Anavarza – Saklı Hazine

Geçen haftasonu dünyanın bilinen en büyük antik kentlerinden birini ziyarete gittik. Anavarza Kalesi ne zamandır aklımızın bir köşesindeydi. Bekledik. Çünkü haberler yayılıyordu. Anavarza gün yüzüne çıkarılıyordu. Yenilmez şehir yeniden doğuyordu.

Anavarza

Son bir ya da iki aydır her yerde söylentiler dolaşıyordu. Tarihçiler, arkeologlar kısacası bilim dünyası Anavarza’nın doğumunu hazırlıyordu. Haberler heyecan vericiydi. Dünyanın sayılı antik şehirlerinden biri olan bu görkemli kale ve etrafındaki haşmetli şehir ayağa kalkıyordu. Zaten neden bu kadar beklenmişti, yıllar evvel olması gereken neden şimdiye kadar olamamıştı, bunu inanın anlayamıyorduk.

Bu şehir Yaşar Kemal’in dünyaca ünlü eseri İnce Memed‘i okuduğum günden beri bende inanılmaz bir merak ve heyecana sebep oluyordu. Gelen haberler nedeniyle yerimizde duramaz olmuştuk.

Seyhan Belediyesi’nin bize sağladığı ulaşım imkanı ile soluğu Dilekkaya köyünde aldık. Fakat gördüklerimiz büyük hayal kırıklığı yaşamamıza sebep oldu. Sadece taç kapısına bir kaç tahta çakılmıştı. Koca şehir toprak altında öylece yatıyordu ve hiçbir şey yapılmıyordu.

Araştırmalarımız neticesinde şehrin haritasını neredeyse zihnimize kazımıştık. Anavarza’da nerede ne var tahmin edebiliyorduk. Fakat görememek kahrediyordu. Kaleden aşağıya baktığımızda şehrin duvarları, hipodrom alanının, evlerin ve hatta dükkanların sınırları seçilebiliyordu. Fakat sadece hayalini kurabiliyorduk. Nasıl olduklarını, nasıl göründüklerini sadece zihnimizde canlandırabiliyorduk.

Anavarza Neden Önemli?

Anavarza Adana’nın Adanalının şüphesiz en büyük kurtarıcısıdır. Devasa bir hazinedir bu kent. Tüm dünyanın gözünü kulağını çevirip izlediği bir şehir bu kadar zamandır nasıl olur da yer altına mahkum bırakılır? Buna nasıl müsaade edilir? Bu sorular inanın bir adanalı gezgin ve bir tarih aşığı olarak beynimi paramparça ediyor. Bunun bir an evvel çözüme kavuşturulması gerekiyor. Şehri yönetenlerin bu potansiyelin büyüklüğünün farkında olduklarına kesinlikle eminim. Eğer bürokratik veya mali engeller varsa Adana’nın bunları aşacak güce sahip olduğunun da kesinlikle bilincindeyim.

Anavarza gibi bir değer, bu ölçekteki bir turistik destinasyon hiç bir şeye kurban edilemez. Beklemek tüm dünyaya zul gelmektedir. Bu bekleyiş her saniyesiyle külfettir ve memleket insanının bu külfeti de bu acıyı da taşımaya mecburiyeti yoktur.

Bekliyoruz. Bu hazineye kavuşmayı bekliyoruz.

“Anavarza – Saklı Hazine” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?