Coworking Ofisleri Adana’da

Dijital göçebeler çağında yaşıyoruz. İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması yeni iş kolları yaratırken, eski iş kollarının bir kısmını da yok ediyor. Öte yandan bazı işler de yok olmasa bile dönüşüme uğruyor. Günümüzde bir mekâna bağlı olmadan çalışanların sayısı durmaksızın artıyor. Hâliyle onlara yönelik ofisler de ortaya çıkıyor. Coworking ofisleri Dünya’da ve Türkiye’de hızla yayılmakta olan bir konsept. Biz de Adana’da bu ofislere ihtiyaç duyanlar için bir liste hazırladık. Fakat listeye başlamadan önce coworking ofisi nedir ve neden gereklidir, onu açıklayalım.

Coworking Ofisleri
Adana Coworking Ofisleri

Coworking Ofislerine Kimler İhtiyaç Duyuyor?

Herkesin bir ofise ihtiyacı olabilir. İster tek başınıza çalışacağınız bir oda, isterseniz başkalarıyla paylaşacağınız bir ortam olsun, bilgisayar başında huzurlu bir şekilde işinizi yapmak istersiniz. Günümüzde kimileri hiçbir kuruluşa bağlı olmadan freelance çalışıyor. Kimileri de bir kuruluşa bağlı ama kuruluşun binasında çalışmıyor, işini evinden yapıyor. Bu, günümüzde yaygın bir iş modeli.

Sadece bununla sınırlı değil. Kuruluşunuzun binasında normal bir mesai ile çalışan biri olsanız dahi bazen başka bir şehre gönderilirsiniz ve gittiğiniz yerde de bir çalışma ortamına ihtiyaç duyabilirsiniz. Mesela şirketiniz sizi Adana‘ya bir iş için gönderdi ama şirketinizin Adana’da bir ofisi yok. Fakat sizin bir günlüğüne de olsa burada bir ofise ihtiyacınız var.

Neden Coworking

Şöyle bir durum da olabilir: Adana’da bir iş yeriniz var ama iş yerinizin imkânları yetersizdir. Takımınızla toplantı yapabilecek, hatta bazen konferans düzenleyebilecek bir yer de lazım olabilir. İş yerinizde tadilat olduğu için de birkaç günlüğüne bir ofise de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun dışında öğrenciler de sessiz ve konforlu bir ortamda ders çalışmak isterler.

İşte böyle durumlarda çalışan insanların genelde evlerinden ya da kafelerden çalıştığı söylenir. Fakat bu ortamlar çoğu zaman ideal bir çalışma ortamı sunmuyor. Evdeyken tek başınıza olmak sıkıcı gelebilir, komşunuz çok gürültü yapıyor olabilir, semtinizde yeterince hızlı bir internet olmayabilir, anneniz ya da eşiniz her gün elektrikli süpürge çalıştıran bir temizlik tutkunu olabilir… Bu konuda bir çok şey sayabiliriz.

Kafeler de ideal bir çalışma ortamı sunamıyor. Bu işe en uygun şekilde tasarlanmış kafeler bile yeterince rahat ettiremiyor. Çünkü oraya sadece çalışmak için gelenler olmuyor. Yüksek sesle konuşanlar, yüksek sesli müzik, ayak altında dolaşan çocuklar, sık sık “bir şey ister misiniz” diye soran garsonlar, hatta tabak çanak sesleri dikkat dağıtıyor. Kafelerin internet hızı da yetersiz olabilir.

Ofisler Ne Sunuyor?

İşte yukarıdaki nedenlerden ötürü coworking ofisleri ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu ofisler hem paylaşımlı ofis olarak, hem kişiye özel ofis olarak, hem de sanal ofis olarak kullanılabiliyor.

Paylaşımlı ofiste, 10-20 masanın olduğu bir salonda size özel bir masa veriliyor. Hazır ofiste ise sadece size özel bir oda veriliyor. Sanal ofisi ise sadece iş yeri adresi olarak gösteriyorsunuz. Bu tür yerlerin toplantı salonları ve konferans salonları olabiliyor. Kafe kısmı ise zaten olmazsa olmazlardan.

Bu ofislerde günlük, aylık ya da yıllık olarak yer kiralayabilirsiniz ki sağladığı imkânlar düşünüldüğünde kendinize ayrı bir ofis açmaktan çok daha az masraflı ve bazı avantajları var. Mesela coworking ofislerinden işinizi yönetirseniz uygun fiyatlı bir kira dışında masrafınız yok.

