Hatay Arkeoloji Müzesi – Dünyanın En Büyük Mozaik Müzesi

Geçtiğimiz haftalarda bir Antakya gezisi yapmış ve bir de Hatay Gezilecek Yerler Rehberi kaleme almıştım. Tabii ki Hatay yazılarımız orada bitmiyor. Hatay’daki bazı gezilip görülmesi gereken yerler hakkında daha ayrıntılı bilgi veren bazı yazılarımız da olacak. Okumakta olduğunuz Hatay Arkeoloji Müzesi yazısı da onların ilki.

Hatay Arkeoloji Müzesi - Giriş
Hatay Arkeoloji Müzesi – Giriş

Yenilenen Hatay Arkeoloji Müzesi

Öğrencilik yıllarımda Hatay Arkeoloji Müzesi ‘ni defalarca ziyaret etmiştim. O zamanlar Müze, Asi Nehri kıyısında, Hatay Meclis Binası’nın karşısındaydı. O zamanki müze binası pek güzel olmasa da merkezî bir yerdeki konumu iyiydi.

Mayıs 2011’den itibaren yapımı başlanan ve birkaç yıl içinde tamamlanan yeni müze binası ise hem daha büyük hem de çok daha modern. Tek kötü yanı konumunun yeterince güzel olmaması. Kurtuluş Caddesi’nin oldukça ilerisinde, Reyhanlı ve Altınözü ilçelerine giden yolun üzerinde. Dünyanın en eski kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’ne de yakın sayılır.

On Binlerce Yıllık Yerleşim Alanı Hatay

Hatay’daki ilk yerleşim M.Ö. 43.000 ile M.Ö. 17.000 arasında Hatay’ın Samandağ ilçesinin Meydan köyündeki Üçağızlı Mağarası’nda başlamış. Hatay Arkeoloji Müzesi de buranın bir temsili ile başlıyor. Gişeleri geçtikten sonra karşınıza Üçağızlı Mağarası’nın bir kopyası çıkıyor. Oldukça gerçekçi ve büyüleyici bir ortam oluşturulmuş. Balmumumdan yapılmış mağara insanları da burada.

Böylece ben ve kardeşimin zamanda yolculuğu başlamış oluyor. Hatay’ın on binlerce yıllık tarihindeki bütün dönemleri sırasına göre gezmeye başlıyoruz. Müzenin her bir bölümünde farklı bir numara mevcut. Bu numaralara göre gezerseniz müzedeki eserleri tarih sırasına göre gezmiş olursunuz.

Hatay Arkeoloji Müzesi - Üçağızlı Mağarası ve Mağara İnsanı Canlandırması
Hatay Arkeoloji Müzesi – Üçağızlı Mağarası ve Mağara İnsanı Canlandırması

Hatay Arkeoloji Müzesi – Büyüleyici Bir Yolculuk

Müzeyi gezdikçe Hatay’ın ne kadar büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığını görüp büyüleniyoruz. Hatay sadece bu medeniyetler tarafından yönetilmiş bir ilimiz değil, tarih boyunca Hatay’ı kendi sınırlarına dâhil etmiş her bir medeniyet buraya çok önem vermiş. Burası tarih boyunca çok önemli bir tarım, ticaret, kültür ve inanç merkezi olmuş.

Hatay Arkeoloji Müzesi - Aslan Heykeli
Hatay Arkeoloji Müzesi – Aslan Heykeli

Hatay’ın her bir bölgesinden çıkarılmış çok sayıda tarihî eserin arasında yürümeye devam ediyoruz. Üçağızlı Mağarası’nı geçtikten sonra taş devirleri, madenî devirler, Helenistik dönem, Roma dönemi gibi dönemleri birer birer geçiyoruz.

Her tarafta yüzlerce ve hatta binlerce yıl önce yapılmış, son derece ince birer işçilik ürünü heykeller, sunaklar, kap kacaklar, mühürler, tabletler, cam eşyalar, kılıçlar ve çeşitli silahlar bulunuyor. Gördüğümüz bazı eserler o kadar ince işçilik ürünü ki günümüzde bile bunların nasıl yapıldığına hayret ediyoruz.

