Ciğerci Edip Usta

Adana Kebabı ile ilgili daha önce yazdığım yazıda Adana’daki pek çok kebapçının, kebabın hakkını veremediğini ve bu yüzden kebabın kötü tanıtıldığını belirtmiştim. Bugün ise kebabı ve ciğeri doğru yapan bir yeri, Ciğerci Edip Usta ‘yı tanıtacağız ve tablada kebap yeme kültürü üzerine birkaç söz söyleyeceğiz.

Tablada Kebap Kültürü

Özellikle çok büyük, meşhur kebapçıları hiç tavsiye etmiyorum. Çünkü bunlar hem müşteriye yetişmek için zırh kıyması yerine makine kıyması yapıyorlar hem de bulundukları devasa mekânın masraflarını çıkarmak için etten kısıp, Adana Kebabının orijinal menüsünde olmayan şeyleri menüye dâhil ediyorlar. Hatta bazılarının müşteriye yetişmek için önceden pişirilmiş kebapları ısıtıp getirdiği bile görülmüştür. Buna rağmen abartılı bir fiyat koymayı da unutmuyorlar.

Tablacılarda ve küçük dükkânlarda satılan kebap ise gerçekten daha kaliteli oluyor. Çünkü gerçek kebapçılık ruhunu yaşatıyorlar. Menüye gereksiz şeyleri dâhil etmiyorlar. Eti makinede çekmiyorlar, zırh kıyması yapıyorlar ki olması gereken de budur. Tadı çok daha güzeldir. Şatafatla göz boyamıyorlar. Fiyatı da makul bir seviyede tutuyorlar.

Bu arada zırh kıyması ile makine kıymasının nasıl ayırt edebileceğini merak ediyorsanız onu da söyleyelim. Makineden çıkan kıymanın bütün parçaları eşit büyüklükte olur. Zırh kıyması ise zırh dediğimiz bıçakla ince ince kıyıldığı için parçaların tamamı aynı büyüklükte olmaz. Ayrıca daha sulu olur. Farkı buradan anlayabilirsiniz.

Adana’nın Kalbinde Sevimli Bir Mekân

Bugün küçük kuzenim ve Ankara’dan gelen küçük yaşta bir misafirimizi Adana gezisine çıkardım. Tarihî yerleri ve müzeleri gezdik. Gezinin sonuna geldiğimizde yağmur nedeniyle ıslanmış, binlerce adım atmış, yorulmuş ve hâliyle acıkmıştık. Tam da o sırada Tarihî Kazancılar Çarşısındaydık ve canımız kebap istiyordu. Kazancılar Çarşısı, daha önce de belirttiğimiz üzere Adana Kebabının doğum yeridir. Burada çok iyi kebapçılar bulunur. Ayrıca ciğerle kahvaltı kültürü de Adana’ya buradan yayıldığından çok iyi ciğerciler vardır.

Ciğerci Edip Usta
Ciğerci Edip Usta

Tarihî Büyük Saat‘e vardığımızda, onun arka tarafında, Çarşı Hamamının yakınında küçük ama sevimli bir dükkânın bize göz kırptığını gördük. Tabelada Ciğerci Edip Usta yazıyordu. Hem ciğer kebabı yapıyor, hem de Adana Kebabı ve diğer kebap çeşitlerini yapıyordu. Sıcak bir şekilde karşılandık ve hemen içeride bir masaya yerleştik.

İçeride az sayıda masa vardı. Gerektiği durumlarda sokağa da masalar kurulabiliyor elbette. Çok küçük bir yer. İlk dikkatimi çeken şey ise mangalın hemen yanında duvara asılı olan ve eti kıymak için kullanılan zırh oldu. Doğru yere gelmiştik, burası eti makinede çeken yerlerden değildi. Bu arada etraf da tarih kokuyordu.

Ciğerci Edip Usta Lezzeti ve Fiyatı

Dürümleri sipariş ettik ve karınlarımızı doyurduk. Yemeğin lezzetine hayran kaldık. Yediğimiz şeyin el emeği olduğunu hissettik. Masada gereksiz aperatifler yoktu. Bu nedenle bir artı puan daha yazdık.

Başka olumlu bir şey de içeceklerdi. Büyük kebapçılarda el yapımı ayran ve şalgam bulmak artık pek kolay değil. Onlar market reyonlarındaki, tadı pek de güzel olmayan ayran ve şalgamdan satıyorlar. Ciğerci Edip Usta ise dolabında el yapımı ayran ve şalgam bulunduruyor ve oldukça lezzetliydi.

Kısacası lezzetten oldukça memnun kaldık. Kebabı çok beğendik ve o eski kebapçıların, ciğercilerin tamamen yok olup gitmediğine sevindik. Ciğerci Edip Usta çok iyi bir Adana Kebabı yapıyor. Ciğere gelince, bu mekânın asıl olayı isminden de anlayacağınız üzere ciğer. Ciğerde ise mükemmel bir performans çıkarmışlar. Adana’da denediğim ciğerciler arasında en iyiler sıralamasına yazabilirim.

Kalkmadan önce ikram edilen çayı içtik ve kalkarken makul bir hesap ödedik. Üç adet dürüm ve içeceklere toplamda 50 lira ödedik ki enflasyonun böylesine yüksek olduğu bu dönemde çok uygun bir fiyat. Son kuruşuna kadar karşılığını aldığımızı düşünüyorum.

Ciğerci Edip Usta’yı Adana Gezi Rehberinize dâhil etmenizi tavsiye ederim. Hem kalitesi ile hem de bulunduğu konum ile (Büyük Saat civarı) kolaylıkla bir Adana gezisinin parçası hâline getirilebilir. Bu arada sabah saat altıda işe başlıyorlar. Yani ciğer yiyerek kahvaltı yapma ritüeli yapmak istiyorsanız bunun için de uygun bir yer.

Ne düşündüğünü yazar mısın?