En İyi Gezi Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Benim asıl işim fotoğraf çekmek. Evet, Bu işten para kazanıyorum. Fotoğraf çekmek hem işim hem de en büyük tutkum. Fotoğraf makinesini her elime alışımda sanki yeniden doğuyorum. Bir profesyonelim ama halen amatör ruhla çekmekteyim. İşimi zevkle yapmamı sağlayan ve onu benim için bir tutkuya dönüştüren şeyse fotoğraf çekmeyi çok sevmek. Sadece mutlu anlarımda ya da kendimi çok iyi hissettiğim zamanlarda mı çekiyorum? Tabii ki hayır. Kendimi moralsiz hissettiğim zaman da fotoğraf çekerim. Bu konuda fazla detaya girmeyi düşünmüyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi bu yazıda “En iyi gezi fotoğrafı nasıl çekilir?”, bunu anlatacağım.

Gezi Fotoğrafı
Gezi Fotoğrafı

Gezi blogları yayınlayan bir site olduğumuz için diğer türleri şimdilik bir kenara bırakarak gezi fotoğraflarından ve gezi fotoğrafçılığından bahsetmek istiyorum. Sitemizdeki yazıları incelemiş olabilirsiniz ve bu incelemenin ardından yazılarımda kullandığım fotoğrafların yeterince iyi olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Eğer böyle bir sonuca varırsanız sizinle aynı fikirde olduğumu bilmenizi isterim. Evet, şimdiye kadar ki yazılarımızda kullandığımız fotoğrafların çoğunluğu gerçekten de tatmin edici değil. Gezi fotoğrafçılığı ile ilgili en iyi fotoğraflarımı bu yazı dizisine sakladım diyebilirim. Bu yazı dizisiyle beraber konumuz olan “iyi fotoğraf çekmek” ile ilgili örnekleri de yayınlama fırsatı bulmuş olacağım.

Genellikle dijital fotoğraf makinelerini baz alarak konularımı anlatmayı düşünüyorum. Cep telefonlarıyla da gezi fotoğrafları çekilebilir. Karmaşık olduğu düşünülen ve benim anlatmaktan fazlasıyla keyif alacağım cihazlar, çoğunlukla compact, yarı profesyonel ve tam profesyonel fotoğraf makineleri olduğu için konularımı da bu cihazlar üzerinden örneklendirmeyi planlıyorum.

Fotoğrafçılık da birçok farklı meslekte olduğu gibi kendi içinde dallara ayrılır. Her dalın kendine göre dinamikleri vardır. Teknik bilgi sahibi olup bunu etkili kullanmak kadar konuyu iyi tasarlamak veya yakalamak başarılı fotoğraf çekmenin önemli koşulları arasındadır.

Fotoğrafı Fotoğraf Yapan Şey: Işık

Fotoğrafın özü ışıktır. Zaten “fotoğraf” kelimesi de “ışık hüzmesi” (foton) ifadesinden gelmektedir. Yani aslında yaptığınız şey ışığın size gösterdiği sahnenin grafiğini çekmektir. Işığı ne kadar iyi kullanırsanız göstermek istediğiniz konuyu o kadar ön plana çıkarma şansınız olur. Işığı zihninizdeki sahneye uyarlamak için bir çok koşulu bir araya getirmeniz gerekir. Bunlardan birisi de açı bilgisidir. Çoğu zaman doğru açıyı yakalamak da yetmeyebilir. Gözünüzle gördüğünüz sahne size çok estetik görünüyor olsa da bir türlü fotoğraflarınıza yansıtamıyor olabilirsiniz. Bu noktada önem kazanan konu “ışık kaynağı” konusu olacaktır. Işık kaynağının türü, gücü ve konumu, çekim yaparken size gerekli olan ana hatları sağlayacaktır.

Gezi Fotoğrafı ve Işık İlişkisi

Işığın türleri ve özellikleri vardır. Ben doğal ışık kullanmaktan yanayım. Unutmamak gerekir ki sahnenin doğallığını en iyi yansıtan unsur sahneye hükmeden ışığın doğallığıdır. Denizdeki yakamozu güzel yapan şey Ay ışığıdır. Doğal ışık fotoğrafınızı doğal gösterecektir.

