Altın Koza Ödülleri 2019 Sahiplerini Buldu

Bir Altın Koza Film Festivali’nin daha sonuna geldik. Dün akşam Altın Koza Ödülleri sahiplerini buldu. Bugün festivalin son günü. Bugün film gösterimleri dışında bir etkinlik olmayacak. Normal film gösterimlerinin yanı sıra bir sinema salonunda da ödül kazanmış filmler gösterilecek. Ben de dün izlediğim iki filmden söz edeceğim ve genel olarak festivale dair birkaç söz söyleyeceğim ama önce ödüllere bir göz atalım.

Altın Koza Ödülleri ’ni Kimler Kazandı?

Dün akşam ödül töreni vardı. Önce sanatçılar kırmızı halıda yürüdü, ardından da törene geçildi. Tam bir yıldızlar geçidi oldu. Oraya gelen sanatçılar saymakla bitmez. Magazin bültenlerinde görebilirsiniz. Sanatçılar, siyasetçiler ve basın mensupları da oradaydı. Bir Yılmaz Güney belgeselinin de yayımlandığı törende bütün ödüller sahiplerini buldu. Gecenin sunuculuğunu Yekta Kopan ve Ezo Sunal yaptı.

Orhan Kemal Emek Ödülleri’nin sahipleri zaten belliydi. Görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ve makyaj sanatçısı Derya Ergün bu ödüllere layık görülmüşlerdi. Yaşam Boyu Onur Ödülleri sahipleri de önceden belli olmuşlardı. Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli ve Çinli yönetmen Xie Fei bu ödüle layık görülmüştü. Ödülleri takdim edildi.

Altın Koza Ödülleri – Uzun Metraj

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödül kazananlar ve filmleri de şöyle gerçekleşti:

 • En İyi Film Ödülü: Alper Ertürk (Nuh Tepesi)
 • En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi)
 • Yılmaz Güney Ödülü: Pelin Esmer ve Dilde Mahalli (Kraliçe Lear)
 • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Funda Eryiğit (Aden)
 • Aytaç Arman En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ali Yücesoy (Küçük Şeyler)
 • Adana İzleyici Ödülü: Nihat Durak (Kapı)
 • En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer (Küçük Şeyler)
 • En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri (Kraliçe Lear)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca (Nuh Tepesi)
 • En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal (Aden)
 • Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Görülmüştür)
 • Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel (Görülmüştür)
 • Cengiz Sezici Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Uzun Zaman Önce)
 • Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beren Soysal (Kronoloji)
 • Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Küçük Şeyler)
 • SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Pelin Esmer ve Dilde Mahalli (Kraliçe Lear)
 • Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi)
 • Bahçeşehir Koleji Özel Ödülü: Nihat Durak (Kapı)

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ödül kazanan filmler:

 • En İyi Belgesel Film Ödülü: Hatırımda (Yönetmen: Soner Akalın, Batman Üniversitesi)
 • En İyi Deneysel Film Ödülü: Farklı Ağıllar (Yönetmen: Mehmet Özbek, Çukurova Üniversitesi=
 • En İyi Kurmaca Film Ödülü: Servis (Yönetmen: Ramazan Kılıç, İstanbul Şehir Üniversitesi)
 • Jüri Özel Ödülü: Dede (Ahmet Keçili, Çukurova Üniversitesi)

Adana Kısa Film Yarışması’nda Ödül Kazanan Film

 • En İyi Film Ödülü: Küfe (Yönetmen: Yusuf Yılmaz)
  Altın Koza ödülleri içinde bu ödülün bizim için anlamı büyük. Ödülü kazanan Küfe Filminin yönetmeni Yusuf Yılmaz, yakından tanıdığım bir kardeşim. Ayrıca çok sevdiğim ağabeyim ve dostum olan Zafer Özgentürk’ün de öğrencisi. Ödül töreninin hemen ardından kendisini arayarak hem tebrik ettim hem de bir röportaj sözü aldım. Yakın zamanda ona özel bir yazı ile karşınızda olacağımızı söyleyip konumuza devam ediyoruz (Onur Akıncı).
Altın Koza Ödül Töreni
En İyi Kısa Film Ödülü Sahibi Küfe İsimli Filmin Yönetmeni Yusuf Yılmaz

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ödül kazanan filmler:

 • Mansiyon Ödülü: Trois Frans Six Sous
 • En İyi Film Ödülü: Ayakkabı (Nehir Tuna)

Festivalden İzlenimler

Bir hafta boyunca çok keyifli bir festival oldu. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ne kadar güçlü bir festival olduğunu bir kez daha gösterdi. Hem Dünya hem de Türk Sinemasından çok güçlü filmler izledik. Bazı filmler prömiyerlerini festival kapsamında Adana’da yaptılar. Dün akşamki konuşmasında Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar “bana göre Cannes Film Festivali’nden sonra en büyük film festivali Altın Koza Film Festivali’dir. Festivalimizin Adana açısından, Türkiye açısından ve yakın zamanda da dünya açısından çok önemli bir yeri olacaktır” dedi.

