Hatay Gezilecek Yerler Rehberi

Türkiye’nin en kapsamlı Hatay Gezilecek Yerler Rehberine hoş geldiniz. Okumakta olduğunuz bu yazıda Hatay’a gitmek isteyen gezginlere tavsiyelerde bulunacağız. Hatay’da gezilecek görülecek yerler, tadılacak lezzetler, ulaşım ve konaklama ilgili bir takım bilgiler vereceğiz. Bunun yanı sıra Hatay hakkında bazı bilgiler de vereceğiz.

Aslında bu yazının ilk hâlinde Hatay’da gezilip görülecek bütün yerleri yazmaya çalışmıştık ama o şekilde çooook uzun olunca sadece en çok bilinenleri ve ulaşılabilir olanları listeye dâhil etmeye karar verdik. Hatay gerçekten de gezginler için bir maden. Bir ay boyunca sürekli gezseniz yine de görülmedik bir tarihî eser ya da doğa harikası kalacağına şüpheniz olmasın. Daha önce Antakya ilçesi için bir yazı yazmıştık. Sanırım Hatay’ın bütün ilçeleri için bunu yapmamız gerekecek.

Hatay Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

Hatay, Türkiye’deki diğer bütün illerden çok daha farklı bir tarihe sahip. Bunu söylediğimizde ilk akla gelen şey Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne sonradan katılmış bir il olması. Fakat o kadarla sınırlı değil. Hatay çok sayıda uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış, farklı dinler için kutsal mekânlar barındıran bir ilimizdir. Antik çağlardan beri tüm Ortadoğu ve Akdeniz için stratejik bir öneme sahip olmuştur.

Asi Nehri
Asi Nehri

Hatay, diğer pek çok ilden farklı olarak iki merkezi olan bir ildir. Elbette idari anlamda bu ilin de tek bir merkezi var ve o da Antakya’dır. Antakya aynı zamanda kültürel bir merkez konumundadır. Fakat Hatay ilinin sanayi ve ticari merkezi İskenderun’dur. Burada çok sayıda fabrika ve gelişmiş bir liman bulunur. Hatta İskenderun, il merkezi olan Antakya’dan daha büyüktür ve çok uzun zamandır İskenderunlular ayrı bir il olmayı talep etmektedirler. Bunun dışında Samandağ, Dörtyol, Altınözü gibi diğer bazı ilçeler de çeşitli açılardan öneme sahiptir. Bu nedenle bir Hatay gezisini merkez ilçe ile sınırlandırmak son derece yanlış olacaktır.

Hatay Gezilecek Yerler İçin Bazı Tavsiyeler

Eğer Hatay’a gelecekseniz ilk dikkat etmeniz gereken şey bir arabanız olması ya da geldiğinizde bir araba kiralamanız gerektiğidir. Elbette bu pek çok yer için geçerlidir ama Hatay için daha fazla geçerlidir. Çünkü hem yukarıda değindiğim gibi Hatay’daki gezilecek yerler merkezle sınırlı değil, hem de merkez olan Antakya’da bile gezerken ulaşımda bazı sorunlar yaşamanız durumuna karşı araba kullanmak daha iyi olur. Çünkü şehirde görülmesi gereken bazı yerler birbirlerine uzak kalabiliyor.

Bir uyarı da Müzekart hakkında. Hatay’da arkeoloji müzesinin yanı sıra pek çok tarihî eser de müze niteliğinde. Girerken ücret ödemek ya da Müzekart göstermek gerekiyor. Hepsi için ayrı ayrı ücret ödemek, inanılmaz masraflı olabilir. Onun yerine Müzekart sahibi olarak daha ucuza hem Hatay’daki müze ve tarihî eserleri hem de tüm Türkiye’deki müze ve tarihî eserleri gezebilirsiniz.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Havayolu: Hatay’ın yaklaşık 10 yıldan uzun bir süredir havalimanı bulunmakta. Antakya şehir merkezine 20 km uzaklıkta. İstanbul, Ankara ve Antalya’dan doğrudan uçak bulmak mümkün. Diğer bütün şehirlerden ise aktarmalı uçak bulabilirsiniz.

Karayolu: Türkiye’nin otoyol ağları Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun ve Belen’e kadar uzanıyor. Ondan sonra ise Hatay’ın geri kalanına normal karayolu ile ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden Hatay’a her gün otobüs bulabilirsiniz.

