Altın Koza Film Festivali 2019 Etkinlikleri – Dördüncü Gün

Altın Koza Film Festivali 2019 Etkinlikleri ’nde dördüncü günü geride bıraktık. Son derece dolu doluya etkinlikler vardı. Ki yarın daha da dolu olacak. Aynı şekilde seyirci sayısı da gittikçe artıyor. Ben dördüncü günü daha farklı geçirdim. Önceki üç günde sadece film izlemiştim. Hâlbuki Altın Koza Festivali sadece film gösterimlerinden ibaret değil. Söyleşiler, sergiler, paneller, atölyeler ve diğer çeşitli etkinlikler var. Ben de en azından bir günümü bu türden etkinliklere ayırayım ve sizlere aktarayım dedim. Bugün sadece bir film izledim. Bugün neler oldu ve neleri gözlemledim, buyurun birlikte bakalım.

50. Yılında Altın Koza Sergisi

Bugün ilk durağım Atatürk Parkı’ndaki 75. Yıl Sanat Galerisi oldu. Pazartesi günü burada 50. Yılında Altın Koza adlı serginin açılmıştı. Tabii ki bu bir günlük bir sergi değildi. Festival boyunca devam ediyor. Ben de ancak bugün sergiye gidecek fırsatı bulabildim.

Altın Koza'nın 50. Yılı Sergisi
Altın Koza’nın 50. Yılı Sergisi

Sergiyi kalabalık bulmadım. Orada geçirdiğim sürenin sadece küçük bir kısmında benden ve görevlilerden başka birilerini gördüm. Festivale ilgi duyan vatandaşlar sergiye pek gelmemişler. Büyük çoğunluk film gösterimlerine daha fazla ilgi duyuyor. Ama bu bir günlük bir sergi değil, bu hafta içinde fırsat bulup sergiyi gezmenizi tavsiye ederim.

Altın Koza'nın 50. Yılı Sergisi
Altın Koza’nın 50. Yılı Sergisi

50. Yılında Altın Koza Sergisi, Altın Koza Film Festivali’nin 50 yıllık görkemli tarihini gözler önüne seriyor. Daha önceki festivallerden afişler, gazete kupürleri ve çeşitli fotoğrafları bu sergide görebilirsiniz. Ayrıca bir sinevizyon gösterisi de sürekli oynatılıyor.

Adana Altın Koza Film Festivali’nin çok büyük ve prestijli bir sinema festivali olduğunu biliyordum, hatta daha önceki yazılarımda bunu yazmıştım. Fakat bu sergi sayesinde anladım ki Altın Koza benim sandığımdan çok daha büyük bir festivalmiş.

Sevgi Korteji - Altın Koza Film Festivali
Sevgi Korteji – Altın Koza Film Festivali

Altın Koza Festivali iki kere yok olma noktasına geldi ama her ikisinde de Adana halkının desteğiyle küllerinden doğdu. Türkiye’nin pek çok büyük sinema oyuncusu, yönetmeni ve yapımcısı bu festivalde boy gösterdi ve festivali destekledi. Hatta uluslararası alanda da Altın Koza dünyaca ünlü yönetmenlerden destek aldı. Dünyaca ünlü yönetmen Theo Angelopoulos, vefatından önce Altın Koza için Adana’ya geldi.

Altın Koza 50 Yaşında - Sergi
Altın Koza 50 Yaşında – Sergi

Altın Koza Ödülleri sıradan, basit ödüller olarak görülmedi. Bu ödülü kazanan oyuncular dergilere kapak oldular. Mesela gördüğüm bir resimde Fatma Girik, aldığı En İyi Kadın Oyuncu Altın Koza Ödülü ile tanınmış bir dergiye kapak olmuş.

Görülmüştür

Dün, Görülmüştür adlı filmi izledim. Aslında bir önceki gün Cinemaximum’da filmin yaratıcı ekibiyle birlikte izlemek arzusundaydım ama daha önceki yazımda da belirttiğim üzere kalabalık yüzünden son bir filmi izleyememiştim. İşte o film, Görülmüştür adlı filmdi. Neyse ki dün Arıplex’te de gösterimi vardı. Ben de zaten o taraflardaki etkinliklere gidecektim. Böylece izlemem için fırsat doğdu.

Görülmüştür, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışan 12 filmden biridir. Yönetmeni Serhat Karaaslan. Başrolde ise Berkay Ateş var. Onun dışındaki önemli rollerde ise Saadet Işıl Aksoy ve İpek Türktan oynuyor. Görülmüştür, okuduğum bazı yorumlarda yarışmanın favorisi olarak gösteriyor. Benim favorim her ne kadar Kovan olsa da Görülmüştür’ün de hakkını teslim etmem gerek. Yarışmayı kazanması olası.

Yarışma demişken bir ayrıntıdan da söz etmek istiyorum. Dün bize oy pusulası vermediler, filme puan veremedik. Cinemaximum’da bu uygulama varken Arıplex’te neden olmadığını merak ediyorum. Belki de sadece filmlerin yapımcılarının katıldığı gösterimlerde seyirciden oy isteniyordur. Aklımda sorular var.

