Göreme Milli Park Statüsünden Çıkarıldı

Daha önce Kapadokya ve özellikle Göreme ile ilgili birkaç yazı yayınlamıştım. Türkiye’nin görülmesi gereken en nadide gezi noktalarından biri olduğundan bahsetmiştim. Orada geçirdiğim zamanlar aklıma geldikçe büyük bir özlem duyduğumu içtenlikle söyleyebilirim. Kapadokya’nın benim gönlümdeki yeri çok başkadır. Özellikle Göreme‘nin bende bıraktığı iz oldukça özeldir. Dönem dönem fırsat buldukça ziyaret etmeye çalıştığım bu yöre ile ilgili bugün okuduğum bir haber ise beni gerçekte derinden yaraladı.

1986 yılında milli park ilan edilen bu eşsiz destinasyonun Cumhurbaşkanlığı kararıyla milli park statüsünden çıkarıldığını öğrendim. Bu ne demek? Felaket tellallığı yapıp müteahhitlere peşkeş çekileceğini söylemeyeceğim. Bunu dillendirmeyi bir kenara bırakın aklımdan bile geçirmek istemiyorum. Fakat yörenin başına çok iyi şeyler gelmeyeceğinden de eminim. 

Öncelikle “Milli park nedir?” bundan bahsedelim. Milli Park, devletin bir yöreye veya bölgeye sahip olduğu görsel ve duyusal değerlerden dolayı özel bakım ve koruma altına alınması maksadıyla verdiği ayrıcalıklı statüdür. Bu statüdeki alanlar tüm fevri teşebbüslere karşı  kanunlarla korunurlar. Amaç ise bu tip bölgelerin taşıdığı doğal ve tarihi dokuyu olası zararlara karşı koruyarak sonraki nesillere aktarılabilmelerini sağlamaktır. 

UNESCO’nun Dünya Doğa ve Kültür Mirası listesinde yer alan Göreme de 1986 yılından beri Milli Park statüsüne sahipti. Önemi ve özellikleri sadece Türkiye değil tüm dünya tarafından biliniyor ve kabul ediliyordu. 

Göreme Neden Önemli?

Peki Göreme’yi bu kadar özel yapan nedir? Göreme, dünyada eşi benzeri olmayan yeryüzü oluşumlarına sahiptir. Hasan ve Erciyes Dağları’ndan püsküren lavlar çevredeki araziye çökmüştür. Yıllar içinde bir dizi rüzgar ve diğer doğa olaylarının yarattığı aşınımlarla şekillenen bu volkanik tüf vadisi şimdiki eşsiz yeryüzü oluşumlarına kavuşmuştur. Peribacaları olarak isimlendirilen oluşumları görmek için her yıl binlerce turist ülkemize gelmektedir. 

Sadece doğa turizmi değil kültür turizminin de beşiği konumunda olan Göreme vadisi Hacı olmak için yöreye gelen binlerce hristiyan hacı ve hacı adayına da ev sahipliği yapmaktadır.Hz. Meryem’in Kudüs’ten İzmir’e göç ederken izlediği güzergahın bir bölümü Göreme Vadisi içinden geçmektedir. Bu da Göreme Vadisi’nin Hristiyan alemi için kutsal sayılmasını sağlamaktadır.

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Göreme Milli Parkı, Cumhurbaşkanı kararı ile milli park statüsünden çıkarılmakla büyük bir yapılaşma ve bilinçsiz ticari işgal tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Umarım bu söylediklerimiz yaşanmaz. Umarım Göreme Vadisi dahil Tüm Kapadokya ihtişamını yıllar boyu korumaya devam eder.

“Göreme Milli Park Statüsünden Çıkarıldı” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?