Covid-19 ’un (Coronavirüs) Hayatımızda Yarattığı 15 Önemli Değişiklik

Covid-19, yaşamımızda ortaya çıkan çok köklü değişikliklerin baş sorumlusu olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bunlardan tespit edebildiğimiz 15 tanesini sizin için derledik.

Covid-19 , yaşamımızda ortaya çıkan çok köklü değişikliklerin baş sorumlusu olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bunlardan tespit edebildiğimiz 15 tanesini sizin için derledik.

Covid-19
Coronavirüs (Fotoğraf: Cottonbro)

1) Tokalaşma – Öpüşme – Kucaklaşma

Türk toplumu yapısının genlerine kadar işleyen tokalaşma ve öpüşme, Covid-19 ile hayatımızdan çıktı. Türk samimiyetinin ve sıcaklığının göstergesi sayılan bu vücut dili hareketi salgının yayılma riski nedeniyle konulan sosyal mesafe kuralı ile bizlere veda etti. Ezber bozan Coronavirüsün hayatımıza en büyük etkilerinden biri bu oldu

2) Komşuluk – Misafirlik Alışkanlığı

İnsanımızın en önemli sosyalleşme faaliyeti sayılan komşu ziyaretleri ve misafirlik kavramı kökten değişmiş gibi görünüyor. Çat kapı girip çıktığımız komşu evleri artık yabancı birer mekân durumuna düştü. Komşuluk ilişkilerinin bu denli kısıtlanması Covid-19 virüsünün bizden çaldığı en değerli hazine olarak gösterilebilir.

3) Temizlik (Hijyen) Alışkanlığı

Hijyene verdiğimiz önem ile dünya sıralamasında edindiğimiz konumun bize yaşattığı sarsılmaz gurur daha üst bir seviyeye taşınmış oldu. Temizlik kurallarına dikkat eden bir millet olarak özen gösterdiğimiz kişisel bakım ve çevre temizliğimize daha fazla önem vermeye başlayarak beyazdan daha beyaz olma yolunda hızla ilerliyor oluşumuz su götürmez bir gerçek halini aldı.

4) Yaşam Tarzı

Coronavirüsün bize öğrettikleri arasında şüphesiz en zorlayıcı olan konu hayatı eve sığdırmaktı. Sokaktan içeri giremeyen halkı evden çıkamaz hale getirebilecek yegâne güç olsa olsa ancak ölüm tehditleri savuran böylesi bir virüse ait olabilirdi. Ölüm korkusu yayabilme gücüne mazhar olan bu düşman gerçek anlamıyla ciğer parçalayan, hayat söndüren bir kudrete sahip. Zırhınızı kuşanıp eşiğe çıksanız bile hep bir tedirginlik hissedeceğiniz sokağın tek efendisi şimdilik O. Kapımızın önünde kendimizi yabanın ortasındaymışız gibi hissettiren başka bir düşmanla tanışmış olanınız varsa lütfen bize ulaşsın.

5) Kitap Okuma Alışkanlığı

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde güzel şeyleri alışkanlık haline getiriyoruz. Demek ki bir musibet gerçekten de bin nasihatten katbekat etkili olabiliyor. Covid-19 sayesinde Türkiye genelinde kitap satış rekorları kırıldı. Okumaktan çok uzak olan halkımızı gazeteden başını kaldırmadan, roman, öykü diye ayırmadan, iyiye kötüye aldırmadan yazılı her nesneyi okumaya odaklı birer süper okuyucuya dönüştürenin bir tehditten ibaret olması yine de bu güzelliğe gölge düşürmemeli.

6) Daha Güçlü Aile Bağları

Eve kapanmamıza sebep olan Coronavirüsün bize hatırlattığı güzel şeylerden bir başkası ise ailenin önemi idi. İşe güce dalıp, hayatın koşuşturmacasına kapılıp unuttuğumuz ya da ihmal ettiğimiz ailemize yakın olma fırsatı veren ve bağlarımızı gemici düğümüyle bağlanmış Hollanda halatları kıvamına getiren yine bu küçük şeytan oldu. Yanında bulunamadıklarımıza ise istediğimiz her an ulaşamamanın yarattığı hasret duygusu ise daha güçlü bağların oluşmasına vesile oldu. Bundan dolayı tabi ki Coronavirüse teşekkür etmeyeceğiz. Yapabileceğimiz şey başımızı ellerimizin arasına alarak kendimize şu soruyu sormak: “Aklımız neredeydi?”

7) Sokak Hayvanları ile Mesafe

Biz evlere kapanınca sokaklarda yaşamakta olan sokak hayvanları kendilerini yalnız hissetmiş olabilirler mi? Hiç sanmıyorum. İnsandan başka hiçbir canlının, bir evi evin gerçek sahibine dar etme yeteneğine sahip olduğunu sanmıyorum. Bundan dolayı insanların pervasızca işgal ettiği evlerin yani sokakların ev sahipleri olan hayvanlar eminim huzura ermişlerdir. Biz yine de rahatsızlık verme pahasına da olsa yazın yaklaştığı şu günlerde onlar için sokaklara birer kap su koymayı ihmal etmeyelim

8) Duyarlılık

Covid-19 (Coronavirüs) bize, ne kadar duyarlı bir toplum olduğumuzu bir kez daha hatırlattı. Memleketimin güzel insanları neden bu kadar duygusallar diye hayıflanırken iyi ki de duygusallar diye düşünmeme vesile olan düşman bir virüsün güzelliklere de aracı olması şaşırtıcı değil mi? İroni budur işte. Zorda kalanlara uzanan yardım elleri, borcu kapatılan veresiye defterleri, kenetlenme. Halkın sosyal mesafe kuralını delmeden yaptığı en güzel kucaklaşma değil de nedir?

