Altınözü Zeytin Festivali 2019 Başlıyor

Hatay’ın Altınözü ilçesinde bu yıl 26-27 Ekim’de gerçekleştirilecek olacak Altınözü Zeytin Festivali 2019 ‘un programı açıklandı. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali bu yıl üçüncü kez düzenlenecek ve çok sayıda etkinlikle misafirlerini bekleyecek.

Altınözü Zeytin Festivali 2019
Altınözü Zeytin Festivali 2019

Altınözü Zeytin Festivali 2019 Hakkında Kısa Bilgiler

Altınözü Zeytin Festivali 2019 , Altınözü Belediyesi ve Altınözü Kaymakamlığı tarafından düzenlenmekte. Bu sene 26-27 Ekim tarihlerinde düzenlenecek. Altınözü, Hatay’ın zeytini ve zeytinyağı ile meşhur bir ilçesidir. Geçiminini ağırlıklı olarak zeytincilik ile sağlayan bir ilçedir.

Zeytinin ana vatanı Doğu Akdeniz’dir. Özellikle Hatay ilimiz Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının onda birine sahiptir. Altınözü ise Hatay’ın zeytincilikte lider ilçesidir. Altınözü ayrıca, dünyanın en erken zeytin hasadının yapıldığı yerdir. Altınözü, Halhalı adlı kendine has bir zeytin türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Kaymakamlık ve belediye, Altınözü zeytinini tanıtmak, markalaştırmak ve yılın ilk zeytin hasadını kutlamak için Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ni 2017’de başlatmıştır.

Altınözü Zeytin Festivali 2019 Programı

Altınözü Zeytin Festivali 2019 iki gün sürecek. 26 Ekim’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayacak. Ardından sezonun ilk zeytin hasadı gerçekleştirilecek. Daha sonra festivalin açılış programı, toplu açılış töreni, zeytinyağlı yemek yarışması ve en güzel traktör süsleme yarışması yapılacak. Canan Karatay ile de sağlıklı yaşam söyleşisi gerçekleştirilecek. (Canan Karatay geçen sene de bu festivale katılmıştı) Aynı gün sanatçılar konser verecekler. Konser verecek sanatçılar ise Hakkı Bulut, Gökhan Güney ve Yunus Bülbül olacaklar.

Festivalin açılış töreni sırasında bir festival korteji de olacak. Toplu açılış töreninde ise Altın Zeytin Cam Seyir Terası, 500 Kişilik Kapalı Spor Salonu, Altınözü Belediyesi Kültür Evi ve diğer bazı eserlerin açılışı yapılacak.

İkinci gün ise yarışmalar ve spor etkinlikleri düzenlenecek. Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışması ve Altınözü Zeytin Aba Güreşi Müsabakaları bu etkinliklerin arasında.

Altınözü Zeytini: Halhalı

Altınözü kendine has bir zeytin çeşidi olan Halhalı’ya sahiptir. Daha önce tükenme tehdidi altında olsa da ona özel önem veren çiftçiler ve Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali ‘ni düzenleyen Altınözü Belediyesi ve Altınözü Kaymakamlığı sayesinde yaşamaya devam etti, tanınmaya başladı.

Halhalı Zeytini hem sofralık hem de yağlık olarak kullanılmaktadır. Orta büyüklüktedir. Koyu renktedir. Besin değeri yüksektir. Salamuralık olarak çok fazla tercih edilmez. Bölgenin kendine has iklimi nedeniyle farklı bir aromaya sahiptir.

Halhalı Zeytini sofralarda bol miktarda tüketildiği gibi zeytinyağı üretiminde de yoğun olarak kullanılır. Çünkü Halhalı Zeytini oldukça yağlıdır. 2-3 kg Halhalı Zeytini, 1 kg zeytinyağı verebilmektedir.