Demiryolu: Demiryolu Hatay’a gidiyor ama merkez olan Antakya’ya gitmiyor. İskenderun, trenle gelebileceğiniz en son durak. Mersin ve Adana’dan İskenderun’a her gün bölgesel tren mevcut.

Denizyolu: Hatay Büyükşehir Belediyesi 2018’de HADO (Hatay Deniz Otobüsleri) projesini duyurdu. Hatay’la Mersin, Gazimagusa ve Beyrut arasında feribot bulabilirsiniz. Ayrıca İskenderun ve Samandağ arasında da feribot bulabilirsiniz.

Hatay Gezilecek Yerler Listesi (Antakya ve Defne)

Antakya, Hatay vilayetinin merkez ilçesidir. Burası tarihî dokusunu çok iyi korumuş bir yerdir.

Adalı Konağı - Hatay
Adalı Konağı – Hatay

Meclis Binası: Hatay Suriye’den ayrılıp 1939’da Türkiye’ye katıldı. Aradaki on aylık dönemde ise ayrı bir devlet oldu. Meclis Binası olarak andığımız bu bina ise Hatay Devletinin parlamentosuydu.

Tarihî Antakya Evleri ve Sokakları: Bu bölge ise tarihî dokusunu koruyan bir bölgedir. Daracık sokakları ve eski konaklarıyla turistlerin en çok uğradığı noktalardan. Ayrıca son yıllarda açılan mekânlar kültür, sanat ve gece hayatına da hitap etmeye başladı.

Uzun Çarşı: Türkiye’nin tarihî çarşıları içinde en büyüklerindendir. Antakya deyince ilk akla gelen yerlerden biridir. Burada her türden yöresel ürün bulunmaktadır.

Uzun Çarşı - Hatay
Uzun Çarşı – Hatay

Kurşunlu Han: Hatay’ın tarihî hanları içinde en eskisidir. Günümüzde de restoran ve alışveriş yeri olarak kullanılmakta. Burada hediyelik eşya alabilir, mozaik atölyesine katılabilir ve Hatay Mutfağının et yemeklerinden ve künefe yiyebilirsiniz.

Habib-i Neccar Camisi: Türkiye’nin en eski camisidir. İslamiyet’in ilk dönemlerinde yapılmıştır. Aynı zamanda Hristiyan azizlerinin de türbelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Saint Pierre Kilisesi: Dünyanın en eski kilisedir. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde yapılmış olan bir mağara kilisesidir. Dıştaki bina kısmı ise Haçlılar tarafından yapılmıştır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi: Hatay çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapıyor ve bunların hatırı sayılır bir kısmı da endemik. Üstelik bu bitkiler aromatik ve tıbbi amaçlarla da kullanılmıştır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde bu bitkiler hakkında her şeyi görebilirsiniz. Müzeye giriş ücretsiz.

Eski Antakya Evleri
Eski Antakya Evleri

Hatay Arkeoloji Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Burada Hatay’ın binlerce yıllık tarihini ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Ayrıntılı bir gezi yapılırsa bu müze tek başına bir gününüzü alır. Özellikle de mozaikler ve Antakya Lahdi mutlaka görülmeli.

Antakya Kalesi: Şehrin yanı başındaki dağın tepesinde bütün Amik Ovasına hakim bir konumdadır. Rivayete göre Büyük İskender’in komutanları tarafından yaptırılmıştır.

Harbiye Şelalesi: Doğal güzelliği ve tarihî önemi nedeniyle hem Antakya halkının en sevdiği mesire yerlerindendir hem de turistlerin en çok uğradığı noktalardandır.

Hatay Gezilecek Yerler Listesi (İskenderun)

İskenderun Hatay’ın merkezi olmasa da Hatay’ın en büyük ilçesidir. Sanayi ve liman şehridir. Burada da görülmesi gereken önemli yerler var.

İskenderun Sahili: İskenderun’un oldukça uzun ve güzel sahili var. Burada bir yürüyüş yapabilir, deniz manzarasına karşı bir şeyler içebilirsiniz.