9) Coronavirüs Disiplini”

Bir şeyi sürekli yapma alışkanlığı kazanmayı ancak ciddi bir disiplin sağlayabilir. Salgından korunabilmemiz için gereken en önemli unsurlardan biri olan temizlik (hijyen) konusunda dikkati elden bırakmamak için gereken şey, bu alışkanlığı kazanana kadar çalışmaktı. Çalışmayı ertelemeden her gün bir önceki günden daha fazla dikkat ederek verdiğimiz bu çaba bize harikulade bir disiplin duygusu kazandırmış oldu.

10) Yetenek Keşfi ve Gelişme

Yapacak bir şey bulamayan insanlar, sıkılmayı en az Covid-19 kadar tehlikeli bulmuş olmalılar ki sürekli bir arayış içinde olma eğilimi gösterdiler. Yapılan sosyal medya paylaşımlarından edinebileceğimiz en güzel çıkarım ise yeteneklerimizin önemli ölçüde geliştiğidir. Evde ekmek yapmalar, yaratıcı oyunlar üretmeler, ev aletleri konusunda hayret verici icatlar ortaya koymalar işte bu sıkıntının ürünüdür.

11) Spor Alışkanlığı

Dışarda gezip tozamıyor, gezilere turlara katılamıyor oluşumuz evde fiziksel bir aktiviteye girişemeyeceğimiz anlamına gelmez. Doğada jogging yapamıyorsak sporu eve taşırız. Aslında bu konuda ev hanımlarının fazla zorlanacağını sanmıyorum. Evde spora en vakıf grup yaptıkları iş düşünüldüğünde, ev hanımlarıdır. Bu su götürmez bir gerçek. Coronavirüs evde spor kavramını güçlendirip kült bir kavram haline getirmiştir. Bunun aksini iddia edeni salonumda 50 şınavlık düelloya davet edebilirim.

12) Beslenme Alışanlığı

Coronavirüs, beslenme alışkanlıklarımızda da çok önemli değişiklikler yapmış gibi görünüyor. Fast food kavramından uzaklaşmamızı sağlayıp neredeyse hepimizi yeni şeyler denemeye hazır cesur birer aşçıya dönüştürmesi ise bize verdiği hediyelerden biri olarak gösterilebilir.

13) Tasarruf Alışkanlığı

Ev ekonomisinin ne kadar önemli olduğunu anladık. Güçlü bir ekonominin en önemli koşulunun ise ciddi bir tasarruftan geçtiğini keşfettik. Şu zorlu günler bize, har vurup haran savurmanın ne kadar delice olduğunu, yaşattığı ağır yaşam koşulları ile göstermiş oldu. Cebimizden çıkan her kuruşun eksikliğini içimiz acıyarak hissettik. Böylece gereksiz yere harcadığımız tek bir meteliğimiz için bile suçluluk duymaya başladık. Tabii olay hepimiz için bu kadar dramatik olmayabilir fakat konunun vahametini varlığımızın teminatı olan devletimizin başlattığı 10 liralık bağış kampanyalarına bakarak rahatlıkla anlayabilmek zor bir iş olmasa gerektir.

14) Sağlığımıza Özen Göstermek – Ruhsal Sağlık

 Covid-19 sadece fiziksel sağlığımızı tehdit etmesinin dışında bünyelerimizde yarattığı ruhsal sıkıntılarla da ne kadar ciddi bir sorun olduğunu defalarca kez kanıtlamış bir miniktir. Sıkılmanın sebep olduğu “kendine kendine konuşma” etkinliğini ciddi bir bunalımın kaçınılmaz tezahürü sayan birçok insan soluğu psikologların eşiğinde almıştır. Halbuki kendi kendine konuşmanın ne kadar zevkli olduğunu daha önceden keşfedebilmiş olsalardı olmadık konuları konuşulmayacak yerlerde konuşmaktan vazgeçip belki de fikir suçu adı verilen garip bir kavramı hukuk litaratüründen tamamen silmiş olacaklardı.

15) Gündemi Takip Etme

Coronavirüs neredeyse tüm toplumu azılı birer gündem takipçisine dönüştürdü. Bu hayatımıza kasteden de kim ola ki sorgulaması ile gözünü kulağını gündem takibine tahsis eden insanımız haber alma hürriyetinin ümüğüne çöküp iliğini kurutmaya ant etmiş bir nefere dönüşmekten geri durmayacaklarını tüm dünyaya kanıtlamışlardır

Ne düşündüğünü yazar mısın?