Altınözü Hakkında Kısa Bilgi

Altınözü, Hatay ilimizin güneydoğu kısmını oluşturan bir ilçedir. İlçe teşkilatı 1945’te kurulmuştur. 2018 nüfus sayımına göre Altınözü’nün nüfusu 61.106’dır. Altınözü’nün kuzeyi ve batısında Hatay’ın merkez ilçesi Antakya, güneyinde ise Hatay’ın bir başka ilçesi olan Yayladağı bulunuyor. Altınözü’nün doğusunda ise Suriye sınırı bulunmakta. İlçe, ismimi Osmanlı döneminde almıştır. O zamanlar burada altın madenleri bulunması nedeniyle bu isim verilmiştir.

Altınözü günümüzde ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Hatta bazı kaynaklara göre Türkiye’de en çok traktöre sahip olan ilçedir. Altınözü tarımında başı zeytin çekmektedir. İlçedeki tarımsal alanların yarısından fazlası zeytinliktir. Bu arada Altınözü’nün kırmızı biberi de oldukça ünlüdür.

Altınözü ayrıca Kurtuluş Savaşı’mız sırasındaki kahramanlığı ile de anılması gereken bir ilçemizdir. Kurtuluş Savaşı’mızın güney cephesinde pek çok il ve ilçemiz Fransa tarafından işgal edilse de Altınözülü Kuvâ-yi Millîye müfrezesi, düşmanı üç yıl boyunca ilçeye sokmamayı başarmıştır. 1921’deki Ankara Antlaşması ile Hatay’ın kontrolü Fransa’ya bırakılmış olsa da Altınözü halkı savaşmaktan vazgeçmemiş ve Hatay’ın 1939’daki Türkiye’ye katılışına kadar silahlarını bırakmamıştır.

Altınözü günümüzde ise Müslümanların ve Hristiyanların barış içinde yaşamaya devam ettiği bir yer olma özelliğini sürdürmektedir. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali ilçe, turizme açılmayı ve zeytinini Dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir.

Altınözü Zeytin Festivali 2019 ’a Neden Gelmelisiniz?

Altınözü Zeytin Festivali 2019 ‘a neden gelmelisiniz? Çünkü bu küçük sınır ilçesi size birçok harika şeyi bir arada sunuyor. Dünyanın en erken zeytin hasadına katılma imkânı bunlardan biri. Ayrıca festival boyunca çeşitli kültür, sanat ve spor etkinliğine katılma imkânınız olacak.

Bunun yanı sıra çok sayıda tarihî eser, doğal güzellik ve Altınözü Zeytin Müzesi de görülmeyi hak ediyor. Hatta özellikle bunlar için Altınözü’ne gitmeyi düşünebilirsiniz. Bu yerleri aşağıda sizler için listeledik. Altınözü’nün mutfak kültürünü de unutmamak gerek. Altınözü’nün özgün yemeklerini de seveceğinizi umuyoruz. Ona da aşağıda yer verdik.

Altınözü Zeytin Müzesi

Madem ki Altınözü Zeytin Festivali 2019 için Altınözü’ne geldiniz, burada ilk görmeniz gereken yer tabii ki Altınözü Zeytin Müzesi’dir. Türkiye’nin ilk zeytin müzesidir. Zeytin ve zeytinyağına dair her şeyi bu müzede bulabilirsiniz. Aslında burası 300 yıllık bir zeytinyağı sıkma atölyesiymiş. Altınözü Kaymakamlığı’nın girişimiyle 10 aylık bir restorasyon sürecinin ardından 2017’de ziyarete açılmış. Ki aynı yıl ilk kez Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenlenmiş.

Altınözü Zeytin Müzesi
Altınözü Zeytin Müzesi

Altınözü Zeytin Müzesi, zeytin ve zeytinyağına dair pek çok bilgiyi yazılı ve görsel olarak anlatıyor. Aynı zamanda zeytinyağının nasıl yapıldığını da anlatıyor. Zeytin ağacının tarihteki serüvenini bu müzede öğrenebilirsiniz. Ayrıca filozof, yazar ve şairlerin zeytin hakkında söylediği sözlere de yer verilmiş.

