Hotel Bosnalı – 130 Yıllık Tarih

bosnalısalih hotel
Hotel Bosnalı

Adana yurdumuzun önemli bir kenti. Son yıllarda her ne kadar geri planda bırakılmış olsa da bulunduğu konum ve sahip olduğu turizm potansiyeli ile önemi asla göz ardı edilemeyecek bir şehir. Tarihî ve sahip olduğu kültürel zenginlikleri ile yıldızı her zaman parlayacak olan Adana, sakinlerinin de çabalarıyla turizmin lokomotifi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Özellikle kaderine terk edilmiş tarihî yapıların restore edilerek kültürümüze tekrar kazandırılması geleceğe daha da umutlu bakmamıza vesile oluyor. Tarihî dokular turizmin olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle Hotel Bosnalı Adana otelleri arasında farklı bir öneme sahiptir.

İç Görsel Hotel Bosnalı
Bosnalı Hotel İçi

Hotel Bosnalı 1889 yılında Bosnalı Salih Efendi tarafından malikane olarak inşa ettirilmiştir. Malikane, yaptırıldığı dönem ve daha sonrasında bir çok önemli şahsiyeti ağırlamış bir çok hatıraya ev sahipliği yapmıştır.

Bosnalı Salih Efendi Kimdir?

Bosnalı Salih Efendi 1865 yılında Bosna Hersek’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mostar’da dünyaya gelmiştir. Bir zaman sonra Balkanlarda yaşanan gerginlikten dolayı doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmıştır. Bütün malını, mülkünü satıp 2 kardeşini ve annesini de yanına alarak Osmanlı topraklarına göç etmiştir. Sayısız limana uğradıktan sonra Mersin’e varmış, burada da bir süre yaşadıktan sonra Adana’ya taşınmıştır. Seyhan Nehri’nin doğu yakasında, Tarihî Taşköprü‘nün yanı başında şimdiki HiltonSA Oteli’nin bulunduğu yerde bir un fabrikası kurmuştur. Dönemin iş erkanından Sabancılarla tanışır ve bir ortaklık kurarlar. Fabrika adı Bosnalı’nın Bos’u ve Sabancı’nın Sa’sını alarak BosSA olarak değiştirilir. Şimdilerde ise O fabrikadan geriye sadece bacası ayakta kalmıştır.

unfabrikası
Bosnalı Salih’e Ait Un Fabrikası

Bosnalı Salih bu dönemde fabrikanın tam karşısına Seyhan Nehri’nin batı kıyısına yazımızın konusu olan konağı inşa ettirmiştir.

Bosnalı Salih Efendi Konağı (Hotel Bosnalı)

Bosnalı Salih Konağı maliklerinin hayattan göçüp gitmesinden sonra kaderine terk edilmişti. Yıkık-dökük bir viraneye dönmüştü. Yıkılmak üzere olan bu konağı satın alan Adanalı iş adamı Halil Avcı, Kültür Bakanlığının da özel izniyle milyonlarca lira harcayarak hayata döndürdü. Tarihî dokusuna zarar verilmeden oldukça özenli bir restorasyon çalışmasından sonra bu tarihî konak, Hotel Bosnalı ismiyle “Özel Belgeli Butik” klasmanında otel işletmesi olarak turizme kazandırıldı.

Bosnalı SalihKonağı Restorasyondan önceki hali
Bosnalı Salih Konağı Restorasyondan Öncesi

Hotel Bosnalı

Bosnalı Hotel ahşap bir konaktır. 12 adet odası mevcuttur. 2 master deluxe, 2 deluxe ve 8 standart oda olarak hizmet vermektedir. Otelin teras katında Hunter (Avcı) adıyla şık bir restoran yer almaktadır. Terasta yüzünüzü nehre döndüğünüzde sağ tarafınızda dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprüsü (2000 yıllık) Taş Köprü’yü, solunuzda ise dünyanın en büyük kubbeli camilerinden biri olan Adana Merkez Camii’ni göreceksiniz. Karşısında da Seyhan Nehri ve nehrin diğer yakasında Hilton Otel ile hemen yanındaki tarihi un fabrikasından geriye kalan fabrika bacası bulunmaktadır.

BosnalıHotelOda
Bosnalı Hotel Odaları

Muhteşem Detaylar

Bosnalı Hotel’in duvarlarında eski Adana’ya ve Atatürk’e ait çokça fotoğraf bulunuyor. Otelin bitişiğinde Tursab’ın (Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği) Adana Şubesi 60 metre ileride ise Atatürk’ün kenti ziyaretleri sırasında konakladığı “Atatürk Evi” yer alıyor. Ayrıca otelin arkasında ise muazzam bir tarih var. Geçtiğimiz yıl gün ışığına çıkarılmaya başlanan 8000 yıllık Tepebağ Höyüğü Hotel Bosnalı’nın bir kaç metre ötesinde arkeolojik kazılara ev sahipliği yapıyor.

Salih Bosnalı Konağı Gece
Bosnalı Hotel Gece Manzarası – Odadan

Yazımın başlarında da söylediğim gibi gerçekten müstesna bir bölgenin tam kalbinde bulunan otel, konuklarına eşi bulunmaz bir deneyim ve konfor sunuyor. Antik uygarlıkların fısıltılarına kulak verip anılarına yarenlik etmek isterseniz Bosnalı Hotel size bunu büyük bir içtenlikle sağlamaktadır.

Bosnalı Hotelmerdiven
Hotel Bosnalı’nın Tarihî Merdivenleri (Restorasyon Sonrası)

Bütün bu özellikleri ve çevresindeki tarihi doku ile beraber Bosnalı Hotel Adana’da gezilecek yerler listesinin en değerli üyesi olmayı bence sonuna kadar hak ediyor. Adana’da kalacak yer ararsanız kesinlikle ve şiddetle tavsiye edebileceğim bir konfor sunduklarını lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Fiyatlar ve rezervasyon için burayı tıklayabilirsiniz.

“Hotel Bosnalı – 130 Yıllık Tarih” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?