Coworking ofislerinin bazı çok önemli avantajları var:

  • Dikkatinizin dağılmasını engelleyecek sessiz bir ortam.
  • Farklı sektörlerden sizin gibi profesyoneller de orada olduğundan onlarla tanışabilirsiniz. Bir network sahibi olabilirsiniz, yeni ortaklıkların yolu açılabilir. İş hayatınızda güçlü bir çevreniz olabilir
  • Sıcaklıktan, masanın yüksekliğine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bir ortam.
  • Yüksek hızlı ve kaliteli internet.
  • Bazılarında çay, kahve, atıştırmalık ücretsiz olabiliyor.
  • Yine bazılarında yazıcı, tarayıcı, fotokopi ücretsiz.
  • Kişiye özel masa, dolap ve hatta isterseniz oda.
  • Bazılarında resmî iş yeri adresi olarak da kullanma imkânı.

Türkiye ya da Dünya çapında şubeleri olan coworking ofislerinin sadece bir tanesinin Adana’da şubesi var ama Adana’nın yerlisi olan üç coworking ofisi bu açığı kapatıyor ve kalite olarak hiç de aşağı kalmıyor. Sırayla hepsini tanıyalım.

WorkinStation

Adana’ya özgü bir mekân. Süleyman Demirel Bulvarı’nda bulunan bu yeri evime yakın olması nedeniyle geçtiğimiz günlerde ziyaret ettim. Oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. Üç kattan oluşuyor. En alt kat kafe. Tabii ki orada da çalışma yeri var. Bir üst katta paylaşımlı ofis bulunuyor. En üst katta ise hazır ofisler bulunuyor.

Mekân çok nezih. Her şey düşünülmüş. Çok hızlı bir internet bağlantısı, konforlu masalar, sessiz bir ortam var. Yukarıdaki paylaşımlı ve özel ofislerde çay ve kahve ücretsiz. Burayı şirketinizin adresi olarak da gösterebiliyorsunuz. Kargo ve posta karşılama hizmeti de sunuyorlar. Kafenin menüsü ve hizmetinden de çok memnun kaldım. Paylaşımlı ofise yerleşene dolap da veriliyor. Coworking ofislerde yazıcı ve faks hizmeti de var.

Bu arada toplantı ve konferans salonları da var. Hatta Adana’daki bazı şirket ve eğitim kuruluşları burada etkinlik de düzenliyorlar.

https://www.workinstation.com/

Dreamwork Offices

Dreamwork Offices, Adana’nın en büyük şirketlerinden Halil Avcı tarafından açıldı. Yeri ise oldukça merkezî bir yer olan tren istasyonu yakınlarında.

Özel ofis, paylaşımlı ofis ve sanal ofis hizmetleri sunuyor. Sessiz bir çalışma alanı sunuyor. Posta ve kargolarınızı kabul ediyorlar. Yüksek hızlı internetleri var. Sınırsız çay ve kahvenin yanı sıra kahvaltı ve meyve servisi yapıyorlar. 7/24 ofis erişimi var. Yazıcı ve faks hizmeti var.

Toplantı odaları ve etkinlik alanları da mevcut. Burada da bazı etkinlikler yapılmakta. Burayı da adresiniz olarak gösterebilirsiniz.

https://www.dreamworkoffices.com/

Go Ofis

Go Ofis de Adana’nın yerlilerinden. Yeri Türkmenbaşı Bulvarı’nda. Hızlı internet, yazıcı, adres gösterme, toplantı ve seminer odaları, kargo bekletme, kilitli dolap, sessiz bir alan, kafe etkinlikler, vs. hepsi Go Ofis’te de aynen mevcut. 7/24 hizmet sunuyor.

Hatta Go Ofis’in fazlası da var. Oyun alanı, lounge alanı, spor salonu, vale hizmeti, dinlenme odası da onu cazip hâle getiren özelliklerden.

http://www.goofis.co/

Regus

Regus, Adana merkezli değil, küresel bir oluşum. Adana da dâhil olmak üzere çeşitli illerde ve başka ülkelerde şubeleri var. Adana’daki yeri ise oldukça merkezî bir yer olan Atatürk Caddesi’nde.

Paylaşımlı ofis hizmeti olsa da web sitesinden anladığım kadarıyla özel ofisleri biraz daha öne çıkarıyorlar. Sanal ofis hizmeti de var. Günlük, saatlik, aylık, yıllık üyelik seçenekleri var.

Kahve içeceğiniz ortak bir alan, hızlı internet, toplantı ve konferans alanı, etkinlikler burada da mevcut. Şirketinizin üssü olarak da kullanabilirsiniz. Hatta Regus, küresel olmanın bütün avantajlarını kullanıyor. Yapacağınız bir anlaşma ile sadece Adana değil, küresel ölçekte Regus ofislerini kullanabilirsiniz.

https://www.regus.com.tr/office-space/turkey/adana

Ne düşündüğünü yazar mısın?