Altınözü’nün Tarihî Eserleri

Altınözü, tarihin çok eski dönemlerinden beri sayısız kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle çok zengin bir tarihsel mirasa sahiptir. Altınözü Zeytin Festivali 2019 için geldiğinizde onları da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Onları da sizler için listeleyelim:

Koz Kalesi: Altınözü’nün en büyük tarihî eseri Koz Kalesi’dir. Kozkalesi Köyü mevkiinde bulunur. Kursat Kalesi olarak da bilinir. 1098-1268 yılları arasında Hatay’da hüküm sürmüş  bir Haçlı devleti olan Antakya Prensliği tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Antakya Latin Patriği de burada ikâmet etmiştir. Kale, 1268’de Memluklerin, 1515’te Osmanlıların ve 1939’da Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğine girmiştir.

Roma Nekropolleri: Altınözü, Roma İmparatorluğu döneminde üst düzey yönetici ve askerler ile emeklilerin zaman geçirdiği bir yerdi. Yunushan Mahallesi’nde M.Ö. 1. ve 2. yüzyıllardan kalma Roma Nekropolleri bulunmakta. Burada şu âna kadar 22 adet kaya mezarı keşfedilmiştir. Burada bir yıldır kazılar devam etmekte. Altınözü Belediyesi tarafından çevre düzenlenmesi de planlanmakta.

Fatikli Camii: 1875’te yapılmış bir Osmanlı camisidir. 2008’de restore edilmiştir. Yeri ise Fatikli Mahallesi’ndedir.

Karsu Cami Minaresi: Altınözü’ne bağlı Karsu Köyü’nde 19. yüzyılda yapılmış olan bir caminin minaresi günümüze ulaşmıştır.

Mıkdat Makamı: Hz. Muhammed’in sahabelerinden Mıkdat Bin Esved’e ait ziyaret yeri ve mesire alanıdır. Yeri Akdarı Köyü’ndedir.

Şeyh İskender Türbesi: Kamberli Köyü’ndedir. Eski Ziyaret olarak da bilinir. Yapıldığı tarih belirlenememiştir.

Aziz Deyr Marcursos Türbesi: Yeri Sarılar Mahallesi’ndedir. 3. yüzyılda erken Hristiyanlık döneminde yapılmıştır. Ortodoks Hristiyanlarca kutsal kabul edilir.

Kaddis Marcirsos Kilisesi: Aya Yorgi Kilisesi olarak da bilinir. Yeri Sarılar Mahallesi’ndedir. 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde de ibadete açıktır.

Maria Ana Ortodoks Kilisesi: Tokaçlı Köyü’nde bulunmaktadır. 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde de ibadete açıktır.

Meryem Ana Makamı: Yine Tokaçlı Köyü’nde Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Meryem Ana Makamı vardır. Hz. İsa’nın annesi Meryem Ana’nın burada zuhur ettiğine inanılmaktadır.

Gelinler Dağı Tarihî Eserleri: Altınözü’nde Gelirler Dağı’nda peri bacalarının yanı sıra çok sayıda tarihî eser bulunmuştur. Selevkoslar ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ait yerleşim yerleri, mağaralar ve su sarnıcı bulunmaktadır. Yukarıda sözünü ettiğimiz Roma Nekropolleri de buradadır.

Yakapınar Köyü Tarihî Eserleri: Yakapınar Köyü’nde ilk çağdan kalma kaya mezarları ve mağaralar bulunmuştur.

Kayacık Mevkii Tarihî Eserleri: Burada Taş Çağı dönemine ait kayalıklardaki mağaralarda yerleşim yerleri vardır.

Altınözü’nün Doğal Güzellikleri

Altınözü’nün doğal güzellikleri de gezginleri ve özellikle fotoğrafçıları cezbedecektir. Kamberli Köyü sınırlarındaki Kamberli Kanyonu özellikle görülmesi gereken bir yerdir. Kanyonun üst tarafındaki Yeşil Göl ve bu gölün üzerindeki şelaleyi de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Sarıbük Köyü’ndeki Titreyen Ağaç adlı meşe ağacı, anıt ağaç niteliğindeki çınar ağaçları, mesire yeri ve Şeyh Ali Türbesi’ni de ihmal etmeyiniz. Fatikli Mahallesi’ndeki asırlık doğa harikası çınar ağaçları da görülmeye değerdir.