İskenderun Sahili
İskenderun Sahili

İskenderun Deniz Müzesi: Türkiye’deki üç deniz müzesinden biridir. Aynı zamanda ilçenin tek müzesidir. İskenderun sadece bir sanayi ve ticaret şehri değildir. Aynı zamanda Türk Deniz Kuvvetleri için de önemli bir liman şehridir. Bu müzede de görevli askerler size rehberlik ediyor.

Fransız Askerî Mezarlığı: İşgal yıllarından kalma bir mezarlık. Birinci Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerleri için yapılmıştır.

İtalyan Katolik Latin Kilisesi: 17. yüzyılın başında Kapuçin Rahipleri tarafından inşa edilmiş ama 1888’de günümüzdeki hâlini almıştır.

Hatay Gezilecek Yerler Listesi (Samandağ)

Samandağ, Hatay’ın Akdeniz’e kıyısı olan bir başka ilçesidir. Çok sayıda tarihî esere ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara: Son zamanların gözde gezi noktasıdır. Titus Tüneli, Roma İmparatorluğu döneminde sel sularını önlemek için yapılmıştır. Yapımında 1000 esir çalıştırılmıştır. Dünyanın elle yapılan en büyük tünelidir. Tarihî eser olmasının yanı sıra doğal güzelliği ile de ziyaretçilerini büyülemektedir. Titus Tüneli’nin hemen yanındaki Beşikli Mağara’da ise oda mezarları var. Burada Roma döneminden soylu bir yönetici ve ailesinin yattığı düşünülmekte.

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara
Titus Tüneli ve Beşikli Mağara

Saint Simon Manastırı: 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Aziz Simon’un 40 yıl yaşadığı yer olarak ünlenmiştir. Antakya ile Samandağ arasındadır.

Çevlik Plajı ve Antik Kentleri: Dünyanın en büyük ikinci plajıdır. Büyük oranda el değmemiş bir yerdir. Muhteşem manzarası ve sunduğu denize girme imkânı ile turistlerin gözde yerlerindendir. Al-Mina Antik kenti ile Seleucia Pierra Antik Kenti de burada bulunmakta.

Hıdırbey Musa Ağacı: Üç bin yıllık olduğu tahmin edilen bir ağaçtır ve kutsal kabul edilir. İnanışa göre Hz. Musa burada asasını toprağa saplamış ve yerden su çıkmaya başlamış. Hz. Musa bu sudan içmiş. Asa ise yeşerip fidana ve sonra ağaca dönüşmüş. İşte o ağacın Hıdırbey Musa Ağacı olduğuna inanılmakta.

Vakıflı Köyü: Türkiye’nin günümüzdeki tek Ermeni köyüdür. Az sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeni burada yaşamaktadır. Suriye sınırına çok yakındır. Turistlerin uğrak noktasıdır. Burası 1915’te tehcire karşı Ermenilerin ayaklanmasına sahne olmuş. Bu nedenle Dünyaca ünlü bir yerdir. Bu köyün hikâyesini daha sonra ayrıca anlatmak gerekecek. Görülmeye değer bir doğal ortamı var. Ayrıca bir tarihî esere de ev sahipliği yapıyor. O da Meryem Ana Kilisesi.

Hatay Gezilecek Yerler Listesi (Dörtyol ve Payas)

Hatay’ın Dörtyol ve Payas ilçeleri İskenderun’un çok yakınındadır ve önemli sanayi merkezleridir. Ayrıca büyük tarihî öneme sahiplerdir. Payas, M.Ö. 333’te (farklı kaynaklarda tarihler bir ya da iki yıl değişik olabiliyor) Makedon Kralı Büyük İskender’in Pers İmparatoru Darius’u yendiği ve M.S. 622’de Bizans İmparatoru Heraklius’un İran Kralı 11. Hüsrev’e yenildiği yerdir. Dörtyol ise Kurtuluş Savaşı’mızda düşmana ilk kez ateşle karşılık verdiğimiz yerdir.

İlk Kurşun Müzesi: Uzun yıllar boyunca Kurtuluş Savaşı’mızın ilk kurşununun İzmir’de atıldığı söyleniyordu ve Hataylılar buna itiraz ediyordu. Ortaya çıkan kanıtlar Hataylıların görüşünü destekliyor. Kurtuluş Savaşı’mızın ilk kurşunu 19 Aralık 1918’de Dörtyol’da Mehmet Çavuş atılmıştır. Bu yüzden pek çok kişiye göre burası Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yerdir. Dörtyol’daki İlk Kurşun Müzesi’nden bu hadise hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada başta Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarının tabloları, o dönemden kalma bazı resmî belgeler, İstiklal Madalyaları ve silahlar bulunmakta.

