalar

Otel 8 katlıdır. Belli katlarda sigara içilmesine izin veriliyor. Otelin kendisine ait kapalı ve açık otoparkı mevcut. İbis Otel Adana ‘da havuz bulunmuyor. İnternette İbis Adana Hotel olarak arattırsanız karşınıza çıkacak görsellerde havuz görürseniz o havuzun otele ait olduğunu sanmayın. Adana Büyükşehir Belediyesine ait fıskiyeli havuzdur ve girmek yasaktır. Bilginiz olsun.

Odalarda ihtiyacınızı karşılayacak her ayrıntı düşünülmüş. Lüks ayrıntılar hariç. Eğer ütü gerekirse ütünüzü yapabilmeniz için otelde bir de ütü odası bulunmakta.

Otelde 2 adet de toplantı salonu mevcut. Büyüklükleri farklı olan bu salonlar farklı tipte toplantılar için tahsis ediliyor. Büyük salonun adı Misis, Küçük olanın ki ise Yumurtalık ilçesine bağlı Ayas’tır. Adana’nın iki küçük ve güzel beldesinin isimleri düşünülmüş.

İbis Toplantı Salonu
İbis Adana Hotel Toplantı Salonu

Ekonomi sınıfı otellerden biri olarak hizmet veren İbis Adana Hotel gerçekten farklı bir konsepte sahip. Ucuz ve kaliteli hizmet istiyorsanız tercih edebileceğiniz otellerin en iyisi diyebilirim. Rezervasyon için burayı tıklayabilirsiniz.

“Adana Otelleri – İbis Adana Hotel” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?