Alaçatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2018 yılında olduğu gibi 2019 yılının yazında da bir Alaçatı seyahati gerçekleştirdik. Fakat bu sefer 1 gece değil 3 gece konakladık. Geçen seneki Alaçatı seyahatimiz 1 gece konaklamalı olduğundan burası ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olamamıştım. Akşama doğru varmıştık Alaçatı’ya ve bundan dolayı etrafı gezip görme fırsatı yakalayamamıştık.

Kapsamlı bir ege turu yaptık 2019 ağustosunda ve bu tur esnasında geçen yıl göremediğimiz yerleri görme şansımız oldu. Ziyaret ettiğimiz yerleri ve edindiğimiz deneyimleri Ege Turu Yaparken Görülmesi Gereken Yerler başlıklı yazımda etraflıca anlattım. Dileyenler o yazıya buradan ulaşıp okuyabilirler. Alaçatı’yı geçen yıl da ziyaret ettiğimi az evvel söylemiştim. Alaçatı ziyaret edilir de onunla ilgili de bir yazı kaleme alınmaz mı? Tabi ki haksızlık olurdu. 2018 yılı yazında gerçekleştirdiğimiz Alaçatı seyahati ile ilgili yazdıklarıma da burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yerde ege ile ilgili bir konu konuşulmuşsa, herhangi bir platformda ege ile ilgili bir yazı kaleme alınmış veya bir video kanalında bu bölgemiz ile ilgili bir vlog paylaşılmışsa içlerinde mutlaka şirin ege kasabası tabiri geçiyordur. Şirin kelimesi sevimliliği çağrıştıran bir kelimedir. Ve bilirim ki sevimlilik de masumiyet ile yüksek oranda ilintilidir. Alaçatı’yı da ege bölgesine has bir terim olan o şirin kasaba yakıştırması ile anabiliriz. Fakat masumiyetten bahsedebileceğimizi ben pek sanımıyorum. Neden böyle söylediğimi yazının tamamını okuyunca anlayacaksınız.

Alaçatı eskilerden kalma taş evleri begonvilli sokakları ve parke taşı kaplı yolları ile sıcaklığı ve samimiyeti bünyesinde barındıran nadide bir yer. İzmir’in batısında Urla’dan sonra Çeşme’den önce gelen harika bir destinasyon. Butik otelleri, eğlence mekanları ve kendine has yaşam tarzı ile farkını ortaya koymuş bir belde. Meşhur Alaçatı renkleri ve değirmenleri ile otantizm, bu kasabada kendini bulmuş.

Yukarıda saydıklarım Alaçatı’yı çekici bir turizm merkezi haline getiren özelliklerdi. Bir yer bu kadar çekici olur, bu kadar turist çekerse bazı unsurlarında ülke ortalamasının üzerine çıkması engellenemez. Nedir bu unsurlar onlardan bahsedelim.

Alaçatı Her Bütçeye Uygun mu?

Hayır değil. Alaçatı Türkiye’nin en pahalı turizm merkezlerinden biridir. Aslında bir turizmci olarak fikrimi söylemem gerekirse fiyatlar böyle bir merkez için ideal ama ülke ortalamasını baz alacak olursak oldukça yüksek. Kemalpaşa caddesi Alaçatı’nın merkezi konumunda. Bu cadde aslında caddeden ziyade dar bir sokak görünümünde fakat akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar öyle bir kalabalık tarafından ziyaret ediliyor ki adım atmanız gerçek manasıyla imkansız hale geliyor.

Türkiye’nin hiç bir yerinde şahit olamayacağınız bir şeyden bahsetmek istiyorum. Birçok turistik merkez gördüm fakat az sonra okuyacağınız şeylerin benzerini Alaçatı dışında hiç bir yerde görmedim. Başlayalım.

Alaçatı sokakları
Alaçatı Sokakları

Alaçatı’nın merkezi kabul edilen Kemalpaşa caddesindeki eğlence mekanlarının çoğunluğunu meyhaneler oluşturuyor. Bu meyhanelerin masaları o caddede sağlı sollu bir şekilde mekan önlerine taşmış durumdadır. Caddenin en işlek noktasında bulunan civarın en büyük kafe&barların sandalyeleri yol üzerinde önleri cadeye dönük bir şekilde diziliyor. Oturanlar bacak bacak üzerine atıp içeceklerini yudumlarken yoldan geçen kalabalığı izliyorlar. Yani müşteriler sanki bir defile izler gibi gelen geçeni izliyorlar. Bu bana hem çok garip hem de çok komik gelen bir ayrıntı oldu.

Alaçatı’da gözlemlediğim bir diğer konu da kadın turistlerin ve çocuklu ailelerin çokluğu. Alaçatı’yı ziyaret eden turistlerin çoğu kadınlardan oluşuyor. Ve sokaklarda bebek arabalı onlarca aile görürsünüz. Gece geç saatlere kadar eğlence mekanlarının ortasında arabalarında uyuyakalan onlarca çocuk o kalabalığın içinde ebeveynleri tarafından bir yukarı bir aşağı gezdiriliyorlar.