Hatay Arkeoloji Müzesi – Devasa Mozaikler

Bu yazının başlığında da belirttiğim üzere Hatay Arkeoloji Müzesi Dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Envanterindeki mozaiklerin sayısı nedeniyle bu alanda Dünya birincisidir. Tarihî devirlerde bir yolculuk yaptıktan sonra mozaiklerin olduğu kısma ulaşıyoruz.

Mozaiklerin sayısı kadar bazı mozaiklerin büyüklüğü de dudak uçuklatıyor. Bu mozaikler Roma ve Bizans dönemleri hakkında bize çok şey anlatıyor. O dönemler burada yaşamış olan insanların yaşam tarzları, inançları ve kültürleri bu mozaiklerde ölümsüzleşmiş.

Hatay Arkeoloji Müzesi - Mozaikler
Hatay Arkeoloji Müzesi – Mozaikler
Hatay Arkeoloji Müzesi - Dev Mozaikler
Hatay Arkeoloji Müzesi – Dev Mozaikler

Hatay Arkeoloji Müzesi yetkilileri de olağanüstü bir iş çıkarmışlar. Müzenin iç mimari yapısını bu devasa mozaikleri daha iyi sergileyecek şekilde düzenlemişler. Mozaikleri seyredeceğimiz alan öyle güzel düzenlenmiş ki kendimizi o mozaiklerin karşısında karınca gibi hissettik.

Hatay Arkeoloji Müzesi – Lahitler Odası

Mozaikleri geçtikten sonra sırada Hatay Arkeoloji Müzesi ’nin Lahitler Odası vardı. Buranın girişini az kalsın gözden kaçırıyorduk. Kardeşimin fark etmesiyle bu odaya girdik ve o an anladım ki bu müzede gördüğümüz her kapıdan içeri girip göz atmalıyız. Müze yöneticileri bu girişi biraz daha belirginleştirmeliler.

Lahitler Odası, Hatay’ın pek çok yerinden çıkarılmış yüzlerce yıllık lahitlerin sergilendiği oda. Bir zamanlar devlet yöneticileri ve zengin tabakadan biri öldüğünde normal mezarlara değil lahitlere defnedilirmiş. Lahdin büyüklüğü ve üzerindeki işlemeler de ölen kişinin ne kadar statü sahibi ya da zengin olduğunu gösterirmiş. Lahitler Odasındaki her bir lahit de bunun bir kanıtı.

Fakat Lahitler Odasının sonunda öyle bir lahit var ki özellikle görülmesi gerekiyor. Bu lahit, Antakya Lahdi ’dir. Diğerlerinden çok daha büyük olmasının yanı sıra üzerindeki her bir işleme ne kadar usta eseri olduğunu gösteriyor. Sadece Antakya Lahdi ’nin işlemeleri bile saatlerce incelenmeyi hak ediyor. Eğer Hatay Arkeoloji Müzesi ’ne giderseniz kesinlikle gözden kaçırmamanız gereken eser Antakya Lahdi ‘dir.

Büyük Antakya Lahdi
Büyük Antakya Lahdi

Öğrencilik yıllarımda Antakya Lahdi ’ni özellikle ziyaret ederdim. Her seferinde de büyülenirdim. O zamanlar Antakya Lahdi ‘nin yanında bu lahitten çıkmış ailenin kemikleri de sergilenirdi ama bu kez bunu göremedim. Belki de bu şekilde olması daha iyidir.

Hatay Arkeoloji Müzesi – Sikke Odası

Hatay Arkeoloji Müzesi ‘ndeki bir sonraki durağımız ise antik çağlardan beri basılmış çok sayıda madenî paranın sergilendiği oda oldu. Neredeyse paranın icadından beri Hatay’da basılmış her türlü sikkeyi bu odada gördük.

Hatay Arkeoloji Müzesi - Sikkeler
Hatay Arkeoloji Müzesi – Sikkeler

Taş devri, bronz çağı, demir çağı, Helenistik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemi, Emevi ve Abbasi dönemleri, Memlûk dönemi, Osmanlı dönemi ve daha nicesi. Bütün bu uygarlıkların neredeyse her bir hükümdarı adına basılmış bronz, demir, altın ve diğer malzemelerden basılmış sikkeleri de ayrıca inceledik.

