Gezi Blogları ve Festivaller

Son günlerde zamanımızın çoğunu alan ve yazılarımızın konularını oluşturan festivaller sayesinde birçok farklı içerik fikri edinmiş olduk. Her yıl düzenlenen geleneksel festivallerin yanı sıra takvime eklenen her yeni festival biz gezi blogları için bulunmaz nimet. Tek başına bu nedenle bile seyahat bloglarının modasının geçeceğini hiç bir zaman düşünmüyorum. 

Lezzet festivali Etkinlikleri
Gezi Blogları ve Festivaller

Geçenlerde bir sitede okuduğum haberlerden biri yukarıda sözünü ettiğim konuya değiniyordu. Başlık da sanki haber değil bir dileği vurgular gibiydi. “Gezi bloglarının modası sonunda geçiyor mu?” şeklinde atılmıştı. Bitsin mi isteniyor emin değilim ama bitmemesi için hangi şart gerekiyorsa zaten kendiliğinden oluşuyor. Bu yazımda da buna değinmek istedim.

Gezilen, görülen, fotoğrafları çekilen ve haklarında bloglar yazılan gezi noktalarının sayısı değişmeyebilir fakat her gezginin bakış açısı farklıdır. Bir gezgin herhangi bir gezi noktasını fotoğraf çekerek işleyebiliyor iken başka bir gezgin yeme-içme kültürünü, daha başka bir gezgin ise eğlence kültürünü konu olarak işleyebilir. Herkes aynı değildir. Örneğin yeme-içme kültürünü konu olarak seçen gezi blogları bile kendi aralarında birçok dala ayrılabilir. Kimisi deniz mahsulleri, kimisi ızgara çeşitleri kimisi de vejetaryen yemek kültürü hakkında yazmayı tercih edebilir. Konu asla bitmez.

Blog Konuları

Bir gezi noktası hakkında daha önce sayısız blog yazarı sayısız içerik yayınlamış olabilir. Bunlar arasında benzerlik de olabilir. Sonuçta istikrarlı biçimde ve alabildiğine özgün olanların ayakta kalacaklarını düşünürsek içeriklerin sınırını gezi noktalarının sayısının değil yazım gücündeki farklılığın belirleyeceğini söylemek yanlış olmaz.  

Gezi Blogları
Gezi Blogları

Gezi blogları birçok farklı destinasyonu konu olarak ele alabilir. Kimi blog yazarı değerlendirmelerini yazım gücü ile okuyucuya aktarabiliyor iken kimisi de fotoğraf becerisini kullanarak farklılık yaratmaktadır. İkisini birden çok iyi yapabilenler ise zirveye yerleşir. Burda asıl önemli olan nokta ise gezmeyi ve yazmayı sevmekten geçiyor. 

Dünya bu kadar hızla değişiyor iken yeni fikirlerin ortaya çıkması çok zaman almıyor. Blog çeşitleri için de bu böyle… Örneğin son zamanlarda festival blogları oldukça fazla rağbet görüyor. Neredeyse her yeni gün yeni bir festival doğuyor. Bunların bazıları gelenekselleşiyor bazısı da yok olup gidiyor. Sonu ne olursa olsun her yeni etkinlik, gezi blogcuları için yeni içerik fikirleri barındırdığından oldukça önemli. 

Gezi Blogları Açısından Bu Yıl Nasıl Geçti?

Adana kökenli blog sayfalardan biri olarak bu yıl festivale doyduk diyebilirim. Tabi henüz bitmiş değil. Önümüzdeki günlerde Belemedik Fotoğraf Festivali o gerçekleşecek. Festivallerin öncesinde içerik hazırlamayı âdet haline getirmiş olsak da bu kez Belemedik Fotoğraf Festivali’nin bitimini beklemeye karar verdik. Hakkında çok az şey bildiğimiz bir konu ile ilgili yeterince bilgi toplamadan yazmak beni rahatsız eden bir durum olduğundan etkinliği beklememiz gerektiği kararını vermek çok da zor olmadı. 

Türkiye ve hatta dünyanın farklı yerlerinden fotoğrafçıların ve blog yazarlarının katılacağına emin olduğum bu doğa harikası yerin festival düzenlemesi oldukça takdire şayan. Bu girişimlerinden ötürü de Pozantı Belediyesi’ni de ayrıca kutlamak istiyorum. Adana Lezzet Festivali’nin parlayan yıldızı olan bu belediyemiz gerçekten ellerinden gelenin en iyisini vermeye devam ediyor. 

Bize düşen de bu etkinliğe katılıp gözlemlerimizi sizinle paylaşmak. Bakalım neler olacak..

“Gezi Blogları ve Festivaller” için 0 yorum

  1. kesinlikle doğru. Ek olarak sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar gezi bloglarının yerine geçemez!

    Oldukça başarılısınız. Devam:)

Ne düşündüğünü yazar mısın?