İlk Kurşun Müzesi, Dörtyol - Hatay
İlk Kurşun Müzesi, Dörtyol – Hatay

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: 16. yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bir Mimar Sinan eseridir. Cami, kervansaray, medrese, bedesten ve hamama sahiptir. Yeri Payas’tadır.

Payas Kalesi: Haçlılar tarafından inşa edilmiş ve Osmanlılar tarafından restore edilmiştir. Namık Kemal de bir süre burada hapis yatmıştır.

Sincan Damlataş Mağarası: 120 milyon yıllık çok eski ve devasa büyüklükte bir mağaradır. 150 metre genişliğinde, 400 metre uzunluğundadır. Sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.

Akdeniz’in İncisi: Arsuz

Hatay’ın Arsuz ilçesi için ayrı bir parantez açmak gerek. Çünkü burası tam anlamıyla cennet. Eşsiz plajlara ve doğa manzaralarına sahip. Her sene yaz aylarında sayısız turist ve Hataylılar buraya akın etmekte. Yaz tatili yapmak, denize girmek ve el değmemiş doğanın tadını çıkarmak için Arsuz ideal bir yer. Batı illerimiz için Bodrum neyse, Hatay ve diğer Doku Akdeniz illerimiz için de Arsuz odur. Hatay Gezilecek Yerler Listenizde kesinlikle ihmal edilmeyecek bir yer varsa o da Arsuz’dur. Aynı zamanda tarihî öneme sahip yerlere sahiptir, bir kısmını sizler için aşağıda yazdık.

Arsuz İlçesi - Hatay
Arsuz İlçesi – Hatay

Arsuz Plajı: Arsuz Plajı, Türkiye’nin en güzel ve temiz denizlerinden birine sahiptir. Üstelik çevresiyle birlikte hayranlık uyandırıcı manzaralara sahiptir. Burada denize girebilirsiniz.

Meryem Ana Havuzu: Hristiyanlar için kutsal yerlerden biridir. Hz. İsa’nın annesi Meryem Ana rivayete göre burada bu havuza girmiştir.

Maryo Hanna Kilisesi: İlk Hristiyan rahiplerinden biri olan Aziz Hanna Arsuz’da bir kilise inşa etmişse de bu kilise sonradan yok olmuştur. 1514’te kilise yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde de kullanılmaktadır. İlçe merkezinde bulunmaktadır.

Hatay Gezilecek Yerler Listesi (Altınözü)

Altınözü, Hatay’ın zeytincilikte başı çeken ilçesidir. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız Altınözü Zeytin Festivali 2019 yazımızda Hatay’ın Altınözü ilçesini tanıtmıştık. Orada görülmesi gereken yerlerden bir kısmını bu yazımızda da listeliyoruz.

Altınözü Zeytin Müzesi: Türkiye’nin ilk zeytin müzesidir. Zeytin, zeytinyağı hakkında her türlü bilginin bulunduğu bir müzedir. 300 yıllık bir zeytinyağı tesisinin restore edilmesiyle kurulmuştur.

Altınözü Zeytin Müzesi
Altınözü Zeytin Müzesi

Altınözü Cam Teras: Cam Teras’ın açılışı geçtiğimiz günlerdeki 3. Altınözü Zeytin Festivali’nde yapıldı. 15 Temmuz Milli İrade Parkı Beyazdere Vadisi’nin eşsiz manzarasını izleme imkânı sunuyor.

Koz Kalesi: Altınözü’nün en büyük tarihî eseri Koz Kalesi’dir. Kozkalesi Köyü mevkiinde bulunur. Kursat Kalesi olarak da bilinir. 1098-1268 yılları arasında Hatay’da hüküm sürmüş bir Haçlı devleti olan Antakya Prensliği tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Antakya Latin Patriği de burada ikâmet etmiştir.

Roma Nekropolleri: Altınözü, Roma İmparatorluğu döneminde üst düzey yönetici ve askerler ile emeklilerin zaman geçirdiği bir yerdi. Yunushan Mahallesi’nde M.Ö. 1. ve 2. yüzyıllardan kalma Roma Nekropolleri bulunmakta. Burada şu âna kadar 22 adet kaya mezarı keşfedilmiştir. Burada bir yıldır kazılar devam etmekte.

