Foça – Hayallerdeki Ege Kasabası

Dost meclislerinde seyahat konuları açılınca konuşulan yerlerin başında iki bölgemiz gelir. Ege ve Karadeniz bölgelerimiz bu sohbetlerin kamberleridir. Onlarsız konuşulan gezi içerikli sohbet, sohbetten sayılmaz. Gidilen yerler anlatılır, tavsiyeler edilir, hayallerdeki yerler konuşulur. Bu hayallerden biridir tatlı Ege kasabaları. İşte bu tip muhabbetleri seven insanların ahir ömürlerinde en az bir kere kullandıkları “hayalimdeki Ege kasabası” tabirindeki yer benim için Eski Foça ‘nın ta kendisidir.

Foça Sokakları
Foça Sokakları

Adı daha çok Foça olarak bilinir. Haritalarda da sadece Foça olarak gösterilir. Eski Foça olarak anlatmamın sebebi tahmin edebileceğiniz gibi Foça’nın bir de yenisinin bulunmasıdır. Fakat ben Yeni Foça’yı henüz ziyaret etmedim.

Foça benim için gerçekten fazlasıyla özel bir yer. Bir çoğumuz, şehirlerin kalabalıklığından ve gürültüsünden bunaldığımızda hayal kurmaya başlarız. Buhranların panzehridir hayaller. Benim gibi seyahat etmeyi ve tatil yapmayı sevenler için bu hayaller sakin ve şirin tatil kasabaları olarak kendilerini gösterir.

Foça Turist Danışma

Küçük bir yerdir Foça. Eskiden çok daha küçük bir balıkçı köyüymüş. Zamanla bir ilçeye dönüşmüş. Yine de şirinliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Eski taş evleri, bozulmamış tarihi dokusu, dar ve parke taşlı sokakları ve balıkçı tekneleri ile bu güzel ilçe, benim hayalini kurduğum o şirin Ege kasabasının vücut bulmuş hâlidir.

Phokaia

Bu dünya tatlısı kasabanın eski adı Phokaia’dır. Bu adı çevresindeki küçük adacıklarda bulunan foklardan almıştır . Daha sonra bu isim değişerek Foça’ya dönüşmüştür .

İzmir’in kuzeyinde bulunur. Bir yarımada üzerinde kurulduğundan aynı zamanda doğal bir limandır. Tam merkezinde kamu binaları ve bankalar bulunur. Yarımadanın sağ ve sol tarafında ise balıkçı tekneleri, restoranlar ve kafeler yer alır. Sokaklardaki begonviller ve eski taş yapılar bu ilçeye sıcaklık ve samimiyet katar.

Gramofon Kafe – Foça

Foça ile Nasıl Tanıştım?

Bu şirinlik abidesi yer ile bundan 11 yıl önce staj yapmak için gittiğimde tanışmıştım. Turizm işletmeciliği ve otelcilik okuduğum yıllarda staj yapmak için tercih ettiğim bir yerdi. O zaman hayran kalmıştım. Bu hayranlığın neticesinde burası benim için, İzmir’e her yolum düştüğünde 1 saatliğine bile olsa mutlaka uğradığım bir yer hâlini aldı.

Foça Otel Menendi
Otel Menendi

Yaz aylarında İngiliz ve Fransız turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Sakin bir yer olması ile ünlüdür. Yani eğer gece hayatı ile bütünleşik bir eğlence tarzı arıyorsanız burası size göre bir yer değil. Kafa dinleyip rahatlamak, deniz kokusu eşliğinde balık yiyip, bir kafede kitap okumak istiyorsanız işte o zaman burası sizin için en ideal yer olacaktır.

Taş Evler
Taş Evler

Adana gezi rehberi olarak çıktığımız bu yolda Türkiye’de gezilecek yerlerden de bahsettiğimizi görmüşsünüzdür. Gezdiğimiz yerleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Adana gezi blog olarak Eski Foça’yı ziyaret edilecek yerler listesine eklemenizi öneririm. İnanın bana çok seveceksiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?