Karalar’ın bu sözlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten hem çok iyi bir festival oldu, hem de uluslararası arenada sözü geçen bir festival olmaya başladı. Bazı sorunlar yaşanmadı değil elbette. Onları daha önceki yazılarımda dile getirmiştim. En önemlisi, film gösterimleri için çok az salon bulunmasıydı. Bir diğer sorun da bazı yerlerde ulaşım sıkıntısı yaşanmasıydı. Yine de genele bakıldığında iyi bir festival oldu. Her sene bu festival bu ciddiyetle organize edilir ve eksiklerden ders çıkarılırsa gerçekten de Altın Koza dünyaca ünlü bir festival olabilir.

Bu sene festivale mümkün olduğunca çok katılmaya çalıştım, izlenimlerimi ve filmler hakkındaki yorumlarımı sizlerle paylaştım. Mümkün olduğunca çok film izlemeye ve diğer etkinliklere katılmaya çalıştım ama festival programı o kadar doluydu ki hepsine yetişmek mümkün olmadı. Gösterimdeki filmlerin sadece küçük bir kısmını izleyebilirken etkinliklerin de sadece küçük bir kısmına katılabildim. Bir tarafım bütün hepsine katılamadığım için buruk, diğer tarafım ise burada olmaktan dolayı mutlu.

Dün iki adet film daha izledim. Müsaadenizle onlar hakkındaki yorumlarımı da sizlerle paylaşarak noktalayayım.

Bizim Zaferlerimiz

Filmin özgün adı Jeedar El Sot. Yönetmeni Ahmad Ghossein. Başrollerde ise Flavia Bechara, Issam Bou Khaled ve Adel Chanie oynuyor. Arap sinemasının önemli örneklerinden olduğunu düşündüğüm film, 2006’da Lübnan’da Hizbullah ve İsrail arasındaki savaşta arada kalan sivillerin yaşam mücadelesini konu ediniyor.

Film oldukça gerçekçi bir atmosfere sahip. Harabeye dönmüş şehirler, patlayan bombaların sesi, arada kalan sivillerin yaşadığı korku ve yaşam mücadelesi. Savaşın ne kadar korkunç bir şey olduğunu her bakımdan başarıyla anlatan bir film. Savaş, Hollywood filmlerindeki kadar eğlenceli ve ihtişamlı bir şey değil, şavaş tam olarak böyle bir şey olsa gerek.

Filmin tek kusuru ise bir çıkış yolu gösterememesi. Zaten bu sene Altın Koza Film Festivali’nde izlediğim neredeyse bütün filmlerde aynı durum söz konusuydu. Bütün filmlerde bir toplum eleştirisi var ama eleştirilen şeyi nasıl değiştireceğini söyleyen film pek yok.

Bir Rus Genci

Filmin özgün adı Malchik Russkiy. Yönetmeni Alexander Zolotukhin. Başrolde ise Vladimir Korolev oynuyor. Filmin konusu Birinci Dünya Savaşı’nda geçiyor. Önce müzikal bir filmi seslendiren bir orkestra görüyoruz. Ardından da filmin kendisini. Orkestranın yaptığı müzik, filmi şekillendiriyor. Filmde, orduya yeni katılmış olan genç bir askerin başından geçen maceralar anlatılıyor.

Filmin oldukça yenilikçi bir üslubu var diyebiliriz. Hem orkestra müziği ile paralel bir şekilde filmin gelişmesi ilginç bir fikir hem de görüntüler öyle bir şekilde çekilip montajlanmış ki çok eski bir film izliyormuşuz izlenimi veriyor.

Böylece 26. Adana Altın Koza Film Festivali ile ilgili yazılarımızın sonuna geldik. Fakat Adana’da festivaller bitmez. Ekim ayında da birkaç festivalimiz var. Bugünlerde sırayla onlar hakkında da yazacağız. Görüşmek üzere.

Ne düşündüğünü yazar mısın?