Bebekli Kilise – Adana

Adana, tarihi boyunca pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de son derece kozmopolit bir şehir olup farklı kültürlerden ve inançlardan insanı bir arada barındırır. Bu nedenle Adana’nın tarihinde inşa edilmiş çok sayıda cami olduğu gibi çok sayıda kilise de vardır. En iyi örneklerden biri Bebekli Kilise ‘nin varlığıdır. Çeşitli din ve mezheplerin de Adana’da ibadethanesi bulunur. Bu da Adana’nın kozmopolit bir şehir olduğunun kanıtıdır. Adana Gezi Rehberi olarak bugün Bebekli Kilise’yi konu aldık.

Saint Paul (Aziz Pavlus) Kilisesi

Adana il merkezindeki tarihî kiliseler içinde en ünlüsü Bebekli Kilise’dir. Aynı zamanda günümüzde kullanımda olan tek Adana kilisesidir. Kilisenin asıl adı Saint Paul Kilisesi’dir. Fakat Adana halkı Bebekli Kilise olarak bilir. Bunun da bir nedeni var. Kilisenin tepesinde 2,5 metre uzunluğunda bir Meryem Ana heykeli var. Bu heykel kapının üstünden bakar gibi görünür. Adana halkı uzaktan gördüğü bu heykeli bir bebek figürü gibi algılamış ve bu yüzden kiliseyi Bebekli Kilise olarak anmıştır.

Bebekli Kilise - Adana
Bebekli Kilise – Adana

Bebekli Kilise’nin Tarihçesi

Bebekli Kilise, 1880-1890 arasında Aziz Pavlus’un anısına yapılmış bir İtalyan Katolik Kilisesidir. Aziz Pavlus, İsa peygamberinin havarilerindendir. Katolik mezhebinin kurucusu olarak kabul edilir. Tarsus’ta doğmuştur.

Bebekli Kilise, günümüzde bir İtalyan Katolik kilisesi olsa da geçmişte Ermeni Ortodoks kilisesiydi. 1915’ten sonra Adana’da hiç Ermeni kalmayınca Kilise, Katolik Cemaatine verilmiştir. (Kurtuluş Savaşı’nda Adana’ya Fransız Ordusu tarafından binlerce Ermeni yerleştirilse de savaştan sonra Ermenilerin büyük çoğunluğu Adana’dan ayrıldılar)

Şehirde kalan tek kilise olduğu için sadece Katolikler değil, zaman içinde Protestanlara da hizmet vermeye başlamıştır. Yani Hristiyanlığın üç büyük mezhebinin takipçileri tarafından kullanılmış ve kullanılmakta olan bir kilisedir.

2000 senesinde ise Kıbrıs asıllı Türk Korno sanatçısı Turgay Hilmi burada Paskalya törenine kornosu ile eşlik etmiştir. 2011’de ise üzücü bir olay yaşandı. Bir grup saldırgan Kiliseye kılıç ve bıçaklarla girip İsa ve Meryem İkonalarını kırdı ve eşyalara zarar verdi. Bu olayın ardından iki saldırgan ve bir azmettiriciye kısa süreli hapis cezaları verildi.

Ulaşım Bilgileri ve Ziyaret Saatleri

Bebekli Kilise, Adana’nın çok kültürlülüğünün simgesidir. Aynı zamanda Hristiyanlığın Çukurova’da bıraktığı önemli izlerden biridir. Bu nedenle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir eserdir.

Bebekli Kilise’nin ziyaret saatleri çok kısıtlıdır. Bu yüzden ziyarete giden pek çok kişi Kiliseyi kapalı bulmakta. O yüzden ziyaret saatlerine dikkat etmelisiniz. Bebekli Kilise sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri ziyaretçilere açıktır. Üstelik bu üç günde de sadece iki saat ziyarete açıktır. Bu saatler 14:00-16:00 arasıdır.

Bu arada Bebekli Kilise’de Pazar ayini saat 11:00’de yapılır. Cemaat için Türkçe ayin yapılmaktadır. Sabah ayinleri ise hafta içi her gün 08:00’dedir ve ayin Türkçedir. Pazar günleri saat 16:00’da ve Pazartesi günleri 10:30’da ise İngilizce ayin yapılmaktadır. Bildiğim kadarıyla ayinler Cemaat üyesi olmayanlara kapalı. (yanlış biliyorsam lütfen düzeltin) Turist olarak ziyaret etmek isteyenler bir önceki paragraftaki bilgileri dikkate almalı.

Bebekli Kilise, Çakmak Caddesi ile Gürselpaşa Caddesi arasında bulunur ve Küçük Saat civarındadır. Son derece merkezî bir yerdir. Şehrin pek çok tarihî eseri de zaten bu çevrededir. Şehir merkezinden beş ya da on dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

“Bebekli Kilise – Adana” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?