İslami Dönem Eserleri

Hatay Arkeoloji Müzesi ‘ndeki gezimiz tahmin ettiğimizden çok daha uzun sürdü. Çünkü beklediğimizden çok daha zengin bir müze ile karşılaştık. Hatay Valiliği’nin sitesinde yer alan bilgiye göre 10 adet alan canlandırması, 86 adet heykel, 6 adet sütun ve sütun başlığı, 1340 m2 mozaik, yazıtlar, steller, mil taşları, lahitler, 6 adet maket ve 58 adet vitrin içerisinde, binlerce metal, seramik ve cam eser sergilenmekte. Proje tamamlandığında 120 adet heykel, yaklaşık 3500 metrekare mozaik, 942 adet sikke, 90 adet vitrin içerisinde binlerce eser olacak.

Müzenin en sonunda ise Hatay tarihinin en yakın dönemi olan İslami döneme ait eserler var. Burada Memlûk ve Osmanlı dönemleri başta olmak üzere İslamiyet Çağı’ndan kalma eserler bulunmakta. Tarihî nitelikteki tıp kitapları, Kur’an-ı Kerim’ler, devlet kararlarının metinleri bulunmakta. Her biri sadece büyük bir düşüncenin ürünü değil, aynı zamanda büyük birer sanat eseri.

Hatay Arkeoloji Müzesi - El Yazması Kitaplar
Hatay Arkeoloji Müzesi – El Yazması Kitaplar

Müzenin bu bölümünde Hatay’daki pek çok tarihî eserin maketleri de var. Kanuni Camisi, St. Pierre Kilisesi gibi tarihî eserlerin maketlerini o kadar güzel tasarlamışlar ki insanın alıp eve götüresi geliyor. (Böyle bir düşünceniz varsa müzenin hediyelik eşya dükkânına göz atabilirsiniz)

Hatay Arkeoloji Müzesi – Ziyaret Bilgileri

Böylece Hatay Arkeoloji Müzesi gezimizi tamamlamış olduk. Aslında hakkını vererek gezdiğimizi söyleyemem. Müze o kadar büyük ve o kadar ayrıntılı ki bütün ayrıntılara hakim olarak yapacağınız bir gezi tam bir gününüzü alabilir.

Hatay Arkeoloji Müzesi pazartesi günleri hariç her gün açık. Sabah saat 08.30’da açılıyor. Kışın saat 17.00’de yazın ise 19.00’da kapanıyor. Müze geziniz uzun süreceği için erkenden gelmenizi tavsiye ederim. Bu arada müzenin dinlenebileceğiniz ve bir şeyler atıştırabileceğiniz kafeleri ve hediyelik eşya alabileceğiniz dükkânı da var.

Müzenin kafesinde hatıra fotoğrafı çekinebilirsiniz.
Müzenin kafesinde hatıra fotoğrafı çekinebilirsiniz.

Hatay Arkeoloji Müzesi’ne girmek için kişi başı 25₺ ödemelisiniz ya da Müzekart göstermelisiniz. Müzekart’ı Hatay Arkeoloji Müzesi gişesinden 70₺ karşılığında çıkartabilirsiniz. Açıkçası Müzekart çıkarmak daha kârlı. Çünkü bir yıl boyunca Hatay ve Türkiye’deki bütün müzeleri (sadece dört istisnası var) bu kartla başka bir ücret ödemeden gezebiliyorsunuz. Hatta dün yayınlanan bir habere göre millî saraylar da Müzekart ile gezilebilecek.

Hatay Arkeoloji Müzesi’ne şehir merkezinden aracınızla, taksiyle ya da dolmuşla gelebilirsiniz. Eğer yakınlarda otel arıyorsanız Antakya merkezde çok sayıda güzel butik oteller var ama ben size daha farklı bir otel olan The Museum Hotel’i tavsiye ederim. Hem Hatay Arkeoloji Müzesi ‘ne yakın hem de bu otelin kendisi de bir müze. En altında tarihî eserler sergilenmekte.

Ne düşündüğünü yazar mısın?