Bici Bici – Yaz Mevsiminin Serinleten Tatlısı

Her yörenin kendine has bir tatlısı vardır. Kimi sütlü tatlılardandır, kimi aşırı şekerlidir. Adana’nınki ise yörenin iklimine uygun bir şekilde bol buzludur. Bu tatlıya bici bici ismi verilmiştir. Eskiden sadece seyyar satıcılar tarafından satılan bu tatlı, günümüzde kafe ve restoranların da menüsüne girmiş ve başka illere de yayılmıştır.

Bici Bici - Fotoğraf: Aziz Aykan
Bici Bici – Fotoğraf: Aziz Aykan

Bici genellikle sadece yaz mevsiminde satılır. Kış mevsiminde aranan bir tatlı değildir. Çok buzlu olması nedeniyle bici yemek, serinlemek için idealdir. Nasıl ve neyden yapılır bir göz atalım.

Bici Malzemeleri

Bu tatlıya adını veren asıl malzeme kasenin en altındaki bici adlı malzemedir. Pembe renkli ve jöleye benzer ama aslında jöle değildir. Su ve nişasta kaynatılarak katı bir muhallebi karışımı elde edilir. Karışım bir tepsiye aktarılıp soğutulur. Servis edileceği zaman ise dilimlenip kaseye konulur.

Bu tatlının yapıldığı yerde büyük bir buz kütlesi hazırda bekletilmektedir. Buradan sürekli buz rendelenir ve kasedeki bicinin üstüne yerleştirilir. Ardından kızılcık şerbeti, gül suyu ve meyan kökünden elde edilmiş kırmızı renkli bir boya eklenir. (Boya dediğime bakmayın, zararsızdır) Bu sayede hem lezzet hem de renk kazanmış olur.

En sonunda ise üstüne pudra şekeri eklenir. Bu beyaz şeker, biciyi tatlıya dönüştüren şeydir. Bicinin orijinal tarifi bu olsa da son yıllarda meyve de eklenir oldu. Karpuz, kiraz, muz, çilek ve şeftali gibi meyveler de ekleniyor. Hâlâ meyvesiz yapanlar olsa da meyvelisi de oldukça yaygınlaştı. Ben meyvelisini daha çok seviyorum. Meyvenin en çok yakıştığı tatlı desem abartmış olmam

Sunuma hazır hâle geldikten sonra kaşıkla tüketilir.

Nerede Yenir?

Bu buzlu tatlı hakkında şu ya da bu mekânı tavsiye etmek istemiyorum. Şuranın bicisi iyidir ama buranın bicisi kötüdür gibi şeyler pek de geçerli değil. Şehirde gezerken neredeyse her caddede, sokakta bir seyyar bici satıcısı görebilirsiniz. Onları denemenizi tavsiye ederim. Zaten bu işi o seyyar satıcılar başlattılar.

Adana’nın karakteristik özelliğini yansıtır. Sıcakla özdeşleşen bir kent olarak serinleme çareleri arasında gösterilen çok değerli bir tatlı olması sebebiyle oldukça değerlidir. Yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı bu enfes tatlıyı tatmanızı şiddetli tavsiye ederim. Tabi bazı yerlerde öncesinde size pudra şekeri getirip “buyurun biciniz” diyerek şaka yapılabilir, sakın kanmayın! Adanalı sever böyle şakalar yapmayı.

Eğer seyyar satıcı yerine başka bir yerden yemek isterseniz Adana’daki kafe ve vitamin barlarında da yapılıyor. Oralardan da yiyebilirsiniz. Eğer Adana’ya yaz mevsimi geliyorsanız, Adana’da yapılacaklar listesine bu lezzeti dâhil etmeyi unutmayın.

“Bici Bici – Yaz Mevsiminin Serinleten Tatlısı” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?