Yapay Işık – En iyi Gezi Fotoğrafının Çekmenin Sırları

Bir önceki yazımda fotoğrafta ışığın öneminden bahsetmiştim. Bu yazımda da ışığın türlerinden biri olan yapay ışık ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle yapay ışık nedir biraz ondan bahsedeyim.

Yapay ışık

Fotoğrafçılıkta ışık her şeyden önemli. Hatta fotoğrafın temelini ışığın oluşturduğunu söylemiştim. Doğal ışıktan da bahsetmiştim. Yapay ışık ise kontrolü bizim elimizde olan, hareket ettirilebilen, yeri değiştirilebilen, gücü ayarlanabilen ve istenilen yere yönlendirilebilen ışıktır. İster küçük bir el feneri ya da çakmak isterseniz devasa aydınlatma sistemleri olsun, tümü bu kategoriye girer. Bunun dışında, fotoğrafa etki vermek için programlar ve uygulamalar aracılığıyla da ışık oluşturabilirsiniz. Gezi fotoğrafçılığında nadir olsa da kullanılabilir. Özellikle yakın plan çekimlerde yani börtü-böcek, çiçek gibi yakın plan çekebileceğiniz nesnelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ışık türlerinden en çok kullanılanı flaşlardır. Bazı makinalarda dahili bazılarında ise harici olarak bulunabilen flaşlar bu tür çekimler için çok işlevseldir.

Yapay-Işık-Photoshop-ile-oluşturulmuş-ışığa-örnek-1
Yapay-Işık-Photoshop ile oluşturulmuş ışığa örnek

Gezi fotoğrafçılığında konunuz eğer çok geniş veya çok derin bir alana yayılmış değilse yapay ışığın etkisi yeterli olacaktır. Örneğin tarihi bir sütunun önünde çekmek istediğiniz bir portre de size yardımı büyük olacaktır. Ender görülen bir bitki veya hayvan türünü fotoğraflamak istiyorsanız rahatlıkla kullanabileceğiniz ışık yine yapay ışık olacaktır.

Günümüzde birçok yapay ışık türü mevcuttur. Renk, güç ve boyut olarak türlere ayrılırlar. Gezi fotoğrafçılığında işinize en çok yarayacak olanlar ise küçük ve orta güçte ışık kaynaklarıdır. Burada önemli olan nokta taşınabilirlik ve tüketeceği enerjidir. Çok güçlü ışık kaynakları kullanabilmek için bu gücü karşılayabilecek enerji kitlerine sahip olmanız gerekir ki bu da hem maliyetli hem de taşıma konusunda size sıkıntılıdır. Çünkü güçlü ışık kaynakları normal olarak büyük boyutludur ve çok yüksek enerjiye ihtiyaç duyarlar. Burada söz ettiğimiz enerji iki türlüdür. Birincisi onu bir yerden başka bir yere taşırken lazım olacak fiziksel enerji, ikincisi ise istediğiniz güçte bir ışık sağlayabilmesi için gereken elektrik enerjisidir.

Gezi fotoğrafçılığında özellikle manzara gibi geniş bir alanı temsil eden kategorilerde fotoğraf üretmek istiyorsanız yapay ışık size yeterli olmayacaktır. Bu durumda doğal ışığı tercih etmeniz gerekecektir.

Gezi fotoğrafçılığında ışık türlerinden doğal ışığı ve fotoğrafik zenginlik açısından ele aldığımız ters ışığı anlattığımız diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Işık fiziksel davranışını kavradığınız anda her şey sizin yaratıcılığınıza kalacaktır. Yaratıcılığınız ve bilginiz birleştiği zaman ortaya harikulade fotoğraflar çıkmaması için hiçbir sebep kalmaz.

Bol bol gezin ve bol bol fotoğraf çekin. Sağlıcakla kalın  

Ne düşündüğünü yazar mısın?