Işığınız tam istediğiniz gibi olmasına rağmen bu, çekilen fotoğrafa yansımıyor ise zihninizden bol bol “doğal ışık” ifadesini geçireceksiniz. Özellikle gezi fotoğrafı çekerken bunu çok sık yaşayacaksınız. Gezi fotoğrafçılığında doğal ışığınız genellikle gün ışığı ve ay ışığı olacaktır. “Doğada başka doğal ışık mı var ki “genellikle”diyorsun?” diye soranlarınız olursa ateş böceklerini hatırlamanızı tavsiye ederim. Ben bu ve buna benzer şeylere de doğal ışık diyorum. 🙂

Günümüz dijital fotoğraf makineleri (DSLR) ışığın doğru kullanımı ile enfes sonuçlar vermektedir. Gezi fotoğrafçılığında eğer konunuz geniş bir alanı kapsıyorsa (manzara fotoğrafı gibi) gün ışığı veya ay ışığı ışık kaynağınız olacaktır. Bu kaynaklar yeri değiştirilemez kaynaklardır. Bunu neden söylüyorum? Fotoğrafçılıkta bir çok kişinin sevmediği ama doğru kullanıldığında en üst seviye kareler elde edebileceğiniz fotoğraflara zemin hazırlayabilen bir unsurdan bahsetmek istediğim için yazıyorum. Ters ışık…

Ters Işık Nedir?

Ters ışık, tam karşınızdan vuran ışık demektir. Fotoğraf makinesine tam karşıdan vuran ışık doğru kullanılamazsa kabusunuz olabilir. Sert ve oldukça güçlü bir şekilde vuran bir ışığa karşı konuyu fotoğraflamak oldukça zor bir iştir. Bu ışığa rağmen konunuzu bulunduğunuz açıdan çekmeye kararlı iseniz konuya (nesneye) yaklaşmalısınız. Fakat bu sadece makro dediğimiz yakın plan çekimler için geçerlidir.

Gezi Fotoğrafı Çekerken Ters Işık Nasıl Kullanılır?

Gezi fotoğrafı çekmeyi düşünüyorsanız ve konunun manzara ise iyi sonuçlar almanız daha farklı yollarla mümkündür. Bunlardan bir tanesi makinenizi zemine netlemektir. Bunu yaptığınızda ışığın negatif etkisini bir nebze de olsa yumuşatma şansını yakalarsınız.

Başka bir yol ise parasoley kullanmaktır. Parasoley ışığın direkt olarak lensten içeri girmesini engelleyecektir. Bunu bir şapka gibi düşünebilirsiniz. Işığı kestiğiniz zaman konuyu görme ve fotoğraflama imkanı yakalarsınız.

Karşınızdan vuran yüksek ışığa karşı (Ters ışık) fotoğraf çekeyim diyorsanız ve yukarıda saydıklarım size yeterli gelmediyse başka bir yol daha var. Filtre kullanın. Filtreleri güneş gözlüğü gibi düşünebilirsiniz. Lensin (objektifin) önüne takılırlar. Özellikle ND filtre bu tip ışıklara karşı harika sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bilmeniz gereken ise her filtrenin her lense uygun olmadığıdır. Lensinizin çapını ve filtrenin koyuluk derecesinin de ne kadar etkili olacağını bilmeniz gerek. Bu filtreleri fotoğrafçılarda bulabilirsiniz. Bir çok türde filtre var. Polarize filtre, dereceli ND filtre (graduated neutral density filter), turuncu, kırmızı ya da sadece bir UV-Skylight filtreler bu kategorinin unsurlarıdır. ND filtreler diğer türlere göre en etkilisi fakat aynı zamanda en pahalı olanlardır.

Yukarıda saydıklarıma dikkat ederseniz cihazınızın diyafram, enstantane ve iso ayarlarına henüz hiç değinmedim. Bu üç unsur farklı özelliklere sahiptir. Fakat ışıkla ilgili ortak bir özellikleri vardır. Konumuz Ters Işık olduğundan bu üç yeteneği anlatmayı sonraya bırakıyorum.

Yukarıda saydıklarımı uygulamanıza rağmen istediğiniz fotoğraf elde edilemediyse, bu durumda yapmanız gereken iki şey kalıyor. Ya ışık kaynağınızın yerini değiştireceksiniz (gezi fotoğrafçılığında kaynağınız Güneş ya da Ay ise bu mümkün değil. İşte bu nedenle yeri değiştirilemez kaynak diyoruz) ya da açınızı değiştireceksiniz. “Açımı da kaynağımın yerini de değiştirmek istemiyorum” diyorsanız geriye tek bir yol kalıyor. Beklemek. Işığınızın gücünü kaybetmesini bekleyeceksiniz. Güneşin alçalmasını mesela… Güzel fotoğraf çekmek yaratıcılığınızla direk ilişkilidir. Bunu unutmayın.

Bunlar doğal ışık kaynakları ile ilgiliydi. Yapay ışık kullanacaksanız daha farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Gezi Fotoğrafçılığında yapay ışık kullanmanın inceliklerini de bir sonraki yazımda anlatacağım. Sonraki yazımın başlıkları arasında enstantane hızları, alan derinliği , uzun pozlama gibi başlıklara da uzun uzun değineceğim.

Sağlıcakla kalın. Takipte olun

Ne düşündüğünü yazar mısın?