Altınözü Cam Teras

Altınözü’nün tarihî eserler dışında görülmesi gereken bir başka yapısı da Cam Teras’tır. Tam adı ile Altınözü Altın Zeytin Cam Seyir Teras Projesi. Cam Teras, son derece yeni bir yapı. Bu festival kapsamında açılışı yapılacak.

15 Temmuz Milli İrade Parkı Beyazdere Vadisi üzerine yapılacak seyir terası eşsiz bir manzara sunacak. 78m2 büyüklüğünde bir seyir alanı ortaya çıkacak. Fotoğrafçıların yeni uğrak noktası olacağına inanıyoruz. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali için gelmişken Cam Teras’ı görmeden gitmeyin.

Altınözü Mutfağı

Türkiye’de UNESCO Gastronomi Listesi – Yaratıcı Şehirler Ağı’nın bir parçası olan üç ilimiz var. Adana, Gaziantep ve Hatay. Hatay Mutfağı gerçekten de devasa genişlikte. Bundan daha sonra Hatay Gezi Rehberi yazımızda söz edeceğiz.

Hatay’ın her bir ilçesinin oldukça zengin bir mutfağı var. Altınözü de buna dâhil. Altınözü’nün tamamen kendine has yemekleri var. Altınözü Zeytin Festivali 2019 için gittiğinizde bu yemekleri denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında Hatay Mutfağının diğer yemeklerini de Altınözü’nde bulabilirsiniz.

Altınözü Mutfağında bulunan yemekler: Biber ve zeytin posası ile yapılan Katıklı Ekmek, tereyağı ve un ile yapılan Tuzlu Akir, Tuzlu Yoğurt, Altınözü Aşuru, Tandır Ekmeği, Ağızlı Kadayıf, Közde Künefe, Zeytinyağlı Kekik Salatası, Murç Salatası, Altınözü Toz Zahteri, ince ve uzun taneli özel bir pirinçten yapılan Maklube, Peynirli Un Helvası, nar ekşisi ile yapılan İçli Köfte, kabaktan yapılan Boranî, Altınözü’nün başlıca yemekleridir.

Altınözü Zeytin Festivali 2019 için Altınözü’ne geldiğinizde bu yemekleri de bulabilirsiniz. Özellikle de zeytinyağlı yemekler için zaten bir yemek yarışması da festival programına alındı.

Altınözü Zeytin Festivali 2019 İçin Ulaşım Bilgileri

Peki, Altınözü Zeytin Festivali 2019 için Altınözü’ne hangi yolla gidilir? Altınözü’ne sadece hava ve karayolları ile gidebilirsiniz. Denizyolu ve demiryolu sadece İskenderun’a kadar var. Bu yüzden onları tavsiye etmeyiz. Karayolu ile Altınözü’ne gitmek için Hatay’ın merkezi olan Antakya’dan geçmelisiniz. Altınözü’ne doğrudan otobüs bulunmasa da Antakya’ya kadar otobüs geliyor. Antakya’dan da her gün çok sayıda Altınözü dolmuşu kalkıyor. Altınözü, Antakya’ya 20 km uzaklıkta.

Havayoluyla Altınözü’ne gelmek isterseniz Hatay’ın bir havalimanı var. Amik Ovası’nın ortasında bulunan bu havalimanı Antakya’ya 20 km uzaklıkta. Hatay Havalimanı’na geldikten sonra buradan servisle veya araç kiralayarak Altınözü’ne doğrudan ya da Antakya üzerinden gidebilirsiniz. Ankara, İstanbul ve Antalya’dan Hatay’a doğrudan uçak mevcut. Diğer yerlerden ise aktarmalı uçuş bulabilirsiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?