Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası – Adana

Geçtiğimiz yıllarda okuduğum bir sanat dergisinin bir sayısında İstanbul’un sanattan gitgide uzaklaşmakta olduğu eleştirisi yapılırken Adana ve Eskişehir’in sanatta yükselişte olan şehirler olduğu belirtilmişti. Eskişehir’de yaşamadığım için o kısmını bilmem ama Adana için söylenen şey doğrudur. Adana son yıllarda sadece festivaller şehri değil, aynı zamanda güzel sanatlar şehri oldu. Son yıllarda şehirdeki resim, heykel, müzik kursları, sanat ve kitap temalı kafeler, sergi ve galeriler çığ gibi büyüdü, ayrıca yeni müzeler açıldı. Öte yandan bunun öncesi de vardı. Adana’nın sinema ve edebiyatta Türkiye’nin yüz akı olan şehirlerden biri olduğundan söz etmiştik. Adana’nın sanattaki bir başka gururu ise Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO)’dır.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın Tarihi

ÇDSO, resmî olarak 1988’de kurulsa da ilk çalışmalarına 17 kişilik küçük bir kadro ile 1991’in son aylarında başladı. İlk konserini ise 5 Ocak 1992’de verdi ki bu tarih, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 70. yıl dönümüydü.

O günden beri ÇDSO büyük başarılara imza attı. Zaman içinde kadrosunu genişleten ÇDSO, her hafta Adana’da konser vermeye devam ettiği gibi turnelere de çıktı. Türkiye’nin pek çok şehrinde konser verdiği gibi Kıbrıs, Suriye, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde de konserler verdi. Türkiye ve başka ülkelerdeki festivallerde konserler verdi.

ÇDSO, Japonya turnesi esnasında Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu ve 5. Senfoni’sinin CD kaydını yaptı. Olumsuz hava şartlarına rağmen Nemrut Dağı’nda konser vererek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Elazığ türkülerinin senfonik düzenlemesi ile Harput Senfonisi’ni gerçekleştirdi. Elazığ’ın ardından bu senfoniyi Ankara ve İstanbul’da da çaldı.

ÇDSO’nun Bazı Başarıları

ÇDSO’nun en büyük projelerinden biri olan İlahi Senfonisi çok beğenildi ve ÇDSO bu senfoniyi pek çok şehrimizde çaldı.

Adana’daki 6. Kolordu Komutanlığı’nın desteği ile ÇDSO, Çukurova Üniversitesi Açık Hava Tiyatrosu’nda Çaykovski’nin 1812 Uvertürü’nü gerçek top sesleri ile çaldı ki bu başarının Türkiye’de fazla örneği görülmez. (Ben de bu eseri hep gerçek top sesleri eşliğinde dinlemek istemişimdir) ÇDSO ayrıca pek çok eseri Türkiye ve Dünyada ilk seslendiren orkestra olmuştur.

ÇDSO Nisan 2015’te bir rekor kırdı. Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı için bir kapanış konseri verdi. Konseri yaklaşık 100.000 kişi izledi ki bu sadece Türkiye’de değil Dünya çapında da övgüye değer bir rekordur.

ÇDSO’nun Günümüzdeki Faaliyetleri

ÇDSO, her hafta Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda konser vermeye devam ediyor. Her sezon başında, programını dikkatlice belirliyor ve o program doğrultusunda yıl boyunca ilerliyor. Haftalık konserlerinin yanı sıra her sene yapılan Hacı Sabancı’yı Anma Konseri gibi özel konserleri de var. Ayrıca farklı ülkelerle dostluk konserleri düzenliyor.

ÇDSO turnelere de çıkıyor. Farklı şehirlerde de konserler veriyor. Bunun yanı sıra Adana’da halkın her kesimine evrensel müziği sevdirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Pamuk tarlalarındaki mevsimlik işçilere, hapishanelerdeki mahkûmlara, köy ve ilçe okullarındaki öğrencilere kadar her kesime konserler veriyor.

Konserler ve Biletler

İster Adana’da yaşıyor olun, isterseniz Adana’ya gezmeye gelmiş biri olun Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerinizi dinlemenizi tavsiye ederim. Konserler neredeyse her hafta veriliyor ama biletleri kısa sürede tükenebiliyor. Ona göre erken davranmak gerek. ÇDSO, konserlerini Atatürk Caddesi’ndeki Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda veriyor. Şehrin son derece merkezî bir yerinde.

Şunu da belirteyim, konserlerin bilet fiyatları oldukça uygun. Yani aklınızda “klasik müzikler sadece zenginlere, elitlere hitap eder” diye bir düşünce varsa onu aklınızdan silin. Bu senenin takvimi henüz açıklanmadı ama geçtiğimiz sene için konuşursak ÇDSO’nun bir konserinin bilet fiyatı, bir sinema biletinden ya da bir paket sigaradan daha pahalı değildi.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası hakkında daha fazla bilgi almak, onunla ilgili haberleri takip etmek ve konser programını görmek için resmî sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://cdso.gov.tr/

Biletleri gişeden alabilirsiniz. Ya da internet üzerinden bilet satın almak isterseniz Biletini Al sitesini kullanabilirsiniz: https://www.biletinial.com/mekan/cukurova-devlet-senfoni-orkestrasi

“Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası – Adana” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?