Fatikli Camii: 1875’te yapılmış bir Osmanlı camisidir. 2008’de restore edilmiştir. Yeri ise Altınözü Fatikli Mahallesi’ndedir.

Hatay Gezilecek Yerler Listesi (Diğer İlçeler)

Hatay’ın diğer ilçelerindeki yerleri de kısaca analım.

İssos Antik Kenti: Geç Roma döneminde kurulmuş bir şehirdir. 2006’dan itibaren kazılarla gün yüzüne çıkarılmıştır. Hatay’ın Erzin ilçesindedir. Tren Garı yakınlarındadır. Hatay’ın en meşhur antik şehridir.

Başlamış Kaplıcaları: Hatay’ın başlıca kaplıcalarındandır. Güney illerimizin en sık ziyaret edilen kaplıcalarındandır. Burada belediyeye ait bir motel de bulunur. Yeri Erzin ilçesindedir.

Bakras Kalesi: Tarihi ilk çağa kadar dayanmaktadır. Bir dönem Haçlıların eline geçen kale daha sonra Selahattin Eyyubi’ye teslim edilmiş ve onun bir komutanı tarafından yıktırılmıştır. Bölge kısa süreliğine Ermenilerin egemenliğine girince Bakras Kalesi yeniden inşa edildi. Hatay’ın Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle kale sınırlardan uzak düştüğü için etkinliğini kaybetmiştir. Hatay’ın Belen ilçesindedir.

Kanuni Külliyesi: Kanuni Sultan Süleyman’ın 1553’teki Mısır Seferi sırasında yaptırılmıştır. Bir Mimar Sinan eseridir.

Hatay Mutfağı

Hatay Mutfağı hem lezzetiyle hem de devasa genişliğiyle Dünya çapında üne kavuşmuş UNESCO Gastronomi Şehirlerinden biri olmuştur. Hatay Mutfağında yemek çeşitleri çok fazladır. Meze çeşitliliği ise devasadır. Bu yüzden sadece en bilinenlerini yazacağım.

Künefe: Hatay’ın en meşhur tatlısıdır. Şerbetli ve bol peynirli bir tatlıdır.

Yarım Porsiyon Dondurmalı Künefe
Yarım Porsiyon Dondurmalı Künefe

Tepsi Kebabı: Kıyma, çeşitli sebzeler ve baharatların tepsiye yayılması ile yapılan bir kebap çeşididir.

Kâğıt Kebabı: Tepsi Kebabı gibidir ama ondan farkı daha küçük olması ve tepsinin dibine kâğıt serilerek pişirilmesidir.

Oruk: Yağda kızartılan farklı bir içli köftedir.

Fellah Köftesi: Fellah Köftesi, bulgurla yapılan ve maydanoz ile süslenen bir yemektir.

Firik Pilavı: Firik, yeşil durum buğdayından yapılmış bir tahıl ürünüdür. Firik Pilavı ise firik, kuzu eti ve nohut gibi malzemelerden yapılır.

Hatay Tepsi Kebabı
Hatay Tepsi Kebabı

İskenderun Döneri: Hatay’ın İskenderun ilçesi döneri ile meşhurdur. Bol malzemeli ve soslu bir dönerdir.

Belen Tava: Hatay’ın Belen ilçesi Belen Tava adlı yemeği ile meşhurdur. Kıyma veya kuşbaşı etin domates, biber, sarımsak ve çeşitli baharatlarla harmanlanıp toprak tepside fırında pişirilmesiyle hazırlanan bir yemektir.

Biberli Ekmek: Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Biberli Ekmeği ile meşhurdur. Katıklı Ekmek olarak da bilinir. Un, tuz, şeker, çökelek, sürk peyniri, biber salçası, zeytinyağı, soğan, susam ve baharatlarla yapılan bir hamur işidir.

Kömbe: Süt, maya, tuz, un gibi malzemelerle yapılan bir hamur işidir. Ramazan Bayramlarında daha çok tüketilir.

Humus: Hatay’ın başlıca mezelerindendir. Aynı zamanda yemek olarak da tüketilir. Ana malzemeleri nohut ve tahindir.