Gelelim filmin konusuna. Film, siyasi mahkûmlar ve terör suçlularının olduğu bir cezaevinde geçiyor. Mahkûmların gelen ve giden bütün mektupları infaz koruma memurları tarafından okunuyor ve uygunsuz bulunan kısımların üstü çizilerek sansürleniyor. Bu, gizli kapaklı yapılan bir işlem değil. Bu işlem yapıldıktan sonra mektubun üstüne “görüldü” kaşesi vuruluyor ki filmin adı da buradan geliyor.

Zakir adlı memur ise bu mektuplardan birine kendisini çok kaptırıyor, bir mahkûmun ailesinin ondan sakladığı sırrın peşinden koşmaya başlıyor. Film bu süre içinde cezaevlerindeki uygulamaları da bu kez mahkûmlar değil, gardiyanların gözünden anlatıyor ve en sonunda da toplumsal bir eleştiride bulunuyor. Güçlü senaryosu ve oyunculuklarıyla Görülmüştür gerçekten de çok iyi bir film.

Orhan Kemal Filmleri Söyleşisi

Festivalin şu âna kadar en sevdiğim etkinliği dün Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda yapılan Orhan Kemal Filmleri Söyleşisi oldu. Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde yapılan söyleşideki konuşmacılar Nur Sürer, Işık Öğütçü, Mazlum Vesek, Menderes Samancılar ve Salih Bolat’tı. Diğer başka sanatçılar ve Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar ise izleyiciler arasındaydı.

Söyleşi başlamadan önce Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, okurlar için babasının kitaplarını imzaladı. Önce kısa bir giriş videosu izletildi. Ardından da Nebil Özgentürk’ün yaptığı kısa bir Orhan Kemal belgeseli izledik. Orhan Kemal’in film ve dizilere uyarlanan eserleri hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirildi. Sanatçılar Orhan Kemal ile ilgili anılarını anlattılar. Kısa bir soru cevap bölümü de düzenlendi. Söyleşiden sonra Nebil Özgentürk ve Işık Öğütçü bir imza etkinliği düzenlediler.

Orhan Kemal Filmleri Söyleşisi
Orhan Kemal Filmleri Söyleşisi

Bazı Aksaklıklar

İlk gün hariç başıma gelmedi ama festivalde bazı aksaklıkların da olduğu haberlerini alıyorum ve bazılarını da kendi gözlerimle görüyorum. Mesela aynı sinemada bilet kesen iki gişenin birbirinden haberinin olmaması durumu söz konusu. Aynı koltuk için birkaç kişiye bilet kesildiği oluyor. Neyse ki şu âna kadar hep oturulacak yer bulunduğundan çok büyük bir soruna dönüştüğünü görmedim ama aşırı kalabalık filmlerde sorun olması kaçınılmaz.

Bir başka sorunu da iki gün önce Cinemaximum’da tanıştığım biriyle dün Arıplex’te karşılaşınca öğrendim. Cinemaximum’da bir salonda film başlamış ama ne ses ve ne de görüntü varmış. Hatta hiçbir yetkili salona gelip aksaklık olduğunu açıklayıp bir özür bile dilememiş. İşte bu kabul edilemez. Elbette teknik sorunlar olabilir. Hatta bu teknik sorunlar aşılamayabilir de. Fakat bununla ilgili olarak seyirciye bir açıklama bile yapmamak ciddiyetsizliktir. Yönetimin dikkatine sunarız.

Altın Koza Film Festivali 2019 Etkinlikleri ‘da Beşinci Gün Programı

Bakalım bugünkü programda neler var? Film gösterimlerini saymaya zaten gerek yok. Onu zaten biliyorsunuz. Bugün bir kez daha Şenbayrak Oteli’nde saat 11.00’de bir kısa film atölyesi olacak. Bugünkü atölyenin katılımcısı ise yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu.

Saat 14.00’te ise Hilton Oteli’nde “Altın Koza Film Festivali’nin 50. Yılında Türkiye’deki Film Festivalleri” adlı panel yapılacak. Panelin moderatörü Dr. Öğretim Üyesi Ece Vitrinel. Katılımcılar ise Doç. Dr. Ali Karadoğan, Ahmet Boyacıoğlu, (Gezici Festival Direktörü – Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü), Doç. Dr. Hakan Erkılıç (Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Direktörü), Doç. Dr. Serhat Serter (Eskişehir Film Festivali Direktörü).

Saat 17:30’da Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda “Hababam Sınıfı 60 Yaşında” adlı söyleşi düzenlenecek. Moderatör Nebil Özgentürk. Katılımcılar ise Hababam Sınıfı filmlerini yapmış olan sanatçıların aile üyeleri. Aydın Ilgaz, Gül Sunal ve Güner Özkul.

Bu arada bugün bir de konser olacak. Saat 20.30’da Adana Tren Garı’nın önündeki Uğur Mumcu Meydanı’nda Şevval Sam ve Grup Gripin ücretsiz halk konseri verecekler. Bugün de dolu dolu bir program var. İzlenimlerimizi yarın sizlerle yine paylaşacağız. Yarın görüşmek üzere.

Ne düşündüğünü yazar mısın?