Orta gelirleri saracak kadar pahalı Alaçatı. 33 cl bira en ucuz mekanda 45 TL’den satılıyor. Meyhanelerde sadece kırmızı et ve balık yemekleri mevcut ve eğer yemek yemeyecekseniz oturmanıza izin verilmiyor. 600 gr levrek ve iki biraya ödediğimiz hesap 300 TL. Merkezi İstanbul’da bulunan Cahide Alaçatı’da da hizmet veriyor. Giriş 150 TL ve bu ücret saatlik. Paranız olsa bile herkesin girmesine izil verilmiyor.

Alaçatı mekanları
Alaçatı mekanları

Alaçatı’yı ziyaret edenlerin büyük bir kısmı İstanbul’dan gelen zengin ziyaretçilerden oluşuyor. Her an bir ünlüyle karşılaşabilirsiniz. Şu anda çalıştığım yerdeki konumum ve eski turizmci kimliğimden dolayı bu tip rastlaşmalara aşinayım fakat hayatında ilk defa ünlü gören kişiler gösterdikleri ile ilgi ile bu ünlülerimize oldukça sıkıntılı anlar yaşatabiliyorlar.

Konaklama işletmeleri butik otellerden oluşuyor. Yıldızlı bir resort göremezsiniz Alaçatı’da. Kalabalık caddelerde eğlence mekanlarının hakim olduğunu söylemiştim. İşte bu sokak ve caddelerin arka taraflarına az önce sözünü ettiğim butik oteller konumlanmış. Her yerden müzik sesleri yükseliyor. Çok büyük bir kitlenin aktif olduğu bir yer olmasına rağmen kavga gürültü kolay kolay yaşanmıyor.

Aracınızla gidecekseniz ücretli otoparkları kullanmanızı öneririm. 25 TL’den 45 TL’ye ücretlerle hizmet veren otoparklar var. Ücretsiz otoparklar da bulabilirsiniz ve hatta isterseniz aracınızı trafiğe açık sokaklara da park edebilirsiniz. Yalnız bu durumda da aracınıza gelebilecek olası zararları da göze almış olmanız lazım. Zira ücretsiz otoparkta arka arkaya park edilmiş biri Mercedes diğeri Wolkswagen iki aracın da sol kapılarının başka bir araç tarafından ciddi hasara uğratılmış ve bunu yapanın kim olduğunun tespit edilememiş olduğuna da şahit oldum.

Alaçatı’da kahvaltı mekanları sabah saat 9’dan itibaren hizmet vermeye başlıyor. Bunun dışında meşhur İzmir kumru yiyebileceğiniz, 24 saat açık mekanlar mevcut.

Ilıca Plajı – Alaçatı

Ilıca plajı Alaçatı sınırlarına dahildir. Ülkemizin güzide plajlarından biridir. Alaçatı’ya gelmişken denize girip burayı de değerlendirmek istedik. Alaçatı plajında şezlong ve şemsiye bulamazsınız. Geçen yıl yaşanan olumsuzluklar nedeniyle belediye bu uygulamaya son vermiş. Halk plajı olan Ilıca Plajının ziyaretçileri de bu şezlong ve şemsiye uygulamasının son bulmasından oldukça mutlular.

Alaçatı ılıca
Alaçatı ılıca plajı

Ilıca plajının kumu oldukça güzel. Bunaltıcı güneş altında bile yakmayan bir kumu var. Deniz dalgalı. Zaten Alaçatı civarındaki birçok koyda rüzgar sörfü yapılıyor. Alaçatı Türkiye’nin rüzgar sörfü konusunda en ilgi çeken destinasyonu. Ilıca plajında deniz çok sığ. Yaklaşık 50 metre gittiğimiz halde su ancak belime geliyordu ki ben 178 cm boya sahibim. Sadece bu örnekten bile ne kadar sığ olduğunu anlayabilirsiniz.

Tatilciler kendi şemsiye ve sandalyelerini getirerek denizin ve güneşin tadını çıkarabiliyor. Yüzünüzü denize döndüğünüzde plajın en sağda kalan bölümünde Bir beach club bulunduğunu göreceksiniz. Giriş ücretlidir. Beach club bünyesinde şezlong ve şemsiye hizmeti var.

Denizin aşırı sığ olması nedeniyle maalesef ben Ilıca plajından çok keyif alamadım ama yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için oldukça ideal olduğunu düşünüyorum.

Alaçatı şirin olduğu kadar da pahalı bir merkez. Ziyaret edecekseniz bunun bilincinde olmanızı tavsiye ederim. Plajlar ve merkezi dışında görülebilecek ekstra yerlerin başında Alaçatı Değirmenleri var. Orada fotoğraf çekilip ziyaretinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Yazımıza ekleme yapmak, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi belirtmek isterseniz lütfen aşağıya yorum olarak yazın. Yapacağınız katkılar bizim için oldukça değerlidir.

Sağlıcakla kalın…

Ne düşündüğünü yazar mısın?