Abugannuş: Közlenmiş patlıcan, közlenmiş domates , sarımsak, zeytinyağı ve nar ekşisi ile yapılır.

Humus (soldaki) ve Abugannuş (sağdaki)
Humus (soldaki) ve Abugannuş (sağdaki)

Muhammara: Bayat ekmek içi, salça, sarımsak, ceviz ve baharatla yapılır. Kahvaltılık salça derler ama meze olarak da tüketilebilir.

Mütebbel: Tahin, yoğurt ve patlıcanla yapılan bir mezedir.

Zeytinyağlı Kekik Salatası: Altınözü ilçesi Zeytinyağlı Kekik Salatası ile meşhurdur.

Ispanaklı Borani: Ispanak, pirinç, nohut, tuzlu yoğurt ve bol ekşi ile yapılır.

Haytalı: Toz şeker, mısır nişastası, süt, gül suyu, kırmızı gıda boyası ve vanilyalı dondurma ile yapılır.

Hatay Gezisi İçin Restoran Tavsiyelerimiz

Yemekler iyi hoş da bunları Hatay’da nerede yemeliyiz bu da önemli bir mesele. Hatay’da nerede ne yenir? Bu konuda da size birkaç tavsiyede bulunalım.

Kurşunlu Han: Antakya’daki bu tarihî handa Tepsi Kebabı, Kâğıt Kebabı ve Künefeyi denemenizi tavsiye ederiz.

Kurşunlu Han - Antakya
Kurşunlu Han – Antakya

Künefeciler Meydanı: Künefeyi Antakya’daki Künefeciler Meydanı’ndaki künefecilerde de deneyebilirsiniz.

Hatay Sultan Sofrası Evi: Antakya’da bulunan bir restoran. Burada Hatay yiyeceklerinden bir yöresel kahvaltı yapabilirsiniz.

Tarihî Affan Kahvesi: Antakya’daki bu tarihî mekân, Haytalının icat edildiği yerdir. Haytalıyı burada tatmalısınız.

Toros Ocakbaşı: Antakya’daki bu kebapçı ailece favori restoranlarımızdan. Kebapların yanı sıra çok çeşitli ve harika mezeleri var. Hatay mezelerini burada deneyebilirsiniz.

Harbiye Boğaziçi Restaurant: Harbiye’deki Boğaziçi Restaurant, Hataylıların çok tavsiye ettiği ve biz gezginlerin de Harbiye’deki ilk tercihi olan restorandır. Hatay’ın pek çok yöresel yemeği burada bulunur. Bu nedenle tur şirketleri de turistleri buraya götürür. Aynı zamanda bir kahvaltı mekânıdır.

Efes Döner: İskenderun’daki bu dönerci İskenderun Döneri için İskenderunlu dostlarımın en çok tavsiye ettiği mekân.

Kurtoğlu Restaurant: Belen’deki bu restoranda Belen Tava yiyebilirsiniz. Belen’in yıllardan beri en önde gelen restoranlarındandır.

Hatay Gezisi İçin Otel Tavsiyelerimiz

Hatay’da, özellikle Antakya, İskenderun ve Samandağ’da çok sayıda ve her türden otel mevcut. Antakya’da ilk tavsiye edebileceğim otel, Hatay Arkeoloji Müzesi yakınlarındaki The Museum Hotel. Bu otel yapılırken burada çok sayıda tarihî eser keşfedilmiş. Bu yüzden otelin tasarımı değişmiş. En alt kısmı müze olmuş. Yani burası bir müze-otel.

Antakya’da Kurtuluş Caddesi’nde bulunan Liwan Deluxe Hotel ise tarihî bir bir binanın otele dönüştürülmesi ile kurulmuş. Butik otel sevenlere tavsiye ederiz. Aslında Antakya’da birbirinden güzel ve tarihî yapılara kurulmuş butik oteller var ama hepsini şu an yazacak durumda değiliz. Belki daha sonra Antakya’nın en iyi butik otelleri listesi yaparız.

Antakya’da Saray Caddesi girişindeki Sami Akar Saray Otel ise internetteki en yüksek müşteri memnuniyetine sahip otel durumunda. İskenderun’da kalacak bir otel arıyorsanız Pac Meydanı’ndaki Grand Onur Otel’i tavsiye ederiz. Hem merkezî konumu hem de kaliteli hizmeti nedeniyle ilk tercihimiz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?