Büyük Saat: Türkiye’nin En Uzun Saat Kulesi

Adana’da şehrin simgesi olmuş iki tarihî eser vardır. Bunlar biri daha önce sözünü ettiğimiz Taşköprü‘dür. Diğeri ise Büyük Saat Kulesi. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Valiliği de dâhil olmak üzere Adana’daki pek çok kuruluşun logosunda ve Adana‘dan alacağınız hediyelik eşyalarda bu iki tarihî eseri bir arada görebilirsiniz. Büyük Saat’i yakından tanıyalım.

Büyüksaat Adana Kule
Tarihî Saat – Büyük Saat Adana

Büyük Saat ‘in Tarihi

Bu aslında tarihî bir saat kulesidir ve 19. yüzyılda inşa edilmiştir. 19. yüzyılda, modern çağın başlangıcıyla birlikte değişen yaşam tarzının sonucunda zamanı takip etmek, daha da büyük bir ihtiyaca dönüşmüştü. Bu nedenle Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde çeşitli noktalara saat kuleleri kurulmuştu. Bunların en ünlüsü Londra’daki Big Ben’dir. O zamanlar böylesine büyük saatler karmaşık devasa mekanizmalarla birlikte çalışıyordu. Bu nedenle herhangi bir duvara asılan saat yapmak yerine saat kuleleri inşa ediliyordu.

Yaşadığımız topraklarda da aynı dönemlerde saat kuleleri modernleşmenin sembolü olmuştu. 19. yüzyıl, Osmanlı’nın modernleşmeye çalıştığı bir dönemdi ve imparatorluğun çeşitli yerlerinde saat kuleleri inşa edilmişti. Türkiye’de pek çok şehirde tarihî bir saat kulesi vardır. İşte tam bu dönemde, 1881 yılında, dönemin Adana Valisi Ziya Paşa sonradan Büyük Saat olarak anılacak saat kulesinin temelini attı. Bir sene sonra, bir sonraki vali Abidin Paşa’nın döneminde kulenin inşaatı tamamlandı ve hızla Adana’nın simgelerinden birine dönüştü.

Büyük Saat bugüne kadar sadece bir kere restore edildi. Ve bu restorasyon 2013’te başlayıp 2014’te sona erdi.

Büyük Saat’in Özellikleri

Büyük Saat, 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun saat kulesidir. Ayrıca kule derinliğinin 35 metre olduğu tahmin edilmekte. Kule, prizma şeklinde olup dikdörtgen tuğlalarla inşa edildi. Saati ise Almanya’dan özel olarak getirtildi.

Büyük Saat’i Neden Gezmelisiniz?

Bu soruya cevap vermek için birkaç neden sıralayabiliriz. Birincisi, Taşköprü ile birlikte Adana‘nın simgesi olmasıdır. Bir şehre gidip de o şehrin simgelerini görmediyseniz, o şehri gezmiş sayılmazsınız.

İkincisi ise Büyük Saat’i Türkiye’deki diğer kulelerden ayıran özelliği, yani Türkiye’nin en uzun saat kulesi olmasıdır.

Bu arada gelmişken diğer tarihî eserleri de unutmayın. Hepsi birbirine çok yakın. Kazancılar Çarşısı, Taşköprü, Adana Ulu Camii, Sinema Müzesi, Tarihî Tepebağ, Atatürk Evi, Mestan Hamamı gibi gezilip görülmesi gereken yerlerin hepsi birbirine çok yakın. Yine aynı yerin yakınlarında Tarihî Küçük Saat de var. Onu da görmelisiniz.

“Büyük Saat: Türkiye’nin En Uzun Saat Kulesi” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?